نقشه نیمروز 29 مهر 99

تحلیل بورس امروز | دوباره هیجان

14:52 - 1400/01/21
امروز دوباره بازار سهام با افت شاخص همراه شد. در سایر بازارها امروز فروش‌های هیجانی حاکم بود.
تحلیل بورس امروز | دوباره هیجان

دنیای بورس | نماگر بازار، امروز نیز نزدیک به 43 هزار واحد افت داشت و  با کاهش نزدیک به 3 درصد تا ارتفاع یک میلیون و 419 هزار واحد پایین آمد. حجم بالای عرضه‌ها که از اواخر هفته گذشته شکل گرفته بود، در سه روز کاری این هفته نیز ادامه داشته و سرمایه سهامداران همچنان در حال کاهش است. با افت امروز، شاخص‌کل بار دیگر به کف کانال نزولی خود نزدیک شد و اندیکاتورها نیز به منطقه «بیش فروش» نزدیک شدند. همانند روز گذشته نمادهای پربیننده‌ای همانند  «فولاد»، «فملی»،«تاپیکو» و «شپنا» بیشترین تاثیر منفی را بر کاهش دماسنج بازار داشتند.

در سه ساعت ابتدایی معاملات امروز تحرک خاصی در بازارها دیده نمیشد به نحوی که صف فروش‌های سنگین با کمترین میزان تقاضا پابرجا بود. اما بعد از ساعت 12 تحرکاتی در برخی نمادهای گروه بانکی، خودرویی و فلزات اساسی دیده شد به نحوی که در ابتدا صف فروش بانک ملت جمع شد و معاملات آن به تعادل رسید.

با توجه به این موضوع «وبملت» رتبه دوم در بیشترین ارزش معاملات و رتبه سوم در بین سهامی که بیشترین حجم معامله را داشتند به دست آورد. صف فروش بانک صادرات و پارسیان نیز در دقایق پایانی جمع شد. در بین دیگر نمادهای تاثیرگذار، با مبادله بیش از 600 میلیون سهم، «خودرو» بیشترین حجم معاملات را به ثبت رساند اما صف فروش آن همچنان پابرجا بود.

طبق معمول «دارا یکم» بیشترین ارزش معاملات را داشت و در دقایق پایانی و با بهبود معاملات گروه بانکی، رشد 6 درصدی را تجربه کرد. با این حال ارزش معاملات خرد به حدود 4500 میلیارد تومان رسید و نزدیک به 350 نماد با صف فروش به کار خود پایان دادند. بهبود تقاضا در دقایق پایانی می‌تواند به بازار فردا نیز تسری یافته و قفل صف فروش برخی نمادها باز شود.

اما مهم‌ترین اتفاق امروز در بازار ارز رقم خورد. اگرچه نرخ غیررسمی ارز در بازار شب گذشته افت قابل توجهی داشت اما تا زمان اعلام نرخ خرید و فروش دلار در صرافی بانک ملی این موضوع قابل اتکا نبود.

طبق انتظار صرافی بانک ملی نیز نرخ ارز را تا این لحظه در چندین نوبت کاهش داد تا نرخ خرید دلار در صرافی بانک ملی به مرز 26 هزار تومان رسیده و نرخ فروش آن 28600 تومان تعیین شود. در بازار آزاد نیز نرخ فروش دلار در کانال 28 هزار تومان است ولی خریدار قابل توجهی در بازار وجود ندارد و حتی صفوف فروش هم تشکیل شده است.

با افت قیمت ارز، دیگر بازارها نیز با کاهش قابل توجه قیمت مواجه شدند. برای دومین روز متوالی نیز سکه تحویل یک روزه در بورس کالا به صف فروش رسید و در بازار طلا نیز فروشنده‌های زیادی به دنبال تبدیل طلا به ریال هستند. بازارها فعلا با انبوه رفتارهای هیجانی مواجه هستند و باید دید دلار در چه قیمتی به تعادل می رسد.