مولفه‌های اثرگذار در بازار طلا | مهمترین اتفاقات این هفته

14:52 - 1400/01/21
پیش بینی ها از بازار طلا بر مبنای مولفه‌های موجود اثرگذار حکایت از صعود دوباره طلا دارد.
مولفه‌های اثرگذار در بازار طلا | مهمترین اتفاقات این هفته

چکیده: با وجود آرامش روز‌های آخیر بازار طلا، انتخابات مشوش آمریکا، محرک‌های پر داستان مالی و ویروس ادامه‌دار کرونا می‌توانند سبب تهییج و آشوب این بازار شود.

سه پدیده در بازارهای جهانی

به گزارش «دنیای بورس» به نقل از اقتصادنیوز، به گفته تحلیل‌گران پایداری موقعیت طلا در سطح 1900 دلار در هر اونس می‌تواند آرامش قبل از طوفان باشد زیرا تا انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده تنها دو هفته دیگر باقی مانده است و بسیاری از سرمایه گذاران در میان اضطراب زیاد در بازار تصمیم گرفته‌اند که در حاشیه بازار باقی بمانند.

افشین نبوی، معامله‌گر ارشد فلزات گران‌بها ام‌کی‌اس سوئیس گفت: در حال حاضر ، هر اونس طلا احتمالاً در محدوده 1880 تا 1930 دلار باقی خواهد ماند. «طلا، در حال حاضر، دلار و بورس را دنبال می‌کند. برای جدایی طلا از محدوده فعلی، سقف 1925 دلار یا کف 1880 دلار باید شکسته شود. احساسات بیشتر در جهت صعود قیمت این فلز است». 

قیمت طلا در بازارهای جهانی بامداد امروز در محدوده بالای 1900 دلار به ازای هر اونس بازگشایی شد (روند قیمت طلا در بازارهای جهانی تا ساعت 08:50 امروز صبح به وقت تهران).

مولفه‌های اثرگذار در بازار طلا | مهمترین اتفاقات این هفته0
تغییرات قیمت طلای جهانی در سه روز گذشته و بامداد امروز (تا ساعت 08:50 به وقت تهران)

کشمکش محرک مالی

با وجود این که محرک اصلی طلا همچنان مذاکرات محرک‌های مالی ایالات متحده خواهد بود، به گفته تحلیلگران، در این مرحله تصویب بسته‌های  محرک مالی ایالات متحده بعید به نظر می رسد. استیون منوچین وزیر خزانه‌داری به نانسی پلوسی، رهبر اکثریت مجلس نمایندگان گفت که دونالد ترامپ شخصاً رضایت جمهوری خواهان سنا را در مورد هر توافقی که حاصل شود جلب خواهد کرد.

با این حال، میچ مکانل رهبر اکثریت سنا این حرف را رد کرد و اظهار داشت که قادر به قانع کردن اعضای جمهوری خواه سنا جهت تصویب بسته بزرگ‌تر نخواهد بود.

مارک چندلر، مدیر عامل بخش فارکس بانوک‌‌برن‌گلوبال گفت: با توجه به ضعف رئیس جمهور در نظرسنجی‌ها در سطح ملی، مخصوصاً در چندین ایالت کلیدی، ترامپ دیگر قدرت تحریک سنا را ندارد.

گرادی توضیح داد: تغییر قیمت طلا مستقیماً به محرک‌های مالی مرتبط است زیرا این فلز تورم را هدایت می کند و هرچه دولت پول بیشتری چاپ کند، دلار آمریکا کاهش ارزش بیشتری می یابد.

طلا برنده انتخابات آمریکا

کوین گرادی رئیس فیونیکس فیوچرز اند آپشنز اظهار کرد: همان‌طور که ضعف ارزها طلا را به سمت بالا می‌برد، بیت کوین نیز به عنوان یک سرمایه گذاری جایگزین شروع به افزایش می‌کند. دلار آمریکا ارز ذخیره جهان است و وقتی ارزش آن کاهش می‌یابد، باعث افزایش قیمت طلا می‌شود. چه قبل از انتخابات و چه بعد از آن، سرانجام محرک‌های مالی به تصویب خواهد رسید زیرا هر دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری نیاز به تزریق پول بیشتر دارند.

«صرف نظر از اینکه کدام نامزد ریاست جمهوری انتخاب شود ، طلا در نهایت بالاتر خواهد رفت. هر دو نامزد هزینه خواهند کرد و این برای طلا را بسیار گاوی خواهد کرد. در نتیجه من انتظار دارم طلا تا پایان سال به 2000 دلار صعود کند». 

دانیال پاویلونیس کارگزار ارشد کالاهای آرجی‌او فیوچرز می‌گوید: اگرچه هزینه‌های ترامپ در صورت پیروزی تأثیر مستقیم‌تری بر طلا خواهد داشت اما جو بایدن بیشتر از ترامپ هزینه خواهد کرد بنابراین برنامه اقتصادی هر دو نامزد برای طلا خوب خواهند بود.

پاویلونیس گفت: روند صعودی طلا همچنان ادامه خواهد یافت و در انتخابات بیشتر صعود خواهد کرد. طلا ممکن است پس از اعلام نتیجه انتخابات رکوردهای جدیدی نیز کسب کند. نظر من  در ابتدای سال جدید میلادی  قیمت طلا 2300 دلار بود. این احتمال وجود دارد که قیمت طلا هنوز هم به این قیمت برسد.

افزایش مبتلایان کووید 19

به گفته تحلیل‌گران، به دلیل ترس از دور قرنطینه جدید و ضربه آن به وضعیت اقتصادی، محرکی دیگری که سرمایه‌گذاران را به خرید طلا خواهد کشاند افزایش مجدد مبتلایان کووید 19 در سراسر جهان است. هان تان، تحلیل‌گر بازار اف‌اکس‌تی‌ام می‌گوید: موج‌های جدید شیوع می‌‌تواند به بهبود اقتصادی ضربه بزند یا  به‌طور کلی اوضاع اقتصادی را وخیم‌تر کند و این اتفاق به نفع دارایی‌های امن مانند طلا خواهد بود.

معضلی که دولت‌ها در سراسر جهان با آن روبرو هستند گشایش اقتصادی یا قرنطینه است. از طرفی، گشایش زودتر اقتصاد می تواند منجر به این شود که دولت‌ها مجبور شوند قفل شدیدتری اعمال کنند، از طرفی دیگر عدم گشایش اقتصاد کافی به معنای توقف در بهبود اقتصادی است. 

ناآرامی انتخابات 2020

یک دلیل وجود دارد که قبل از انتخابات اضطراب زیادی دامن بازار را بگیرد، بزرگ‌ترین خطر موجود این خواهد بود که نتایج انتخابات جدال برانگیز باشد. سبب ناآرامی های داخلی شود که به بورس آمریکا و در نتیجه به قیمت طلا صدمه خواهد زد. رونا اوکانل تحلیل‌گر استون‌اکس هشدار داد: در صورت فروش چشمگیر بازارهای سهام قبل یا بعد از انتخابات ، طلا نیز صدمه خواهد دید زیرا سرمایه گذاران نقدینگی را افزایش می دهند. این حرکت اما به احتمال زیاد اقدامی موقتی خواهد بود. 

«اما مطمئناً همان‌طور که در سقوط فوریه تا مارس سال جاری مشهود بود، کاهش طلا بسیار کمتر از سهام خواهد بود و با سرعت بیشتری نیز جبران می‌شود».

وضعیت سیاسی ایالات متحده در طی این انتخابات بسیار قطبی باقی مانده است. علاوه بر این،  سردرگمی‌های کووید 19 در مورد رأی گیری های پستی وجود دارد. سوال پر آشوب این خواهد بود که آیا در صورت پیروزی بایدن، ترامپ نتایج را می‌پذیرد؟

داده‌های دیدنی این هفته

با توجه به تمام آنچه به آن اشاره شده است داده‌های اقتصادی این هفته نیز از اهمیت بسیار کمی برخوردارند. مهم‌ترین داده‌های اقتصادی برای طلا پروانه ساخت و ساز، درخواست اولیه بیمه بیکاری و فروش خانه‌های موجود خواهد بود. جروم پاول رئیس فدرال رزرو نیز در جلسه سالانه صندوق بین‌المللی پول (IMF) سخنرانی خواهد کرد.

شاخص‌های مدیران خرید بخش تولید (PMI): این شاخص نشان‌دهنده تغییرات در شرایط تجاری بخش‌های تولیدی است و بر اساس مشاهدات ماهانه مدیران خرید در شرکت‌های خصوصی با نظرسنجی از آن‌ها بدست می‌آید.

شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI): تغییرات سطح قیمت سبد بازار کالاهای مصرفی و خدمات خریداری‌شده توسط خانوارها را نشان می‌دهد.  این شاخص یک برآورد آماری است از قیمت برخی اقلام، که به‌صورت دوره‌ای جمع‌آوری می‌شود و تغییرات آن نشان دهنده میزان افزایش یا کاهش هزینه مصرف کنندگان است.