نقشه نیمروز 5 آبان 99

تحلیل بورس امروز | احتمال معاملات فردا

14:54 - 1400/01/21
با خوش بینی هایی که امروز برخی از فعالان بازار سرمایه از وضعیت برخی نمادها در بازار دارند، از بهبود روند احتمالی معاملات از فردا به صورت موقتی خبر میدهند اما باید در انتظار نشست.
تحلیل بورس امروز | احتمال معاملات فردا

دنیای بورس | امروز نیز شاخص‌کل افت 37470 واحدی را به ثبت رساند تا همانند روز شنبه حدود 2.7 درصد دیگر ریزش را به ثبت رسانده باشد با این تفاوت که در یک ساعت پایانی بازار تحرکاتی در برخی نمادها مشاهده شد و صف فروش برخی از نمادهای بزرگ جمع شد.

ارزش معاملات خرد در بازار امروز به حدود 6 هزار میلیارد تومان رسید. در بین نمادهایی که بیشترین حجم را به ثبت رساندند، گروه خودرو پیشتاز بود به گونه ای که بیش از یک میلیارد سهم از هر کدام از نمادهای «خودرو» و «خساپا» دادستد شد. در فاصله یک ساعت مانده تا پایان بازار صف فروش «خودرو» جمع شد و با افزایش تقاضا تا پایان بازار به محدوده مثبت نیز پاگذاشت.

در انتها نیز حدود 150 میلیون سفارش خرید در قیمت صف خرید فردا در سیستم معاملات چیده شد تا این سیگنال را به بازار بدهد که امکان مثبت شدن خودرویی ها در معاملات فردا وجود دارد. از بین یک میلیارد و 415 میلیون سهمی که از شرکت ایران خودرو جابه‌جا، حدود 30 درصد خریدها به حقوقی‌های این سهم اختصاص داشت. به گفته رئیس شورای رقابت، براساس مصوبه اردیبهشت ماه خودروسازان می توانند حداکثر تا سقف اعلامی نرخ تورم، در سه ماهه سوم امسال افزایش قیمت ها را اعمال کنند.

در سوی دیگر و به غیر از «دارا یکم» که بیشترین ارزش معاملات را به ثبت رساند، نمادهای گروه فلزات اساسی خوش درخشیدند. معاملات هر یک از دو نماد «فولاد» و «فملی» به بیش از 500 میلیارد تومان رسید و صف فروش سنگین هر دو نماددر میانه های بازار برچیده شد.

از حاشیه های مهم بازار امروز باید به جلسه علنی مجلس اشاره کرد. گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد وضعیت بازار سهام و عملکرد سازمان بورس و اوراق بهادار  در جلسه امروز بررسی شد و صحبت های متعددی درباره چرایی افت شاخص‌کل مطرح شد. به گفته حسن قالیباف رئیس سازمان بورس، اگر بازارگردان ها به صورت کامل در بازار سرمایه فعال شوند می توان یک تعادلی را در بازار ایجاد کنند. پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز تاکید کرد اعتماد مردم به بازار سرمایه باید برگردد و این وضعیت بی اعتمادی می تواند توسط دولت برگردد.  بعد از مدت ها نیز نرخ خرید و فروش دلار در یک کانال مشترک و در محدوده 27 هزار تومان اعلام شد. نزدیک شدن بازه خرید و فروش از کاهش نوسانات زیاد دلار حکایت دارد.

در پایان معاملات امروز همچنین بیش از 400 سهم با صف فروش به کار خود پایان دادند، کاهش ارزش سبدسهام سهامداران ادامه داشته و شاخص کل به میانه های کانال یک میلیون و 300 هزار واحد رسیده است. با این حال قیمت برخی نمادها به محدوده جذاب رسیده است به گونه‌ای که فارغ از مباحث حمایتی، بسیاری از سهامداران که دید بلندمدت دارند، با خیال آسوده در این محدوده دست به خرید می زنند. با افزایش تقاضا در یک ساعت پایانی معاملات امروز، می توان انتظار داشت روند بازار در معاملات فردا بهبود یابد.