نقشه نیمروز 2 آذر 99

تحلیل بورس امروز | به امید فردا

15:02 - 1400/01/21
چگونه شاخص امروز پس از افت 28 هزار واحدی بیش از سه چهارم ریزش را جبران کرد. آیا میتوان به مثبت شدن دوباره بازار امیدوار بود.
تحلیل بورس امروز | به امید فردا

دنیای بورس | معاملات امروز بازار سرمایه همانند روز گذشته با حجم سنگین عرضه‌ها مواجه بود. عطش فروشی که در یک ساعت پایانی معاملات روز شنبه در بازار شکل گرفته بود، از همان دوره پیش‌گشایش معاملات امروز، در بازار تاثیر گذاشت به نحوی که در یک ساعت ابتدایی معاملات، شاخص‌کل افت 28 هزار واحدی را تجربه کرد. اما ادامه روند بازار با افزایش تقاضا و در نتیجه آن، افزایش ارزش معاملات خرد همراه بود.

بخشی از فروش‌های امروز به خاطر ذخیره سود سهامداران بود. عرضه صف خرید نمادهای شاخص‌ساز در پایان معاملات روز گذشته، عزم برخی از سهامداران را برای نقد کردن سبدسهامشان جزم کرد. با توجه به این موضوع شروع معاملات با افت شاخص‌کل همراه بود.

آمار و ارقام معاملات امروز شبیه به روز شنبه بود. با معامله بیش از 1300 میلیارد تومان، «شستا» رکوردار ارزش معاملات امروز بود. شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی در جریان بازار امروز چند بار صف فروش سنگین را تجربه کرد اما هر بار با افزایش تقاضا صف فروش آن جمع شد و حتی تا محدوده مثبت هم پیشروی کرد. در نهایت و با اوج گیری عرضه‌ها در پایان وقت، دوباره تا مرز 4 درصد منفی، افت داشت. نکته قابل تامل دیگر این که بعد از مدت‌ها «دارایکم» نتوانست در بین نمادهایی که بیشترین ارزش معاملات را داشتند، رتبه‌ای بهتر از جایگاه هشتم به دست آورد.

 در سوی دیگر همانند روز گذشته خودروسازان رکورددار بیشترین حجم معاملات بودند. «خساپا» برای دومین روز پیاپی با جابه‌جایی بیش از 3 میلیارد و 460 میلیون سهم، بیشترین حجم معاملات را داشت و چندین بار صف خرید را تجربه کرد. در مقابل اگرچه بیش از 3 میلیارد سهم از «خودرو» دادوستد شد اما این غول خوردوسازی کشور، امروز چند بار صف فروش را تجربه کرد. در گروه بانک نیز که پس از خودرویی‌ها، حجم معاملات بالایی داشت شرایط به گونه‌ای بود که هم شاهد صف خرید در نمادی همانند «وتجارت» بودیم و هم شاهد صف فروش در نماد «دی».

جدای از گروه‌ها و نمادهای بزرگ و تاثیرگذار، این روزها گروه‌های کوچک‌تر بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرند. در معاملات امروز نیز گروه قندوشکر، زراعت و خدمات وابسته، دارویی، ماشین‌آلات و تجهیزات، فنی مهندسی و ... وضعیت به مراتب بهتری نسبت به کلیت بازار داشتند. در نهایت ارزش معاملات خرد به بیش از 17 هزار میلیارد تومان رسید که اگرچه نسبت به روز شنبه کمتر است اما بیانگر بهبود کلی معاملات در روزهای اخیر دارد.  با افت 7688 واحدی شاخص‌کل، نماگر بازار همچنان در میانه‌های کانال یک میلیون و 300 هزار واحد قرار دارد.

 

عرضه داراسوم، در اینده نزدیک

در حاشیه بازار امروز سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی نایب رئیس مجلس شورای اسلامی که این روزها پیگیرترین نماینده مجلس درباره وضعیت بورس است در صفحه شخصی خود در توییتر تاکید کرد «برخورد با متخلفان بازار سرمایه می‌تواند به بازگشت بورس به جایگاه حقیقی خود کمک کند. باز هم تاکید می‌کنم مجلس همچنان مجازات متخلفان را پیگیری می‌کند.» فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد نیز از این گفت که ادامه سهام دولت در سه بانک تجارت، ملت و صادرات با عنوان دارا سوم در آینده نزیک عرضه خواهد شد. این در شرایطی است که همچنان معاملات دارادوم یا هماند صندوق پالایش مجاز نشده است و بخشی از سرمایه سهامداران در این صندوق، بلوکه شده است.