قیمت طلا تغییری نکرد + نمودار

14:54 - 1400/01/21
قیمت طلا در امروز صبح تغییر چشمگیری نداشت و در همان ابتدای کانال 1900 دلار به ازای هر اونس قرار گرفت.
قیمت طلا تغییری نکرد + نمودار

به گزارش «دنیای بورس»، اقتصادنیوز نوشت: در پایان کار بازار‌های جهانی، قیمت هر اونس طلا با ۰.۲ درصد افزایش، تغییر چشمگیری نیافت. همانطور که بسیار گفته شده است، این عدم تحرک انتظار می‌رود تا انتخابات ادامه یابد. اما جدای از طلا، وضعیت فلزات گرانبهای دیگر‌ چگونه است؟

 با بسته شدن بازار‌های جهانی قیمت اونس طلا با 4 دلار افزایش به 1906 دلار رسید. بازار روز سه شنبهمانند روز‌های گذشته نیز نوسانی حداقلی، در حدود 15 دلار داشت. قیمت اونس نقره نیز که در زندان انتظار نتایج انتخابات محصور شده است تنها 0.13 دلار افزایش یافت و بر روی 24.37 قرار گرفت.  قیمت طلا در ابتدای معاملات امروز صبح در همان کانال 1900 دلار به ازای هر اونس قرار گرفت. 

کامبک پالادیوم

در بازار فلزات دیگر هر اونس پلاتین با 1.6 درصد افزایش به 884 دلار رسید. اما پالادیوم بر روی 2340 دلار قرار گرفت و 0.5 درصد کاهش قیمت یافت. پالادیوم که یکی از سه دلیلی است که به طلا، گران‌بها ترین فلز نمی‌گویند (دلایل دیگر رادیوم و ایریدیم هستنداین فلز) در چند روز اخیر بسیار مورد توجه بوده است.

بانک سرمایه‌گذاری یو‌بی‌اس امروز در پیش‌بینی خود گفت: پالادیوم می‌تواند تا اواسط سال 2021 سقف 2600 دلار را آزمایش کند. این درحالی است که قیمت پالادیوم در سه سال گذشته از 900 دلار به قیمت فعلی رسیده است.

اما با توجه به این‌که در اوایل امسال، بعد از 3 سال صعود قیمت، پالادیوم یک اصلاح چشم‌گیر داشته است، سرمایه‌گذاران و تحلیل‌گران اکنون دوباره نسبت به این فلز مثبت شده‌اند. در اوایل سال، اونس پالادیوم پس از رسیدن به 2875 دلار، اصلاح 1000 دلاری داشت اما توانست به حد و حدود قبلی نزدیک شود. دلیل افزایش قیمت پالادیوم در چند سال گذشته اندک نشانه‌های از منابع جدید این فلز بوده است.

 قیمت پالادیوم از سال 1996 تا 2020

پالادیوم علاوه بر جواهرات و سرمایه‌گذاری، مصرف صنعتی بسیاری دارد. تقریباً 80 درصد پالادیوم در اگزوزهای وسایل نقلیه جهت خنثی کردن گاز‌های مضر، مصرف می‌شود. این تقاضا صنعتی قوی به این معنی است که با بهبود اقتصادی و جان گرفتن صنعت، سفارس برای آن نیز افزایش می‌یابد.