نقشه نیمروز 8 آذر 99

تحلیل بورس امروز | صعود ادامه می‌یابد؟

15:02 - 1400/01/21
شاخص کل اگرچه 23 هزار واحد رشد کرد اما همچنان دو گروه بورسی با عرضه های بالایی روبه رویند. از دید ناظران، امید بازار به تداوم صعود پررنگ‌تر شده است.
تحلیل بورس امروز | صعود ادامه می‌یابد؟

دنیای بورس | در روزی که عمده قرمزی تابلوی معاملات به دو گروه خودرو و بانک اختصاص داشت، شاخص‌کل بورس توانست رشد 23 هزار واحدی بر جای گذاشته تا خود را برای ورود به کانال یک میلیون و 400 هزار واحد آماده کند. در معاملات امروز رشد شاخص‌کل و شاخص‌هم‌وزن نزدیک به هم و در محدوده 1.7 درصد بود و این موضوع نشان می ‌دهد در سایه عرضه‌های سنگین در نمادهای لیدر گروه بانک و خودرو، کلیت بازار روند صعودی داشته است.

ارزش معاملات خرد در بازار امروز به بیش از 19 هزار میلیارد تومان رسید که با توجه به اتفاقات روز گذشته، قابل توجه و امیدوار کننده است. در بازار امروز رقابت تنگاتنگی بین دو نماد «خودرو» و «وتجارت» بر سر تصاحب عنوان بیشترین حجم و ارزش معاملات وجود داشت. بیش از دو میلیارد و 600 میلیون سهم از هر یک از دو نماد دادوستد شد و در نهایت ایران خودرو رتبه اول را در بین نمادهایی که بیشترین حجم و ارزش معامله داشتند، تصاحب کرد.

اگرچه نزدیک به هزار میلیارد تومان از سهام سرمایه گذاری تامین اجتماعی معامله شد، اما نتوانست در بخش بیشترین ارزش معاملات، رتبه‌ای بهتر از جایگاه سوم به دست آورد. نکته قابل تامل این است که نقش لیدرهای چند هفته گذشته بازار سرمایه، کمرنگ شده است. پیش از این تشکیل صف فروش در نمادهای مطرح گروه خودرو و بانک و حتی نماد «شستا» بر کلیت روند معاملات تاثیر منفی می گذاشت و بالعکس.

اما در روزهای اخیر و با وجود آن که حجم عرضه در این نمادها بالاست و به دفعات به صف فروش می رسند، اما بازار روند مثبت و صعودی خود را ادامه داده است. این مسئله در گروه های کوچک‌تر جلوه بیشتری دارد به نحوی که برخی از انها در دو هفته اخیر روند صعودی پرقدرتی را تجربه کرده اند. با توجه به این مسئله به نظر می رسد لیدر بازار از گروه خودرو و بانک، به دیگر گروه‌ها جابه‌جا شده است.

 

حاشیه های بازار

از نکات قابل تامل، بازگشت دامنه نوسان برخی نمادهای گروه زراعت به 5 درصد است. طبق اعلام فرابورس، پیش از این دامنه نوسان این نمادها به 10 درصد افزایش یافته بود که منجر به صعود چشمگیر قیمت سهام در معاملات گروه زراعت شده بود. حالا بعد از این صعود قابل توجه، دامنه نوسان آن ها به شرایط سابق باز می گردد.

در معاملات امروز صف فروش برخی از نمادها که مدت‌های مدیدی پابرجا بود نیز جمع آوری شد و در پایان بازار، کمتر از 100 نماد در صف فروش قفل بودند که اتفاق قابل توجهی است. نرخ فروش دلار در صرافی بانک ملی تغییر محسوسی نداشت و در کانال 24 هزار تومان قرار داشت. به دنبال این موضوع بازارهای موازی نیز نوسان خاصی نداشتند.