بازار طلا | سه سناریو در پیش بینی قیمت طلا

14:52 - 1400/01/21
سه سناریو از انتخابات امریکا که میتواند روی بازار طلا بیشترین اثر خود را بگذارد.
بازار طلا | سه سناریو در پیش بینی قیمت طلا

به گزارش «دنیای بورس» به نقل از اقتصادنیوز، در روز مناظره ترامپ و بایدن و آخرین روز کاری هفته، قیمت هر اونس طلا ۰.۱ درصد کاهش یافت. بی‌رمقی و تکرار نوسان‌های بازار نشانگر آن است که سرمایه‌گذاران منتظر نتایج انتخابات آمریکا هستند. در مقاله سایت ValueTheMarket سه سناریو انتخاباتی بررسی شده است.

با بسته شدن بازار در روز جمعه و اتمام هفته کاری بازار‌های جهانی، قیمت هر اونس طلا 3 دلار کاهش یافت و برروی 1901 دلار قرار گرفت. نوسانات و تغییر قیمت روز پایانی بازار نمادی بود از تغییرات کل هفته. در روز جمعه، قیمت هر اونس این فلز گران‌بها مانند کل هفته بین کانال‌های 1800 و 1900 در نوسان بود اما در پایان تغییری بسیار اندک داشت. بازار طلا در طول هفته نیز چنین بود. در واقع بازار اونس طلا با 1 دلار زیر مرز 1900 کار خود را شروع کرد و 1 دلار بالای این مرز کار خود را به پایان رساند. مظنونین اصلی این بی‌رمقی تعویق توافق بر سر محرک‌های مالی و انتظار برای انتخابات و نتایج آن است. نتایج این انتخابات ممکن است 2 هفته دیگر اعلام شود یا شاید هم بیش از یک سال دیگر. قیمت طلا در ساعت پایانی روی 1901 دلار به ازای هر اونس بسته شد (تصویر روبه رو).

تأثیر سه سناریو انتخاباتی بر قیمت طلا و بورس

هنگامی که دونالد ترامپ در انتخابات 2016 پیروز شد ، قیمت طلا سقوط کرد و سهام آمریکا صعودی شد. بنابراین  شاید درست بنظر برسد که اگر ترامپ ریاست جمهوری را در سال 2020 از دست بدهد، بازار سهام آمریکا سقوط می‌کند و قیمت طلا افزایش می‌یابد. اما شاید مسئله به این سادگی‌ها نیست. وضعیت بورس آمریکا در سال جاری شاهد یک رالی بی سابقه بوده است که عمدتاً توسط محرک‌های مالی گسترده دولت صورت گرفته است. بنابراین، اگر محرک‌های مالی بیشتری تصویب شوند، بازار سهام که اخیراً با طلا همسو شده است، صعودی می‌شود. 

درحالی که هر دو کاندیدای ریاست جمهوری دنبال محرک‌های بیشتر هستند، احتمال می‌رود بایدن محرک‌های پر هزینه‌تری را دنبال کند. مجلس سنای دموکرات نیز تمایل بیشتری برای تصویب محرک‌های مالی جدید نشان خواهد داد. در نتیجه سه سناریو انتخاباتی در اینجا بررسی می‌شود. 

1 - پیروزی دموکرات‌ها در سنا و ریاست جمهوری: در این صورت انتظار می‌رود محرک‌های پر هزینه‌ای به قیمت 2.2 تریلیون یا حتی 3.4 تریلیون دلار تصویب شوند، که برای طلا و سهام خبر خوبی است و می تواند روند این دو بازار را به وضعیت گاوی تبدیل کند وضعیتی که در بازار به عنوان حرکت رو به بالا توصیف می شود. از سوی دیگر پیش بینی می شود تغییرات نظارتی بایدن شامل سیاست اقلیمی 1.7 تریلیون دلاری و طرح بهبود زیرساخت 1.3 تریلیون دلاری باشد.

به گفته تحلیل‌گران این‌ها برای بهبود آینده کشور عالی خواهد بود، اما بدهی ملی را در زمانی که از قبل به طرز خطرناکی زیاد شده است، به شدت افزایش می دهد. بایدن همچنین انتظار می رود  به افزایش مالیات بر شرکت‌های بزرگ بپردازد و مقررات صنعتی را بیشتر کند. این امر پیش‌بینی می‌شود دلار را تضعیف و بازار سهام آمریکا را قرمز کند، اما طلا مثبت باشد. 

2 - رئیس جمهور دموکرات و سنای جمهوری‌خواه: در چنین سناریو‌ای بایدن در انتخابات پیروز می شود، اما جمهوری‌خواهان مجلس سنا را حفظ می‌کنند. در اینجا ، احتمالاً رژیم مالیاتی ترامپ باقی خواهد ماند. این ممکن است بازارها را ثابت نگه دارد، زیرا تغییرات کمتر صورت خواهد گرفت و عدم اطمینان کاهش می یابد. همچنین انتظار می رود دوره سلطنت بایدن  آرام‌تر طی شود، یعنی بدون تحریکات غیرقابل پیش‌بینی و تصادفی که ترامپ به آن‌ها مشهور است. به نظر می رسد بایدن روابط تجاری با چین را آرام می کند و تحریم های مختلف علیه کشورهای خارجی را لغو می کند. این امر برای بورس بسیار سودمند خواهد بود اما به احتمال زیاد تقاضا برای طلا را کاهش می‌دهد.

3 - مناقشه بر سر نتایج انتخابات: وضعیت دیگری نیز وجود دارد که برای آمریکا خوشایند نیست اما به احتمال زیاد قیمت طلا را به شدت افزایش می دهد. و این مناقشه بر سر نتایج انتخابات است. اگر برنده مشخصی وجود نداشته باشد یا ترامپ از پذیرش پیروزی بایدن خودداری کند، هرج و مرج بسیاری ایجاد خواهد شد. این سناریو با انتقاد‌های شدید ترامپ به رأ‌ی ‌های پستی و این که وی دو بار تا به حال گفته است که فکر می‌کند انتخابات احتمالاً در دیوان عالی کشور خاتمه یابد، بسیار محتمل است. در این سناریو عدم اطمینانی به اوج خود می‌رسد و  در بهترین حالت روند تأیید رئیس جمهور جدید را تا سال2021 به تعویق میاندازد.

تحکیم قیمت طلا در آستانه انتخابات آمریکا

ايسنا نوشت: طبق نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز، سرمایه گذاران نباید منتظر حرکت چشمگیری در بازار طلا باشند زیرا قیمتها فعلا در محدوده ۱۹۰۰ دلار در حال تحکیم هستند.

بازار طلا همچنان در تلاش برای یافتن جهت حرکت مشخص است و در این بین، میان تحلیلگران بازار نظرات مختلفی وجود دارد و در مقابل، سرمایه گذاران خرد به شدت به افزایش قیمت طلا در هفته جاری خوش بین هستند اما میزان علاقه به این بازار به پایینترین حد از ابتدای سال رسیده است.

آدریان دی، رییس و مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی آدریان حرکت قیمت و فضا در بازار طلا را دو گام به جلو و یک گام به عقب توصیف کرد و گفت: این نوسان تا زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سوم نوامبر ادامه خواهد داشت. برخی از سرمایه گذاران در آستانه انتخابات در حال نقد کردن داراییهایشان هستند اما سایرین از این که نیروی صعودی طلا از بین رفته، عصبانی هستند. از سوی دیگر سرمایه گذاران از قیمتهای پایین برای سود بردن از روند صعودی بلندمدت این فلز ارزشمند بهره برداری می کنند.

در نظرسنجی هفته جاری کیتکونیوز از کارشناسان وال استریت، ۱۷ نفر شرکت کردند که از میان آنها، هفت نفر معادل ۴۱ درصد به افزایش قیمت و به همین تعداد به ثابت ماندن قیمت رای دادند و سه نفر معادل ۱۸ درصد کاهش قیمت طلا را پیش بینی کردند.

در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز از سرمایه گذاران ۱۳۰۵ نفر شرکت کردند که پایینترین سطح مشارکت از ابتدای امسال تاکنون بود. از میان این عده، ۸۰۰ نفر معادل ۶۱ درصد افزایش قیمت طلا و ۲۵۵ نفر معادل ۲۰ درصد کاهش قیمت طلا را پیش بینی کردند و ۲۲۰ نفر معادل ۲۰ درصد نظری نداشتند.

بازار طلا هفته را با کمتر از ۰.۱ درصد کاهش قیمت به پایین برد و اونس طلا آخرین بار در ۱۹۰۵ دلار و ۲۰ سنت معامله شد که فاصله اندکی با قیمت نهایی ۱۹۰۶ دلار و ۴۰ سنت هفته پیش از آن داشت.

در حالی که برخی از تحلیلگران به روند صعودی طلا در کوتاه مدت خوش بین هستند اما انتظار ندارند تا زمانی که شفافیت بیشتری پیرامون مذاکرات دموکراتها و جمهوریخواهان آمریکا در خصوص بسته محرک مالی جدید وجود ندارد، قیمت بالاتری در بازار شکسته شود.

کریستوفر وچیو، استراتژیست ارشد ارزی گروه آی جی اظهار کرد در مقطع فعلی بعید است بسته محرک مالی جدیدی پیش از انتخابات سوم نوامبر اعلام شود و این موضوع بهای معاملات بازارها را در کوتاه مدت در بازه محدودی نگه می دارد.

ریچارد بیکر، دبیر نشریه "اورکا ماینرز ریپورت" به افزایش قیمت طلا در هفته جاری خوش بین بود اما سقف قیمت طلا را ۱۹۲۰ دلار پیش بینی کرد و گفت: همچنان انتظار دارد پس از انتخابات قیمت طلا تا پایان سال به ۲۲۰۰ دلار صعود کند.

در حالی که اکثر تحلیلگران نظر خنثی یا مثبتی نسبت به طلا دارند، برخی دیگر کاهش قیمت طلا را در کوتاه مدت پیش بینی می کنند به خصوص پس از این که طلا موفق نشد سطح مقاومتی کوتاه مدت را در هفته گذشته بشکند. نیکلاس فرپل، مدیرکل جهانی شرکت "ای بی سی بولیون" به کیتکونیوز گفت: انتظار دارد قیمت طلا حمایت در سطح ۱۸۸۸ دلار را تست کند.