بیم و امید در اقتصاد امریکا | تورم چین در کمترین سطح ١١ سال اخیر

14:58 - 1400/01/21
کرونا ترمز رشد بزرگ‌‌ترین اقتصاد جهان را می‌کشد؟

به گزارش «دنیای بورس»، دنیای‌اقتصاد نوشت: لیست حقوق‌بگیران بخش خصوصی در ایالات‌متحده کمتر از آنچه برای ماه اکتبر پیش‌بینی‌ شده بود، افزایش یافت تا نشانه‌های اولیه‌ای از علائم کاهش شتاب در رشد اقتصادی ظهور یابند درحالی‌که محرک‌های مالی دولت کاهش یافته‌اند و موارد جدید ابتلا به‌ویروس کرونا نیز در سراسر این کشور رو به افزایش است.

به گزارش رویترز، بهبود اقتصادی از ویروس کرونا که روند آن آغازشده است امکان دارد در نتیجه ابهام سیاسی ناشی از رقابت سریالی در انتخابات آمریکا، ظرف چند ماه آتی نیز تحت‌تاثیر قرار بگیرد. کارشناسان هشدار داده‌اند که این ابهام سیاسی می‌تواند موجب اتخاذ تصمیمات محتاطانه‌تر کسب‌و‌کارها برای هزینه‌ها شود.

پل کروگمن، نوبلیست اقتصاد به شبکه خبری سی‌ان‌بی‌سی گفت: ایالات‌متحده هنوز به‌طور ماهانه به چندصد میلیارد دلار از بسته‌های محرک اقتصادی نیاز دارد تا اقتصاد خود را در زمانی که شیوع کرونا ادامه دارد و موجب خفگی رشد مشاغل و کسب‌و‌کارها شده است، ترمیم کند.

او گفت: «ما هنوز ۱۱ میلیون شغل کمتر از دوران پیش از کرونا داریم و تمامی آن افراد اکنون بدون دستمزد هستند، دولت‌های محلی ایالتی در تنگنای شدید مالی قرار دارند و هزاران کسب‌و‌کار، شاید صدها هزار، در آستانه فروپاشی قرار گرفته‌اند.»

او افزود: «تعیین دقیق بسته ایده‌آل کمکی کار دشواری است، اما یک بسته کمکی بسیار عظیم برای زنده نگه‌داشتن اقتصاد آمریکا نیاز است. ما هنوز در مرحله بسته‌های کمکی مقابله با بحران هستیم.»

در روز چهارشنبه انتخابات آمریکا به صحنه رقابت شانه‌به‌شانه دو کاندیدا بدل شد و همه نگاه‌ها به چند ایالت کلیدی باقی‌مانده برای تعیین رئیس‌جمهوری بعدی آمریکا دوخته شده است. نگرانی‌هایی از بروز چالش‌های مربوط به نتایج آرا نیز وجود دارند.

جیمز نایتلی، اقتصاددان ارشد بین‌الملل در موسسه مالی «آی‌ان‌جی» نیویورک می‌گوید: «این نتیجه خوبی برای اقتصاد نیست، اقتصادی که از زمان رشد موارد کرونا با ناآرامی‌هایی مواجه بوده است، بودجه‌های دولت‌ و دولت‌های ایالتی به مشکل برخورده‌اند و درآمدها نیز به‌دلیل انقضای مهلت پرداخت مستمری بیکاری کاهش یافته‌اند.»

او ادامه داد: «افزایش خصومت و تهدید چالش‌های حقوقی در برابر بسته‌های مالی حمایتی سریع قرار دارند که این موضوع درحالی‌که فعالیت‌ها به‌طور فزاینده‌ای محدود می‌شوند، یک نگرانی خواهد بود.»

گزارش اشتغال ملی موسسه «ای‌دی‌پی» نشان می‌دهد لیست حقوق‌بگیران خصوصی در ماه اکتبر با رشد ۳۶۵ هزار شغلی مواجه شد درحالی‌که این افزایش در ماه سپتامبر برابر با ۷۵۳ هزار شغل بود. در نظرسنجی که پیش‌تر رویترز از چند اقتصاددان به عمل آورده بود، پیش‌بینی شد تا این لیست با رشد ۶۵۰ هزار شغلی در اکتبر مواجه شود.

رشد مشاغل ماه گذشته گسترده بود، بااین‌حال این مشاغل جدید در صنایعی متمرکز بودند که به‌طور مستقیم توسط پاندمی کرونا تحت‌تاثیر قرار گرفته بودند ازجمله بخش پذیرایی و اوقات فراغت صنعت گردشگری. رشد موارد ابتلای کرونا در سراسر ایالات‌متحده می‌تواند منجر به ازسرگیری محدودیت‌ها برای کندسازی شیوع این بیماری واگیردار در آستانه زمستان شود.

حتی در نبود محدودیت‌های جدید نیز، احتمالا آمریکایی‌ها از سفرهای هوایی، مراجعه به هتل‌ها، باشگاه‌های ورزشی، رستوران‌ها و دیگر کسب‌و‌کارهای با محور حضور فیزیکی مصرف‌کننده خودداری کنند. این وضعیت می‌تواند به وخیم‌تر شدن تقاضای اندک کنونی منتهی شود که شاهد تقلای بازار کار برای جبران همه ۲/ ۲۲ میلیون شغل ازدست‌رفته در دوران پاندمی کرونا بوده است.

گزارش ای‌دی‌پی که به‌طور مشترک با مودیز آنالیتیکس تنظیم و ارائه شده است، اگرچه احتساب لیست حقوق‌بگیران خصوصی دولت را از ماه مه به‌دلیل تفاوت‌ها در روش شامل نمی‌شود، اما همچنان به‌عنوان سرنخ‌های پیگیری سلامت بازار کار شناخته می‌شود.

این گزارش اندکی پیش از گزارش جامع و ماهانه اشتغال که توسط دولت به‌دقت مورد نظارت قرار دارد، منتشر شد. براساس یک نظرسنجی رویترز از اقتصاددانان، لیست حقوق‌بگیران بخش‌های غیرکشاورزی احتمالا در ماه اکتبر با رشد ۷۰۰ هزار شغل روبه‌رو شد پس‌ازآنکه در سپتامبر با افزایش ۸۷۷ هزار شغلی مواجه شده بود.

با توجه به مرخص شدن کارکنان موقتی سرشماری‌ها و درگیری دولت‌های محلی ایالتی با کمبود بودجه، انتظار می‌رود تا تعداد کل حقوق‌بگیران غیر کشاورزی با رشد ۶۰۰ هزار شغلی پس از افزایش ۶۶۱ هزار شغل ماه سپتامبر مواجه شود. این روند موجب می‌شود نرخ اشتغال حدود ۱/ ۱۰ میلیون شغل کمتر از اوج خود در فوریه و پیش از آغاز کرونا در ایالات‌متحده باشد.

در کمال تعجب، بازارهای مالی آمریکا به‌رغم عدم اطمینان سیاسی، روند افزایشی داشته‌اند. سهام وال‌استریت افزایش را تجربه کرد. قیمت‌های وزارت خزانه‌داری بالاتر رفتند. دلار نیز در برابر طیفی از ارزها، ثبات خود را حفظ کرد.

کریس لو، اقتصاددان ارشد موسسه مالی اف‌ان‌اچ در نیویورک می‌گوید: «حس می‌کنم معامله‌گران به‌طور فزاینده‌ای با این موضوع راحت هستند که جمهوری‌خواهان اکثریت سنا را حفظ کنند و دموکرات‌ها اکثریت مجلس نمایندگان را. از دیدگاه بازار، معنای این وضعیت آن است که هریک از دو کاندیدا به کاخ‌سفید برسند، چه ترامپ و چه بایدن، کار چندان خاصی انجام نخواهد داد.»

نظرسنجی که از سوی موسسه مدیریت زنجیره تامین در روز چهارشنبه ‌صورت گرفت نشان می‌دهد که شاخص فعالیت غیرتولیدی این موسسه به عدد ۶/ ۵۶ درصد در ماه اکتبر کاهش یافته است درحالی‌که این عدد در سپتامبر برابر با ۸/ ۵۷ بود؛ افتی کمتر از عدد ۳/ ۵۷ درصدی که در فوریه سال‌جاری شاهد آن بودیم.

سنجه نظرسنجی یادشده از اشتغال در صنعت خدماتی از عدد ۸/ ۵۱ درصد در سپتامبر به عدد ۱/ ۵۰ کاهش یافت؛ مطابق با همان دیدگاه‌هایی که می‌گویند رشد بازار کار پس از تقویت با بیش از سه تریلیون دلار بسته‌های حمایتی دولت در دوران کرونا که به کارگران و کسب‌و‌کار تخصیص داده شدند و اکنون به پایان رسیده‌اند، متوقف شده است.

این نتیجه در راستای انتظارات تحلیلگران برای تنزل رشد اقتصادی در فصل چهارم قرار دارد؛ پس از آنکه رشد تاریخی سالانه ۱/ ۳۳ درصدی در فصل سوم ۲۰۲۰ رقم خورد. این در حالی است که اقتصاد ایالات‌متحده بین آوریل و ژوئن با شتاب ۴/ ۳۱ درصدی کوچک شده بود.

گزارش سوم که توسط وزارت بازرگانی ایالات‌متحده منتشر شد نشان داد کسری تجاری به رقم ۷/ ۴ درصد به ارزش ۹/ ۶۳ میلیارد دلار در سپتامبر کاهش یافت چراکه صادرات خواربار به بیشترین حد خود از جولای ۲۰۱۲ رسید. در تقویت این رشد، صادرات سویا نقش مهمی ایفا کرد. اقتصاددانان پیش‌بینی کرده بودند که کسری تجاری به ۸/ ۶۳ میلیارد دلار در سپتامبر کاهش یابد.

صادرات کالا نیز با رشد ۱/ ۳ درصدی به ۸/ ۱۲۲ میلیارد دلار رسید و در این حوزه نیز تجهیزات مخابراتی، موتورهای صنعتی و لوازم جانبی رایانه‌ای نقش مهمی داشتند. به‌علاوه صادرات به چین به بالاترین میزان خود از ماه مارس ۲۰۱۸ رسید. بااین‌حال، قرنطینه‌های جدید مربوط به شیوع کووید-۱۹ در اروپا می‌تواند رشد صادرات را کاهش دهد.

واردات کالا نیز با رشد ۳/ ۰ درصدی و ثبت عدد ۵/ ۲۰۳ میلیارد دلاری، به بالاترین میزان از دسامبر ۲۰۱۸ رسید. واردات خواربار در این بین، بیشترین عددها را به نام خود ثبت کرد. ایالات‌متحده همچنین کالاهای سرمایه‌ای، وسایل نقلیه خودرویی، قطعات و موتورهای بیشتری را وارد کرده است.

واردات از چین نیز بالاترین حد خود را از جولای ۲۰۱۹ تجربه کرد. ایالات‌متحده ۹/ ۱۵۷ میلیون بشکه نفت‌خام را در سپتامبر وارد کرده است که از فوریه ۱۹۹۲ کمترین میزان محسوب می‌شود.

دلار امریکا ضعیف‌تر خواهد شد

کارشناسان بانک سیتی‌گروپ پیش‌بینی کردند که حتی در صورت کاهش خطرات ژئوپلیتیک پس از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، دلار ضعیف‌تر خواهد شد و بسته محرک اقتصادی بعدی دولت این کشور نیز احتمالا کوچک‌تر از حد انتظار باشد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، کارشناسان بانک خصوصی سیتی‌گروپ پیش‌بینی کردند که حتی در صورت کاهش خطرات ژئوپلیتیک پس از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، دلار ضعیف‌تر خواهد شد و بسته محرک اقتصادی بعدی دولت این کشور نیز احتمالا کوچک‌تر از حد انتظار باشد. به گفته این کارشناسان، با وجود اینکه دولت جو بایدن می‌تواند عدم اطمینان در سیاست تجارت بین‌المللی را کاهش دهد، پیش‌بینی می‌شود که افت ارزش دلار همچنان ادامه داشته باشد.

دیوید بیلین، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری بانک سیتی‌گروپ و استیون ویتینگ، استراتژیست سرمایه‌گذاری و اقتصاددان ارشد این بانک در یادداشتی نوشتند: پیروزی رئیس‌جمهور منتخب بایدن به معنای بازگشت به حاکمیت متعارف‌تر است. در ادامه این مطلب آمده است: این امر که از حوزه اختیارات رئیس‌جمهور است منجر به تغییر عمده‌ای در نحوه اجرای سیاست خارجی خواهد شد. ایجاد اتحاد با کشورها دوباره به روند عادی خود بازمی‌گردد. تاکتیک‌های مذاکره «اول تهدید به تعرفه» پایان خواهد یافت.

به گفته این تحلیلگران، این امر به سود بسیاری از بازارهای مالی جهان به ویژه در بازارهای نوظهور خواهد بود. این کارشناسان همچنین افزودند: شاید بیشترین وضوح دورنمای پس از انتخابات مربوط به تجارت جهانی باشد. سیاست خارجی ایالات‌متحده بدون تشدید تهدیدات تعرفه‌ای، وارد مرحله قابل‌پیش‌بینی‌تری خواهد شد. ما به احتمال زیاد شاهد کاهش دلار آمریکا و تقویت بازارهای نوظهور هستیم.

تورم چین در کمترین سطح ١١ سال اخیر

نرخ تورم چین برخلاف انتظارات به نیم درصد کاهش پیدا کرد. به گزارش «ایسنا» به نقل از تریدینگ اکونومیکس، نرخ تورم چین در ١٢ ماه منتهی به اکتبر به نیم درصد رسید. این نرخ تورم که ۲/ ۱ درصد کمتر از تورم ماه قبل و ۳/ ۰ درصد کمتر از نرخ پیش‌بینی شده توسط کارشناسان بوده، بیش از همه تحت‌تاثیر کاهش تورم بخش حمل و نقل قرار گرفته که تورم آن به منفی ۹/ ۳ درصد کاهش پیدا کرده است. این کمترین تورم ثبت شده ۱۱ سال اخیر در چین بوده است. آب و برق با تورم منفی ۷/ ۰ درصدی و لباس با تورم منفی ۳/ ۰ درصدی دیگر بخش‌های مهم کاهنده تورم بوده‌اند. در بین سایر بخش‌های تورمی، تورم بخش مواد غذایی ۲/ ۰ درصد و خدمات ۴/ ۲ درصد اندازه‌گیری شده است.

هسته تورمی که تورم بخش انرژی و مواد غذایی را به دلیل نوسانات بالای قیمت در آنها در نظر نمی‌گیرد، در این ماه به ۶/ ۰ درصد رسیده که در مقایسه با ماه قبل ۱/ ۰ درصد کمتر شده است. متوسط نرخ تورم چین در بازه زمانی ۱۹۸۶ تا‌ ۲۰۱۹ معادل ۱۳/ ۵ درصد بوده که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به فوریه ۱۹۸۹ با ۴۰/ ۲۸ درصد و کمترین تورم نیز مربوط به آوریل ۱۹۹۹ با منفی ۲/ ۲ درصد بوده است. بر مبنای ماهانه، نرخ تورم چین در ماه اکتبر به منفی ۳/ ۰ درصد رسیده است که نیم درصد کمتر از تورم ماهانه ثبت شده این کشور برای ماه قبل به حساب می‌رود.

با کاهش سرعت شیوع کرونا، روند بازگشایی کسب‌و‌کارها در چین شدت یافته است. یی گانگ، رئیس بانک مرکزی چین با برشمردن برخی از اقدامات این بانک برای ثبات بخشی به بازارهای مالی این کشور گفته تلاش‌ها برای حمایت بیشتر از بخش‌های مختلف اقتصادی ادامه خواهد یافت هر چند که به لطف زیرساخت‌های نیرومند، اقتصاد این کشور با وجود شیوع گسترده کرونا آسیب زیادی ندیده است.

وخامت شرایط اقتصادی بریتانیا

کارفرمایان بریتانیایی به‌دلیل تضعیف شرایط اقتصادی دوران کرونا تعداد زیادی از کارگران و کارمندان خودشان را در سه ماهه سوم سال‌جاری اخراج کرده‌اند. تعدیل و بیکاری کارمندان و کارگران پیش از آغاز طرح‌های حمایتی «ریشی سوناک» (وزیر دارایی بریتانیا) است. به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، اداره آمار ملی بریتانیا گزارشی درباره تعدیل کارگران و کارمندان بریتانیایی از سوی کارفرمایان منتشر کرد و در این گزارش نوشت: ۳۱۴ هزار نیروی کار بریتانیایی در سه ماهه منتهی به سپتامبر بیکار شده‌اند که این آمار نسبت به سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ حدود ۱۸۱ هزار نفر افزایش یافته است. این روزها، نرخ بیکاری در بریتانیا حدود ۸/ ۴ درصد برآورد شده که بیشترین نرخ بیکاری ۳ سال گذشته در بریتانیا است.

پیش از این بیشترین نرخ بیکاری برای سه ماهه منتهی به نوامبر (آگوست، سپتامبر و اکتبر) ۲۰۱۶ بود که نرخ بیکاری در این سال حدود ۵/ ۴ درصد برآورد شد. خبر موفقیت ۹۰ درصدی آزمایش واکسن کرونا روز دوشنبه منتشر شد و خوشحالی مردم بریتانیا را به همراه داشت. این در حالی است که اداره آمار ملی بریتانیا می‌گوید شرایط مردم بریتانیا در ماه‌های آینده سخت‌تر می‌شود.

وزیر دارایی بریتانیا که مجبور است تا ۸۰ درصد از حقوق کارگران تعدیل شده را به‌طور موقت تامین کند، این طرح را تا پایان ماه مارس تمدید کرد. او میلیاردها پوند در قالب طرح‌های حمایتی هزینه کرده است. دولت انگلیس در ماه جاری از ۵/ ۵ میلیون نفر کارمند و کارگر تعدیل شده در سراسر انگلستان حمایت کرد. تعداد کارگرانی که در ماه اکتبر تحت پوشش حمایتی دولت بودند، بیش از ۲ میلیون نفر بود.

کارفرمایان بریتانیایی در هفت هفته منتهی به پایان دوره گذار از برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) اعتماد به نفس خودشان را از دست دادند و در این بازه زمانی هیچ معامله تجاری بین بریتانیا و اتحادیه اروپا صورت نگرفته است.

جاناتان رینولدز، سخنگوی حزب کارگر بریتانیا درباره عملکرد دولت در مقابله با ویروس کرونا گفت: دولت در دوران کرونا درخصوص بحران شغلی عملکرد مناسبی داشته و هزینه‌های زندگی بسیاری از کارمندان و کارگران تعدیل شده را فراهم کرده است.

۱۶هزارو۴۰۰ نفر در بازه زمانی ۳ ماهه بیکار شده‌اند و این آمار بیشتر از حد انتظار است. داده‌های اطلاعاتی که در روز سه‌شنبه منتشر شد حاکی از کاهش ۳۳ درصدی تعداد کارمندان در ماه اکتبر و تقریبا ۸۰۰ هزار نفر از ماه مارس است.

جهش ۱۷ برابری استفاده از پول دیجیتال در هند

صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد: هند شاهد بزرگ‌ترین جهش در تعداد حساب‌های پول دیجیتال ثبت شده از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ بوده است. به گزارش ایبِنا به نقل از سایت فایننشال اکسپرس، گزارش صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد که در میان ۱۲ کشور در اقتصادهای کم درآمد و متوسط، هند شاهد بزرگ‌ترین جهش در تعداد حساب‌های پول دیجیتال ثبت شده از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ بوده است.

طبق داده‌های منتشر شده در گزارش صندوق بین‌المللی پول، تعداد حساب‌های پول دیجیتال ثبت شده در هند شاهد یک جهش کوآنتومی از ۷۳ نفر در هر هزار بزرگسال در سال ۲۰۱۵ به ۱۲۶۵ نفر در سال ۲۰۱۹ بوده که حاکی از پیشرفت گسترده در دسترسی به خدمات مالی دیجیتال در سال‌های اخیر است. این گزارش پول دیجیتال را به‌عنوان سرویس مالی ارائه شده توسط اپراتور شبکه تلفن همراه یا نهاد دیگری که با اپراتور شبکه تلفن همراه شریک است، تعریف می‌کند و توسط شبکه‌ای از عوامل پول دیجیتال تسهیل می‌شود.

پول دیجیتال یک فناوری است که به مردم امکان می‌دهد با استفاده از تلفن همراه پول دریافت، ذخیره و هزینه کنند. بیش از ۲۷۰ سرویس مختلف پول همراه در سراسر جهان وجود دارد، اگرچه بیشتر در آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین محبوب هستند. پول همراه جایگزینی محبوب برای پول نقد و بانک است، زیرا استفاده از آن آسان و ایمن است و در هر مکانی که سیگنال تلفن همراه وجود دارد قابل استفاده است.

حساب جاری منفی برای ترکیه در ۱۰ ماه پیاپی

به‌خاطر بدتر شدن اوضاع تجارت و گردشگری در ترکیه حساب جاری این کشور در ماه سپتامبر برای دهمین ماه متوالی با کسری مواجه شد. به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از بلومبرگ، اوضاع نه چندان مناسب تجارت و گردشگری در ترکیه باعث شده است که در ماه سپتامبر و برای دهمین ماه متوالی شاهد کسری حساب جاری در این کشور در ماه سپتامبر باشیم. در ماه سپتامبر حساب جاری ترکیه ۳۶/ ۲ میلیارد دلار کسری داشته است. نظرسنجی‌ها هم حاکی از پیش‌بینی کسری حساب جاری ۶۳/ ۲ میلیارد دلاری ترکیه بودند. البته این روند در ماه آگوست منفی ۳۲/ ۴ میلیارد دلار بوده است.

در ماه سپتامبر لیر ترکیه ۸/ ۴ درصد در برابر دلار کاهش ارزش داشت و دولت ترکیه برای کنترل سقوط ارزش لیر ۶۳/ ۳ میلیارد دلار از دلارهای خود را به بازار عرضه کرد. با این افت لیر بدترین عملکرد ماهانه را در ماه سپتامبر در میان ارزهای بازارهای نوظهور در جهان داشته است. ورود گردشگران خارجی به ترکیه در ماه سپتامبر ۵۹ درصد کاهش داشته و واردات ترکیه هم نسبت به صادرات رشد بیشتری داشته است و همین امر باعث شده شاهد افزایش قابل‌توجه حساب جاری در این کشور آسیایی ـ اروپایی باشیم.

تراز پرداخت‌های خارجی یکی از بزرگ‌ترین معیارهای سنجش و اندازه‌گیری جریان مبادلات تجاری و انتقال سرمایه در یک اقتصاد باز است که حساب جاری یا تفاضل بین صادرات و واردات کالا و خدمات و حساب سرمایه دو جزء مهم آن به‌شمار می‌روند.