نظر سنجی هفتگی « دنیای بورس »

پیش بینی بورس هفته | جدال تحلیل با هیجان

14:52 - 1400/01/21
سهامداران اگرچه انتظار بیشتری دارند که بازار در هفته جاری به تعادل برسد و روندی صعودی به خود بگیرد که تحلیلگران و کارشناسان اما با تردید به این موضوع می نگرند.
پیش بینی بورس هفته | جدال تحلیل با هیجان

دنیای بورس | معاملات بازار سهام کشور در هفته گذشته با افت بیش از11 درصدی شاخص کل مواجه شد. افت قیمت عمومی سهام که در برخی نمادها به بیش از 70 درصد رسیده است(از زمان اوج شاخص کل )، در سه ماه گذاشته عملا قیمت سهام را به سطوحی رسانده بود که کمتر کسی چنین روندی را پیش بینی می کرد.

بیشتر سهامداران و کارشناسان نیز در ابتدای هفته گذشته غالبا روند کم نوسانی را برای بازار پیش بینی کرده بودند.اما به هر ترتیب تشکیل صفوف فروش در عمده سهام شرکت ها بازار را به سوی نزولی چشمگیر پیش برد و نقدینگی قابل توجهی نیز از بازار خارج شد.

با وجود نزول قیمت ها در هفته اخیر اما عمده کارشناسان شرکت کننده در نظر سنجی این هفته «دنیای بورس» معتقدند این روند نزولی در روزهای معاملاتی پیش‌رو نمی‌تواند ادامه‌دار باشد، براین اساس روند بازار در هفته جاری را کم نوسان و متعادل پیش بینی کرده‌اند. این اظهارات البته در حالی مطرح می شود که تعداد زیادی از این کارشناسان به دلیل وجود هیجان بالا در معاملات، شرایط تحلیل در بورس را دشوار عنوان کرده اند.

سهامداران اما روند بازار در هفته جاری را صعودی پیش بینی کرده‌اند و با خوش‌بینی بیشتری نسبت به کارشناسان انتظار بازگشت قیمت سهام به مسیر صعودی را دارند.

کارشناسان چه پیش بینی از بازار سهام دارند؟

صعودی: 38 درصد از کارشناسان حاضر در نظر سنجی این هفته دنیای بورس روند شاخص سهام را صعودی ارزیابی کرده اند.این کارشناسان معتقدند طی هفته گذشته سهام در اکثریت بازار اصلاحی جدی را تجربه کرده است و با رسیدن به این سطوح قیمتی فعلی ،نزد سهامداران جذابیت بیشتری پیدا کرده است.از نظر این دسته از کارشناسان اصلاح هفته گذشته چندان دلایل موجه بنیادی و اقتصادی نداشت و این ترس و هیجان بود که قیمت سهام را در مسیر افت قرار دارد.

این کارشناسان می گویند جذابیت قیمتی سهام در سطوح کنونی را چندین عامل بنیادی حمایت می کند.نرخ دلار حتی بعد از ریزش چند روز اخیر همچنان از معاملات سهام صادرات محور حمایت می کند و بخشی از نقدینگی خارج شده از بازار دلار در روزهای اخیر نیز می تواند در این سطوح قیمتی جذب معاملات سهام شود.

از سوی دیگر قیمت در بازارهای جهانی به ویژه فلزات پایه از جمله فولاد ، مس و روی.. در سطوح بالایی قرار دارند و با توجه به اینکه فعلا مانعی برای تداوم سطوح فعلی در کوتاه مدت وجود ندارد و اتفاقا با خبر پیشرفت در تولید واکسن کرونا و نزدیک شدن به پایان دوران رکود رونق در معاملات این بازارها بسیار محتمل است.

همچنین باید توجه داشت تورم ماه گذشته نسبت به شهریور افزایش دو برابری را تجربه کرد و  احتمال افزایش نرخ فروش محصولات نیز می رود که این عامل  نیز بر ارزندگی سهام در قیمت های کنونی به دلیل افزایش سود اسمی شرکت ها می افزاید.در زمینه بیماری کرونا نیز خبرها در مورد تهیه واکسن از سوی چند کمپانی منتشر شده است که این امر نیز به تدریج ریسک و رکود اقتصادی ناشی از این عامل را تخفیف می دهد.بر این اساس  به نظر می رسد شاخص کل در این هفته روند صعودی خود را از سر بگیرد.

کم نوسان: 41 درصد کارشناسان حاضر در نظرسنجی «دنیای بورس» معتقدند شاخص سهام در هفته جاری روند کم نوسان  و متعادلی را تجربه خواهد کرد.این کارشناسان می گویند: در شرایطی که تحلیل خاصی از تشکیل صفوف خرید و فروش در بازار وجود ندارد و به یک باره هیجان بر معاملات سیطره می یابد ، کم کم شاهد کاهش حجم داد و ستدها در معاملات خواهیم بود.یکی از موضوعاتی که حالا بازار سهام با آن دست و پنجه نرم می کند از بین رفتن اعتماد نسبت به بازار سهام است.

صرف نظر از اینکه چه میزان از این بی اعتمادی به خاطر شرایط خاص تاریخی و اقتصادی است و چه بخشی از آن به مقام ناظر بازار و سیاست گذار بر می گردد، نتیجه آن یکسان است واحتمالا در کاهش محسوس خرید و فروش ها خود را نشان دهد.

به اعتقاد این افراد صرف نظر از ارزندگی یا حتی غیر ارزنده بودن سهام ، موضوع مهم در بازار،هیجانی است که به یکباره کل بازار را نشانه می گیرد و تعادل بازار را از بین می برد.علی رغم این موضوع با توجه به تورم و سطوح نرخ ارز(حتی در صورت تدام عقب نشینی بیشتر) بعید است این هیجانات بتوانند نزول بیشتری برای بازار سهام رقم بزنند.

هر چند سردرگمی و بی اعتمادی نیز مانع از تقویت بخش تقاضا در بازار خواهد شد.بر این اساس تجربه روزهای اخیر، تقاضا را بسیار محتاط خواهد کرد و سطوح مناسب قیمتی  به احتمال زیاد مانع افزایش فشار فروش در بسیاری از نمادها خواهد شد.

این روند در هفته جاری ادامه می یابد تا زمانی که نقدینگی جسورتری وارد بازار شودو ابهامات سر راه بازار نیز تا حدی از سر راه بازار رفته باشد.از نظر این گروه تا زمان مشخص شدن نتایج انتخابات آمریکا، بازار سهام در یک مسیر کم نوسان حرکت خواهد کرد.پس از انتخابات آمریکا نیز رویکرد دولت جدید در مورد تحریم ها مسیر سهام را مشخص خواهد کرد.

نزولی: 21 در صد از تحلیلگران حاضر در نظر سنجی، روند شاخص کل را نزولی پیش بینی کرده اند. به اعتقاد این افراد در حالی که بسیاری از تحلیل ها عنوان می کنند عوامل متعددی پتانسیل حمایت از بورس را در مسیر صعودی دارند با این  همه هیجان غالب داد و ستد سهام را فرا گرفته است و احتمالا هراس و هیجان بعد از تجربه روزهای اخیر همچنان موجب تشدید فشار فروش در بازار شود.

این گروه می گویند، بازار احتمال برنده شدن جو بایدن در انتخابات آمریکا را بیشتر می داند و بر همین اساس انتظار تقویت ریال را دارند و بر این اساس سهام دلاری احتمالا همچنان تحت فشار فروش خواهد بود.از سوی دیگر اخبار ضد و نقیض قیمت گذاری دستوری محصولات در بورس کالا نیز در تشدید فشار فروش موثر خواهد بود.از نظر این تحلیلگران در سه ماه گذشته بسیاری از اقدامات از سوی مقام ناظر هیجان بیشتری را بر بازار وارد کرد و تا مادامی که این دخالت ها کاهش نیابد ، هراس و هیجان همچنان در بازار وجود خواهد داشت.

سهامداران چه پیش بینی از بازار سهام دارند؟

صعودی: 57 درصد سهامداران حاضر در نظر سنجی روند نماگر اصلی بازار سهام را صعودی ارزیابی کرده اند.این سهامداران معتقدند بعد از اصلاح اخیر قیمت ها  و تحت تاثیر این موضوع شاهد ورود مجدد نقدینگی , به معاملات سهام تحت تاثیر سطوح قیمتی جذاب خواهیم بود.این موضوع منجر به بازگشت روند قیمت ها خواهد شد.

این امر در تشکیل تقاضای جدید در سطوح قیمتی فعلی نقش مهمی خواهد داشت .نرخ دلار ، قیمت فروش محصولات شرکت ها و همچنین توجه دوباره سهامداران به بورس بعد از ریزش قیمتی اخیر قیمت دلار عوامل حمایتی از سهام در سطوح فعلی قیمت ها به شمار می روند.

کم نوسان: 25 درصد سهامداران حاضر در نظر سنجی معتقدند شاخص سهام طی معاملات این هفته روند کم نوسانی را تجربه خواهد کرد.این سهامداران معتقدند بورس تهران در یک فضای انتظاری قرار گرفته است.به نظر می رسد در بسیاری از سهام به دلیل اصلاح شدید قیمتی تقاضای سهام توان پاسخگویی به این عرضه ها را دارد و  این امر مانع از ریزش قیمت سهام می شود.

با این حال این میزان نقدینگی در نهایت می تواند موجب سیطره روند کم نوسان و متعادل در معاملات شود.ادامه مسیر اما محرکی جدی تری در جهت صعود یا نزول قیمت ها می طلبد که احتمالا بعد از مشخص شدن نتایج انتخابات بتوان با اطمینان بیشتری در مورد آن سخن گفت.

نزولی: 18 درصد سهامداران حاضر در نظر سنجی دنیای بورس معتقدند شاخص سهام در این هفته روند نزولی را تجربه خواهند کرد.این سهامداران می گویند معامله گران در شرایط فعلی از هر گونه فرصتی برای خروج استفاده خواهند کرد و بر این اساس مجموع بازار در حرکت به سوی یک روند نزولی است.بر همین اساس احتمالا تجربه سهامداری بسیاری از افراد از دوران نزولی شبیه به افت اخیر قیمت ها، فارغ از تحلیل ها و برآورد کارشناسان بر فشار فروش سهامداران دامن بزند.