مصوبه هیات وزیران: صنایع، برق را از بورس انرژی بخرند

14:48 - 1400/01/21
بر مبنای مصوبه امروز هیات وزیران مصرف کنندگان بزرگ برق باید از این به بعد، برق مورد نیاز خود را از بورس انرژی بگیرند.
مصوبه هیات وزیران: صنایع، برق را از بورس انرژی بخرند

به گزارش «دنیای بورس»، رضا اردکانیان، وزیر نیرو در حاشیه امروز جلسه هیات دولت تاکید کرد بر مبنای مصوبه امروز هیات وزیران مصرف کنندگان بزرگ برق باید از این به بعد برق مورد نیاز خود را از بورس انرژی بگیرند. بر مبنای این مصوبه توانیر در این میان نقش تنظیم کننده را خواهد داشت و وظیفه توزیع و انتقال برق را از تولیدکننده به مصرف کننده بر عهده خواهد داشت و خود البته خریدار نخواهد بود. از دید سیاست گذار این امر موجب میشود مصرف کنندگان با قیمت های مناسب و منطقی تری برق خود را از تولیدکننده در یک بازار شفاف خریداری کنند.

مصرف‌کنندگان بزرگ، برق مورد نیاز خود را از بورس انرژی تامین کنند

همچنین به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت رضا اردکانیان، وزیر نیرو در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران افزود: یکی از مسایل بخش برق این است که تولیدکنندگان بخش خصوصی برای دریافت پول برقی که به شرکت توانیر (شرکت مادر تخصصی تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران) می‌فروشند با مشکل مواجه هستند.

وی خاطر نشان کرد: توانیر خریدار انحصاری برق است، ضمن اینکه تولیدکنندکان بخش خصوصی تابع قیمت‌های تکلیفی هستند، بنابراین این تولیدکنندگان از پرداخت با فاصله زمانی طولانی این پول گلایه دارند.

اردکانیان ادامه داد: براین اساس وزارت نیرو همواره به عنوان یک بدهکار عمده در این زمینه مطرح است.

وزیر نیرو گفت: امروز هیات وزیران پیشنهاد وزارت امور اقتصاد و دارایی به دستگاه‌های مرتبط مبنی بر اینکه مصرف کنندگان بزرگ که شامل مصرف کنندگان پنج مگاوات و بالاتر هستند، برق شان را از بازار بورس انرژی دریافت کنند، مورد بررسی قرارداد و با آن موافقت شد.

اردکانیان خاطرنشان کرد: این اقدام کمک بزرگی به تولیدکنندگان برق است تا بتوانند سریع‌تر به وجه خود دست یابند و همچنین مصرف کنندگان نیز می‌توانند با قیمت مناسب‌تری برق مورد نیاز خود را تأمین کنند.

وزیر نیرو ادامه داد: شرکت توانیر هم نقش تنظیم‌کننده خواهد داشت و هر زمان نیاز به انتقال برق بین محل تولید و مصرف باشد این انتقال را انجام خواهد داد و دیگر خود، خریدار انحصاری نخواهد بود.

وی افزود: این حرکتی است که به رشد صنعت برق کمک خواهد کرد و دستورالعمل اجرایی آن به زودی تدوین خواهد شد.

برنامه مهندسی رودخانه‌ها امسال هم تداوم دارد

اردکانیان در ادامه گفت: امسال برنامه مهندسی رودخانه‌ها که لایروبی هم بخشی از آن است با شدت و قوت بیشتری تداوم خواهد یافت.

وزیر نیرو افزود: برنامه مهندسی رودخانه‌ها از پارسال بعد از فصل بهار با شدت آغاز شد و براین اساس پنج برابر متوسط سال‌های قبل این عملیات اجرایی شد.

وی ادامه داد: اجرای این عملیات سبب شد پنج سیلاب بزرگی که در جنوب و جنوب شرق کشور در نیمه دو سال ۹۸ و اوایل امسال رخ داد با حداقل خسارت همراه باشد و حتی حداکثر بهره‌وری را از سیلاب کسب کردیم.

وزیر نیرو گفت: این روش، همچنان امسال هم ادامه خواهد داشت و امید است با همکاری دستگاه قضایی در آزاد سازی حریم و بستر رودخانه‌ها، بتوانیم تکالیف قانونی را انجام دهیم و بدین ترتیب برای سال‌های خشک و سال‌های تر آمادگی لازم را داشته باشیم و از سیلاب به عنوان یک منبع آب شیرین، بیشتر بهره ببریم.

اردکانیان  درباره برنامه های این وزارتخانه در بخش سدسازی خاطرنشان کرد: برنامه های سد سازی وزارت نیرو در قالب #پویش هر هفته الف-ب- ایران در دست انجام است و هفته جاری بیست و سومین هفته برگزاری این پویش برگزار شد.

وی خاطر نشان کرد: از ۲۵۰ پروژه ای که وعده داده بودیم تا کنون ۱۱۲ پروژه با سرمایه گذاری ۲۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان به بهره برداری رسیده است.

وزیر نیرو ادامه داد: امسال تاکنون هفت پروژه بزرگ سد مخزنی افتتاح شده است و امیدواریم ۱۸ پروژه دیگر تاپایان سال ۱۳۹۹ افتتاح و به بهره برداری برسد.

تأمین برق مورد نیاز مشترکان برق صنعتی با قدرت بالای پنج مگاوات از طریق بورس انرژی

با تصمیم هیأت وزیران و به منظور ایجاد چرخه اقتصادی مناسب در صنعت برق، تشکیل بازار رقابتی و بالا بردن راندمان تولید، ایجاد توسعه پایدار صنعت برق کشور و امنیت عرضه برق، کلیه مشترکان صنعتی برق با قدرت بالای پنج مگاوات، موظف به تأمین انرژی الکتریکی مورد نیاز خود از طریق قراردادهای دو جانبه و یا سایر روش‌های متداول در بورس انرژی شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، در جلسه هیأت وزیران که صبح روز چهارشنبه به ریاست حسن روحانی، رئیس جمهوری برگزار شد، وزارت نیرو و بورس انرژی موظف شدند زیرساخت‌های لازم را برای تأمین برق سایر مشترکان (از جمله مشترکان تجاری بالای ۵ مگاوات) از طریق قراردادهای دو جانبه یا روش‌های متداول بورس انرژی فراهم نمایند، به گونه ای که براساس یک برنامه زمانبندی شده، طی دو سال آینده تمام مشترکان بالای یک مگاوات مشمول این موضوع شوند.

همچنین در مواردی که تأمین برق مصارف مازاد بر الگوی مصرف (به تشخیص وزارت نیرو) از مصارف کمتر از الگو قابل تفکیک باشد، مصرف مازاد بر الگو از طریق ساز و کار مصوب تأمین خواهد شد.

اختصاص تسهیلات برای خرید تضمینی، حمایتی و توافقی محصولات کشاورزی

هیأت وزیران به منظور تامین نقدینگی برای خرید تضمینی، حمایتی و توافقی محصولات کشاورزی و جلوگیری از ضرر تولیدکنندگان این بخش، با تخصیص مبلغ ۱۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی به سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران موافقت کرد.

بر اساس این تصمیم، سازمان مذکور موظف است برنامه عملیاتی مربوط به پیش بینی خرید محصولات کشاورزی در سال ۱۳۹۹ را به همراه جدول گردش نقدینگی و برنامه زمان بندی دریافت و بازپرداخت تسهیلات بانکی به سازمان برنامه و بودجه کشور ارایه کند.

هم چنین، بانک مرکزی موظف است ضمن تسهیل فرآیند پرداخت تسهیلات مربوط تا قبل از دی ماه سال ۱۳۹۹، امکان ورود مؤثر در بازار همراه با کسب رضایت تولیدکنندگان را فراهم آورد. سازمان مرکزی تعاون روستایی نیز موظف است تسهیلات را از محل فروش محصولات خریداری شده و ضرر و زیان دریافتی، بازپرداخت نماید.

اختصاص اعتبار و تسهیلات بانکی برای زهکشی دشت گمیشان و جبران خسارات ناشی از بارندگی به عشایر کشور

با تصویب هیأت وزیران، مبلغ سه هزار میلیارد ریال اعتبار تملک دارایی‌های سرمایه ای به منظور زهکشی دشت گمیشان برای اجرای پروژه‌های پیشگیرانه مرتبط با حوادث غیرمترقبه جهت احداث شبکه‌های زهکشی در اراضی شمال گرگانرود و قره سو استان گلستان اختصاص یافت.

دولت همچنین با اختصاص مبلغ پانصد میلیارد ریال تسهیلات بانکی ارزان قیمت به منظور جبران خسارات وارده به جامعه عشایری کشور در اثر بارندگی‌های سال جاری و نیز رفع نیاز و مشکلات آنان در راستای جهش تولید و بازتوانی معیشتی فعالیت‌های تولیدی و تأمین آب، علوفه و آبرسانی، موافقت کرد.

لازم به ذکر است، طول دوران بازپرداخت تسهیلات مذکور حداکثر پنج سال است و بدهی احتمالی آسیب دیدگان به بانک‌ها مانع از دریافت این تسهیلات نخواهد بود.

اصلاح آیین نامه اجرایی شورای عالی سلامت و امنیت غذایی

دولت با هدف حل مشکلات و نارسایی‌های موجود در خصوص وضعیت ایمنی غذا و آلودگی‌های مختلف غذایی، آیین نامه اجرایی شورای عالی سلامت و امنیت غذایی موضوع بند (ب) ماده (۷) قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور را اصلاح کرد.

متن اصلاحی آیین نامه مذکور با تأکید بر استفاده از ساختارها و ظرفیت‌های قانونی موجود نظیر شورای عالی سلامت و امنیت غذایی و سازمان غذا و دارو تهیه شده تا با استفاده از ظرفیت آیین نامه اجرایی موصوف، ضمن وضع تکالیف مغفول برای دستگاه‌های سیاستگذار و ناظر بر حوزه ایمنی غذایی (وزارتخانه‌های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و جهاد کشاورزی) از طریق ایجاد ساختار مجازی و فرابخشی برای سیاستگذاری اجرایی و نظارت بر سلامت مواد غذایی ذیل شورای عالی سلامت، از ایجاد ساختارهای جدید پرهیز شود.

به موجب این اصلاحیه، سلامت و ایمنی غذایی شامل عاری بودن غذا از آلاینده‌ها، مطابق استانداردهای موجود است، بطوری که غذا سبب آسیب به مصرف کننده نشود و مشروط بر اینکه طبق دستورالعمل‌های مربوط آماده یا مصرف شود.

همچنین «ارزیابی خطر»، از دیگر تعاریف مندرج در این آیین نامه به عنوان فرایندی علمی است که شامل مراحل شناسایی خطر، ارزیابی در معرض خطر بودن و توصیف خطر می باشد.

دولت وزارتخانه‌های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و جهاد کشاورزی را موظف کرد به منظور یکپارچه سازی و تجمیع امور مرتبط با غذا و تغذیه نسبت به پیشنهاد اصلاح ساختار تشکیلاتی خود ظرف مدت شش ماه از ابلاغ این اصلاحیه به سازمان اداری و استخدامی کشور جهت تصویب، اقدام نمایند.

همچنین وزارت بهداشت، درمان و اموزش پزشکی موظف شد با همکاری سازمان ملی استاندارد و وزارت جهادکشاورزی ظرف شش ماه از ابلاغ این اصلاحیه، برنامه جامع ارتقای سلامت و ایمنی غذایی جمهوری اسلامی ایران را مشتمل بر ارتقای زیرساخت‌های ارزیابی خطر، ارتقای نظام بازرسی و نظارت بر ایمنی مواد غذایی، تقویت زیرساخت‌های سلامت و ایمنی غذایی و توانمندسازی کشاورزان در زمینه تولید محصولات سالم گواهی شده و ارگانیک و سایر موارد ضروری، تنظیم و پس از تأیید سازمان برنامه و بودجه کشور به تصویب شورای عالی برساند و سازمان برنامه و بودجه کشور در سقف منابع موجود و در چارچوب ضوابط بخشنامه بودجه سنواتی، اعتبارات مربوطه را در لایحه بودجه سالانه کل کشور پیش­بینی و طبق برنامه جامع و براساس گزارش نظارتی، در اختیار دستگاه‌های ذی­ربط قرار می­دهد.

تصویب آیین نامه اجرایی انضباط اجتماعی و ایمنی راه‌ها

دولت به موجب تکلیف مقرر در قانون احکام دائمی توسعه کشور در جهت تأمین امنیت و نظم پایدار، آیین نامه اجرایی جزء (۴) بند (ب) ماده (۴۶) قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور موضوع انضباط اجتماعی و ایمنی راه‌ها را به تصویب رساند.

افزایش و ارتقای سطح اطلاعات، دانش، مهارت و اصلاح نگرش شهروندان و دستگاه‌های ذیربط به منظور تقویت انضباط اجتماعی و ارتقاء ایمنی راه‌ها و رفتارترافیکی، ترویج و نهادینه سازی الگوی رفتار اجتماعی قانونمند، از جمله اهداف آیین نامه اجرایی مذکور است.

به موجب آیین نامه فوق، دستگاه‌های ذی ربط مکلفند برای انضباط بخشی اجتماعی و ایمنی راه‌های کشور با ایفای نقش فعال در امر فرهنگ سازی و نهادینه کردن الگوی رفتار اجتماعی و ترافیکی قانونمند، اقدامات مرتبط را انجام دهند.

دولت همچنین دستگاه‌های مسئول را مکلف کرد درچارچوب شرح اقدامات مطروحه، گزارش عملکرد را در بازه زمانی یک ساله به وزارت کشور که مسئول حُسن اجرای این آیین نامه است، ارسال نمایند.

دستگاه‌های موضوع آیین نامه موظفند اعتبارات مورد نیاز اجرای آیین نامه توسط دستگاه متبوع خود را در پیشنهاد بودجه سالانه خود به سازمان برنامه و بودجه کشور ارائه کنند. 

تعیین راه مجاز گمرکی در نقطه شمتیغ ایران و شمتیغ افغانستان

با تصویب دولت، راه مجاز گمرکی در نقطه شمتیغ ایران و شمتیغ افغانستان، به عنوان مرز مجاز ریلی جهت ورود و خروج کالا و مسافر به کشور با رعایت ضوابط و مقررات مربوط، تعیین شد.

هیأت وزیران این تصمیم را به منظور بهبود توسعه روابط تجاری و اقتصادی با کشور افغانستان در شرایط حساس کنونی و صرفاً با هدف گذاری تردد ریلی در استان خراسان رضوی، اتخاذ کرد. 

صدور مجوز پرداخت سهمیه و حق عضویت ایران در سازمان‌ها و مجامع بین المللی در سال ۱۳۹۹

هیأت وزیران با صدور مجوز برای پرداخت سهمیه و حق عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در سازمان‌ها و مجامع بین المللی در سال ۱۳۹۹ موافقت کرد.

بر این اساس، وزارت امور خارجه مجاز است سهمیه حق عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران بابت مخارج سازمان ملل متحد و سایر سازمان‎های بین‎المللی در سال ۱۳۹۹ (۲۰۲۰ میلادی) را با رعایت ترتیب اولویت و سایر قوانین و مقررات مربوط از محل اعتبار مربوط به سهمیه حق عضویت و کمک دولت ایران بابت مخارج سازمان ملل متحد و سایر سازمان‌های بین المللی و تعهدات، مندرج در قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور پرداخت نماید.

وزارت امور خارجه همچنین موظف است اعتبار مربوط به سهمیه حق عضویت و تعهدات سالانه سازمان‌ها و مجامع بین المللی را به ترتیب اولویت در گروه اول، در سقف اعتبار ابلاغی پرداخت نماید و گزارش نحوه اجرای این تصویبنامه را به کمیته بررسی عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در سازمان‌ها و مجامع بین المللی ارائه کند.

حق عضویت و تعهدات سالانه سازمان‌ها و مجامع بین المللی گروه دوم در سقف اعتبارات ابلاغی دستگاه اجرایی ذیربط تخصیص و پرداخت می شود.

 اصلاح آیین نامه اجرایی ثبت و به روز رسانی اطلاعات و پرداخت‌ها به کلیه کارکنان دستگاه‌های اجرایی در سامانه‌های کارمند ایران و ثبت حقوق و مزایا

دولت به منظور تأمین نظر هیأت بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین و مقررات، با اصلاح آیین نامه اجرایی بند (الف) تبصره (۲۱) قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور درخصوص ثبت و به روز رسانی اطلاعات و پرداخت‌ها به کلیه کارکنان دستگاه‌های اجرایی در سامانه کارمند ایران و سامانه ثبت حقوق و مزایا موافقت کرد. 

آیین نامه اجرایی خرید خدمات دستگاه‌های اجرایی از بخش خصوصی و تعاونی اصلاح شد

هیأت وزیران با هدف تأمین نظر هیأت بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین و مقررات، آیین نامه اجرایی بند (الف) تبصره (۲۵) قانون برنامه ششم توسعه کشور موضوع خرید خدمات دستگاه‌های اجرایی از بخش خصوصی و تعاونی را اصلاح کرد. 

تصمیم دولت درخصوص نحوه ادامه بررسی لایحه اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور

دولت در اجرای ماده (۱۴۵) قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، از مجلس خواست تا لایحه الحاق یک تبصره به ماده (۵) قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه­‌ها و مراکز آموزش ­عالی کشور را در دستور کار خود قرار دهد. 

تصویب لایحه «اصلاح قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت»

هیأت وزیران با توجه به خلا موجود در قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت درخصوص ایجاد منابع پایدار در شهرها جهت توسعه، مدیریت و بهبود حمل و نقل شهری، لایحه اصلاح قانون مزبور را به تصویب رساند.

توسعه حمل و نقل عمومی، ترویج سفرهای غیرموتوری و کاهش سفرهای موتوری، اولویت جابجایی بار از طریق شبکه حمل و نقل ریلی، مدیریت مصرف انرژی در حمل و نقل، افزایش ایمنی و کاهش خطرات ناشی از حوادث رانندگی، مهمترین اهداف این لایحه را تشکیل می دهند.

بر اساس این لایحه، تمام دستگاه‌های اجرایی دولتی و شهرداری‌ها جهت حمل بارهای با فاصله سیر بالای ۵۰۰ کیلومتر در صورت وجود مسیر حمل و نقل ریلی مکلفند جابجایی بار از طریق شبکه حمل و نقل ریلی را در اولویت قرار دهند.

هم چنین، به منظور افزایش ایمنی و کاهش خطرات ناشی از حوادث رانندگی و نرخ ریسک بیمه شخص ثالث، معادل ۱۰ درصد از نرخ صدور بیمه‌نامه‌های شخص ثالث از سوی شرکت‌های بیمه‌گر از متقاضیان، اخذ و جهت رفع نقاط و مقاطع پرحادثه شهری و برون شهری در اختیار سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور قرار می گیرد.

علاوه بر این، شهرداری شهرهای با جمعیت بالای ۵۰ هزار نفر موظفند با استفاده از منابع مالی شهرداری نسبت به تهیه، بازنگری و بروزرسانی طرح جامع حمل و نقل و ترافیک درون شهری اقدام نمایند. هم چنین آن‌ها می بایست حداقل ۲۰ درصد اعتبارات مربوط به قانون مالیات بر ارزش افزوده را صرف توسعه و بهبود سامانه‌های حمل و نقل عمومی و نوسازی ناوگان اتوبوسرانی و مینی‌بوسرانی نمایند. ضمنا وزارت خانه‌های راه و شهرسازی و کشور مکلفند شرایط تهیه و تصویب همزمان طرح جامع شهرسازی و معماری و طرح جامع حمل و نقل و ترافیک شهرها را  فراهم نمایند.

لازم به ذکر است، اعطای تخفیف و تسهیلات برای حمل و نقل عمومی و دریایی و هوایی، وصول عوارض خودروها متناسب با پیمایش و آلایندگی، افزایش سرمایه گذاری در بخش حمل و نقل ریلی حومه‌ای، نظارت بر مراکز معاینه فنی وسایل نقلیه به منظور اطمینان از صحت عملکرد فنی و ایمنی وسایل نقلیه و کنترل آلاینده‌های هوا و صدا، افزایش سرمایه گذاری در طرح‌های ایجاد و توسعه سامانه‌های حمل‌ و نقل عمومی شهری و حمایت از شرکت‌های اتوبوسرانی و بهره‌برداری قطار شهری، از جمله مزیت‌های لایحه فوق به شمار می روند. 

موافقت دولت با تشکیل کارگروه شناسایی اموال منقول و غیرمنقول مازاد و بلااستفاده دستگاه‌های اجرایی در سطح ملی

دولت به منظور شناسایی اموال منقول و غیرمنقول مازاد و بلااستفاده دستگاه‌های اجرایی و بررسی مستندات مولدسازی و فروش در سطح ملی، مصوب کرد کارگروهی با مسئولیت وزیر امور اقتصادی و دارایی و عضویت معاون حقوقی رئیس‌جمهور، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور و رییس دستگاه اجرایی ذی ربط تشکیل شود.

بر این اساس، وزارت امور اقتصادی و دارایی می تواند راساً نسبت به شناسایی اموال مازاد یا بلا استفاده دولت در اختیار دستگاه اجرایی اقدام و به کارگروه پیشنهاد کند و پس از تصویب کارگروه جهت اجرا به دستگاه اجرایی ذی‌ربط ابلاغ نماید.

دستگاه اجرایی ‌باید پس از تصویب کارگروه و صدور مجوز فروش یا مولدسازی توسط وزیر امور اقتصادی و دارایی ظرف یک ماه مجوز صادره را اجرا نماید، در غیر این صورت وزارت امور اقتصادی و دارایی نسبت به فروش یا مولدسازی اقدام نموده و مخالفت دستگاه بهره بردار پس از اقدام وزارت و نیز انصراف دستگاه اجرایی پس از اعلام کتبی اموال مازاد، بلا اثر است. 

آیین نامه اجرایی نحوه واگذاری مطالبات قراردادی به تصویب رسید

هیأت وزیران به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور، آیین نامه اجرایی ماده (۸) قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی موضوع نحوه واگذاری مطالبات قراردادی را تصویب کرد.

آیین‌نامه  پیش رو در اجرای ماده مذکور و دو تبصره آن، ساز و کارهای اجرایی لازم به منظور پیاده سازی شیوه تأمین مالی واگذاری مطالبات قراردادی (فاکتورینگ) را فراهم کرده ‌است. همچنین ساز و کارهای اطلاع رسانی به کارفرما جهت تعهد به فاکتورینگ، و پیش بینی سامانه ثبت قراردادهای فاکتورینگ از جمله مهم ترین مسائلی هستند که در متن آیین نامه بدان پرداخته شده ‌است.

علاوه بر این، با توجه به کاربرد مؤثر فاکتورینگ در تأمین مالی زنجیره تأمین، در این آیین نامه دستورالعمل‌های لازم برای پیاده سازی زیرساخت تأمین مالی زنجیره تأمین نیز تحت عنوان «واگذاری معکوس» لحاظ شده است.

متن کامل سخنان رئیس جمهور در جلسات هیات دولت

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه حفظ امنیت مناطق مرزی ایران اسلامی اولویت است و هر گونه تعرضی به آن قابل پذیرش نیست، از جمهوری آذربایجان به عنوان کشور برادر و ارمنستان به عنوان کشور همسایه خواست تا به این نکته توجه ویژه داشته باشند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت گفت: یکی از تاکیدات من در گفت و گو با مقامهای ارشد ارمنستان و جمهوری آذربایجان این بوده که ما بر حفظ تمامیت ارضی آذربایجان تاکید داریم، اما  از اصل جنگ بسیار متاسفیم و باید پایان یابد چرا که هیچ مساله ای از طریق آتش و خون حل نمی شود و باید راههای دیگری را جستجو کرد و ما در این راه آماده ایم.

رئیس جمهور تاکید کرد: ایران همچنین اجازه نمی دهد عده ای به بهانه هایی، تروریست هایی را که در طول سالیان دراز  با آنها در سوریه جنگیده ایم و قلع و قمع کرده ایم، به نقاط مرزی ما بیاورند. این غیرقابل قبول است و به صراحت به مسوولان کشورهای همسایه گفته شده است.

دکتر روحانی همچنین نسبت به تبدیل جنگ میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان به جنگی منطقه ای هشدار داد و گفت: باید دقت کنیم که این جنگ به یک جنگ منطقه ای تبدیل نشود و کسانی که روی این جنگ بنزین می ریزند توجه داشته باشند که ادامه آن به نفع هیچ کشوری نیست و باید این جنگ از طریق سیاسی پایان یابد.

 رئیس جمهور تاکید کرد: اشغال برای ما قابل قبول نیست و جنگ هم قابل قبول نیست و امیدواریم با تلاش هایی که انجام می گیرد، ثبات به این منطقه بازگردد.

 رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در آستانه اربعین ابا عبدالله الحسین(ع) قرار داریم گفت: هدف تمام وقایع رخ داده پیرامون عاشورای حسینی ایجاد آگاهی و بیداری و نشان دادن مسیر هدایت به مردم بود، چنانکه شاهد بودیم از روز عاشورا تا اربعین حسینی اولین جرقه‌های بیداری در مردم زده شده و یالثارات‌الحسین به شعار مردم و علاقمندان اهل بیت(ع) تبدیل شد.

دکتر روحانی افزود: خداوند اراده کرد که اربعین نیز همانند عاشورا و همانند مناسک حج ابراهیمی زنده بماند و مردم کشورمان نیز همه ساله برای زنده نگه داشتن این روز و یادِ شهدای کربلا در راهپیمایی اربعین شرکت می‌کردند اما امسال با درک شرایط خاص حاکم بر جهان به دلیل شیوع بیماری کرونا عزاداری‌های خود را بدون آیین‌های دینی مرسوم از جمله پیاده‌روی، با حزن و سوز بیشتر به جا می‌آورند و برای ایجاد گشایش و رفع خطر بیماری کرونا دعا می‌کنند.

رئیس جمهور افزود: مردم ما در سالهای گذشته با عشق و اشتیاق از هفته‌ها و ماهها پیش خودشان را آماده می‌کردند و امسال هم دلشان می‌خواست در آن راهپیمایی حیات بخش شرکت کنند اما اینجا ترکیب عقل و عشق است، آن کسی خردمند است که عقل را با عشق ترکیب کند. با عشق و محبت امام حسین الان هم  انسان می تواند به سمت کربلا راه بیفتد ولی عقل به ما می‌گوید در این شرایط باید پروتکل‌های بهداشتی را حفظ کنید و این برای ما قابل جمع است،

دکتر روحانی با بیان اینکه فردا در خانه‌هایمان در جمع‌های کوچک‌مان زیارت اربعین را زمزمه می‌کنیم، گفت: رهبر ما به عنوان آموزگار ما در این میدان است که ایشان در حسینیه تنها می‌نشیند و این زیارت را گوش می‌کند و  به ما درس می‌دهد که چگونه می‌توانیم عشق به امام حسین و خاندان رسالت را با وظیفه دینی که امروز بر دوش و بر عهده داریم در کنار هم جمع کنیم.

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود به افتتاح طرح‌های عمرانی و اشتغالزایی روستایی اشاره کرد و اظهار داشت: اینکه حجم و کیفیت خدمات دولت به روستاییان در دولت‌های یازدهم و دوازدهم به طور متوسط حدود دو برابر یا بیشتر از تمام خدمات ارائه شده به روستاییان از ابتدای پیروزی انقلاب تا روی کار آمدن این دولت بوده، مایه مباهات و افتخار ما است.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به وضعیت کشور متاثر از همه‌گیری کرونا و تحریم‌های بی‌سابقه گفت: نباید چشمان‌مان را بر روی شرایط موجود ببندیم و به هر بهانه‌ای سیل انتقادات را به سمت دولت روانه کنیم. همه مسئولان دولت با تمام توان مشغول تلاش هستند و شاهد آن همین طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی و اشتغالزایی بود که به مناسبت روز روستا افتتاح شد و طرح‌هایی است که روزهای پنجشنبه هر هفته افتتاح می‌شود و تا پایان دولت ادامه خواهد یافت.

دکتر روحانی در بخش پایانی سخنان خود با تاکید بر اهمیت رعایت دقیق دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های بهداشتی از سوی همه آحاد جامعه، عمل به مقررات بهداشتی را وظیفه‌ای ملی، قانونی، عقلی و شرعی عنوان کرد و گفت: همه موظف هستیم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیم و هیچ‌کس به هیچ دلیلی حق ندارد این مقررات را نقض کند.

متن کامل سخنان رئیس جمهور به شرح زیر است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

السلام علیک و علی الارواح ‌التی حلت بفنائک

در آستانه روز اربعین ابی عبدالله الحسین(ع) هستیم، روز بسیار مهمی که در تاریخ واقعه کربلا به ما نشان داد  در کنار فداکاری و شهادت، پیام آن فداکاری می تواند برای همیشه جاودانه شود.

خیلی مهم است وقتی در این چهل روز حادثه کربلا را بررسی می‌کنیم از آن حماسه بزرگ در روز دهم ماه محرم‌الحرام و روز عاشورا، همه آنهایی که ابی عبدالله الحسین و یارانش را به شهادت رساندند با یک لحن غرور و افتخار سخن می‌گفتند گویی یک کار بسیار مهم، بزرگ و درستی را انجام داده‌اند.

شروع روز عاشورا با فریاد فرمانده سپاه نفاق بود که گفت "یا خیل‌الله ارکبی"، سربازان خود را به عنوان سربازان خدا نام می‌برد و برای کشتن عزیزترین انسانها در روی زمین فرمان می‌داد. و وقتی هم که امام را به شهادت رساندند و قاتلان به کوفه رسیدند شعارشان این بود "امْلَأْ رِکَابِی فِضَّهً وَ ذَهَباً  قَتَلْتُ خَیْرَ النَّاسِ أُمّاً وَ أَبا،" می‌گفتند جایزه بزرگ به ما بدهید چون ما بهترین انسان روی زمین از لحاظ حسب و نسب که هیچ پدری و هیچ مادری به این عظمت نبوده را کشتیم و با این لحن حرف می‌زدند.

اما خیلی طول نکشید که لحن‌‌ها و افکار عمومی عوض شد با بیان زینب کبری و ام کلثوم و فاطمه بنت الحسین و با بیان امام سجاد دیدیم یک حکومت و حاکم مستبدی که آن روز بر مردم حاکم بود شرایط را کاملا اینها عوض کردند، نه در کوفه نه در حجاز حتی در مرکز خلافت آن زمان یعنی در شام هم این کار را کردند.

بیان زینب کبری در مجلس یزید که گفت، ای یزید این از عدل توست که زن و بچه و کنیزکان خود را پشت پرده بردی و دختران پیامبر را به عنوان اسیر روبروی مردم قرار دادی؟ مجلس و جلسه را تکان داد، امام سجاد در جمعیت عظیم مسجد جامع شام جمعیت را تکان داد با خطبه‌ای که ایراد کرد که آنها ناچار شدند به موذن بگویند اذان بگوید و وسط اذان وقتی به نام پیامبر رسید امام سجاد گفت یک لحظه صبر کن این نامی که با تقدس از او یاد می‌کنید جد من است یا جد تو، به یزید رو کرد.

شما می‌بینید در طول این مدت چطور صحنه عوض شده و شرایطی که مردم شام، حجاز و کوفه با شرایط نوینی روبرو شدند و از همان لحظات "یا لثارات‌الحسین" به عنوان شعار جدید مردم عراق و حجاز شد.

اولین بازگشت به کربلا روز اربعین است یعنی بازگشت اسرا و خاندان رسالت به این سرزمین در روز اربعین است. این حادثه آنقدر مهم است که خداوند همان طور که خواسته حادثه عاشورا برای همیشه زنده بماند حادثه اربعین هم اهمیت فوق العاده‌ای پیدا کرده که زیارت امام حسین در روز اربعین از علائم مومن و از علائم ایمان شناخته شده و در زیارت اربعین هدف امام حسین را به خوبی می‌خوانیم و بیان می‌کنیم. تمام این قیام و فداکاری و فدا کردن خون امام حسین و عزیزانش برای بیداری و هوشیاری مردم بود، برای اینکه مردم از صفحه جهالت‌ها و نادانی‌ها عبور کنند و از ضلالت‌ها و گمراهی‌ دور شوند و مسیر هدایت را بیابند. امام حسین برای نجات جامعه این کار را انجام داد و به همین دلیل خدا خواسته روز اربعین یک روز زنده‌ای در تاریخ باشد.

همانطور که می‌بینید در حادثه ابراهیم خلیل و ماجرای هاجر و اسماعیل خدا این تاریخ را تثبیت کرد و برای همیشه زنده نگه داشت، هر حاجی که برای حج یا عمره می‌رود سعی بین صفا و مروه را انجام می‌دهد، اطراف کعبه طواف می‌کند، از آب زمزم می‌نوشد، همه آثار آن فداکاری است، فداکاری ابراهیم و اسماعیل و هاجر خدا آن را در تاریخ زنده کرد و مداوم آن حادثه تکرار می‌شود و این نشان می‌دهد که این تاریخ چگونه درس‌آموز است.

کربلا هم به همین صورت است. یک مثل بزرگ تاریخی است که برای همیشه زنده است و روز اربعین  روزی است که یادآور  اولین زیارت در کنار قبر حسین بن علی است این راهپیمایی و زیارت به عنوان نشانه ایمان برای ما یاد شده است.

مردم ما در سالهای گذشته با عشق و اشتیاق از هفته‌ها و ماهها پیش خودشان را آماده می‌کردند و امسال هم دلشان می‌خواست بروند و آن راهپیمایی حیات بخش را ببینند و حضور داشته باشند اما اینجا ترکیب عقل و عشق است، آن کسی خردمند است که عقل را با عشق ترکیب کند.

عشق و محبت امام حسین می گوید انسان الان هم به سمت کربلا راه بیفتد ولی عقل به ما می‌گوید در این شرایط باید پروتکل‌های بهداشتی را حفظ و محافظت کنید و این برای ما قابل جمع است، این عقل و عشق را می توانیم در کنار هم جمع کنیم همین‌که فردا در خانه‌هایمان در جمع‌های کوچک‌مان زیارت اربعین را زمزمه می‌کنیم و می‌خوانیم.

رهبر ما به عنوان آموزگار ما در این میدان است وقتی که ایشان در حسینیه تنها می‌نشیند و این زیارت را گوش می‌کند به ما درس می‌دهد که چگونه می‌توانیم عشق به امام حسین و خاندان رسالت را با وظیفه دینی که امروز بر دوش و بر عهده داریم در کنار هم جمع کنیم.

من امیدوارم امسال با شور بیشتر، حزن بیشتر، با اندوه بیشتر مردم زیارت اربعین را بخوانند و از خداوند بخواهند که در سالهای آینده انشاءالله گشایشی برای سلامت مردم و عبور از این ویروس و بیماری پیش بیاید که بتوانند باز زیارت و راهپیمایی اربعین را مثل سالهای گذشته تکرار کنند.

نکته دومی که می‌خواهم روی آن تاکید کنم اینکه دیروز روز روستا بود و روز قبل افتتاح‌های طرح‌ها و پروژه‌های روز روستا را داشتیم که به نظرم بسیار مهم بود و در شرایط تحریم به دنیا نشان دادیم که دغدغه ما همه ملت است از شهری و روستایی، دغدغه ما دورترین روستای این کشور است و روز دوشنبه ۶هزار و ۷۵۰ طرح عمرانی و ۲۶هزار و ۵۰۰ طرح اشتغالزایی روستایی و عشایری را افتتاح کردیم.

در ۱۳ استان مسوولین حرف زدند، سخن گفتند، طرح‌ها را افتتاح کردند. خیلی برای ما افتخار است برای این دولت که یکی از افتخارات ثبت شده دولت یازدهم و دوازدهم خدمت به روستاییان است. وقتی دیروز نامه رئیس سازمان برنامه و بودجه را دیدم که کل پول گندم‌کاران را تا ریال آخر پرداخت کرده حدود ۲۱هزار میلیارد تومان، (۲۰ هزار و ۸۰۰ یعنی نزدیک ۲۱ هزار میلیارد تومان) پول گندمکاران پرداخت شده قبل از اینکه به نیمه ماه مهر برسیم این نشان این است که دولت در کنار کشاورزان است، در کنار تولیدگران، در کنار امنیت غذایی است و در طرح‌های دوشنبه دیدیم که ملت ما، کارگزاران ما، مهندسین، کشاورزان ما چه افتخار بزرگی را در زمینه‌های مختلف آفریدند. در زمینه اشتغال روستایی، در زمینه بیمه روستایی.

شما همین آمار را ببینید بیمه روستاییان و دریافت مستمری آنها قبل از این دولت ۶۵۰هزار نفر بوده تا اوایل امسال یک میلیون و ۲۷۸ هزار بوده، یک و نیم میلیون هم روز دوشنبه بر این طرح اضافه کردیم و الان تقریبا ۲میلیون و ۸۰۰ هزار شده است. خانواده‌های روستایی که تحت پوشش بیمه قرار گرفتند، در زمان بازنشستگی در زمان ازکار افتادگی می‌توانند از این بیمه استفاده کنند.

یکی از تاکیدات من از روز اول دولت این بود که برای روستاییان مستمری در نظر بگیریم. کشاورزی که کار می‌کند فردا که پیرمرد شد و نمی‌تواند کار کند یک دریافتی و مستمری داشته باشد و خداوند این توفیق را به ما داد برای این کار بزرگی که در طول این مدت انجام گرفت.

در آب روستایی، برق روستایی، گاز روستایی واقعا کار بی نظیری انجام گرفته است، در گاز بی نظیر است. ۱۴هزار روستا گازدار شدند در طول بعد از انقلاب اسلامی، قبل از انقلاب که خبری نبود فکر کنم یک یا دو روستا قبل از انقلاب گاز داشتند، ۱۴ هزار روستا تا سال ۹۲ گازدار شدند و امروز ۱۴هزار به ۳۲هزار روستا رسیده و بیش از دو برابر شده و ادامه پیدا می‌کند، هر روز روستاهای ما به شبکه گاز و برق وصل می شوند، الان برق روستای ۱۰ خانواری  نداریم که برق نداشته باشد، سراغ زیر ۱۰ خانوار رفتیم که تعداد معدودی هستند و برق روستایی ما تا پایان این دولت ۹۹.۹ می‌شود یعنی یک رقم قابل ملاحظه، الان ۹۹.۷ امروز که به ۹۹.۹ تبدیل می‌شود یعنی تقریبا ۱۰۰ درصد و این کمتر در کشورهای همسایه در کشورهای منطقه حتی در کشورهای پیشرفته این آماردیده می شود، آمار بسیار ارزشمند و مهمی است که ارائه می‌شود.

در آب روستایی سالم و پایدار، در آغاز این دولت کمتر از یک میلیون نفر از این آب سالم بهداشتی استفاده می‌کردند حدود۹۰۰ هزار زیر یک میلیون و پایان این دولت به بالای ۱۰ میلیون تبدیل می‌شود، شما می‌بینید چند برابر شده، در ارتباطات، راه، مسکن و در تمام این زمینه‌ها و همچنین کلاس‌های آموزشی در آن روز اعلام شد که هر روز که می‌گذرد ۱۱ کلاس روستایی برای دانش آموزان افتتاح می‌شود این آمار و ارقام افتخارآمیز است.

علت اینکه این موارد و آمارهای افتخارآمیز را در اینجا تکرار می‌کنم  برای اینکه به غیر از صدا و سیما، به غیر از روزنامه‌ها، محققین ، اساتید و آنهایی که در مسائل اقتصادی و مسائل کشور هستند بیایند حرف بزنند و آمارها را مقایسه کنند و منصفانه مقایسه کنند.

البته ما دو مقطع دولت یازدهم و دوازدهم داشته مقطع ۹۲ تا ۹۷ که شرایط شرایطی بود که در جنگ نبودیم در تحریم و مشکلات بودیم ولی در جنگ نبودیم و از ۹۷ تا امروز که در جنگ اقتصادی هستیم و شما دیدید که دیروز در سازمان ملل و در جمع حقوق بشری‌ها ۲۶ کشور اعلام کردند که آمریکا دارد جنایت می‌کند، علیه حقوق بشر کار می‌کند و کار تروریست اقتصادی را انجام می‌دهد، در این شرایط باید واقعیت‌ها را به مردم بگوییم.

آنهایی که ضد انقلاب خارج‌نشین هستند حساب‌شان جداست. اما در داخل که همه سرنوشت واحد داریم و واقعیت ملموس واحد پیش روی ما است همه باید واقعیت‌ها را بگوییم و مردم را امیدوار کنیم و نشاط بدهیم.

امروز می‌بینید که الحمدالله قدم‌های بسیار خوبی انجام شده است. بیست و هفتمین افتتاح بزرگ ملی بود که  انجام دادیم و بعد از آن بیست و هشتمین افتتاح و ان‌شاء الله تا آخر سال این روند را ادامه خواهیم داد.

نکته بعدی که می‌خواهم به آن تأکید کنم. مسأله امنیت منطقه است.

منطقه ما، منطقه‌ای بسیار حساس و مهمی است. اولاً امنیت سرزمین و روستاها و شهرهای مرزی برای ما بسیار مهم است. این در آذربایجان شرقی، اردبیل، یا جای دیگر می‌خواهد باشد، الان جنگ دو کشوری که در منطقه قره‌باغ شده و حدود ۱۰، ۱۱ روز ادامه پیدا می‌کند در کنار مرزهای ماست.

هم در صحبت دیروز با رئیس جمهور آذربایجان و هم در صحبت قبلی‌ام با نخست‌وزیر ارمنستان یکی از تأکیدات مهم من مسأله توجه به امنیت سرزمین ایران بوده، اصل جنگ را بسیار متأسفیم جنگ باید پایان پیدا کند ادامه جنگ به نفع کسی نیست، البته حقوق مردم آذربایجان را محترم می‌شماریم.

تمامیت ارضی را به آن تأکید می‌کنیم اما راه هیچ چیزی و هیچ‌مسأله‌ای از طریق آتش، جنگ و خون حل نمی‌شود. راه‌های دیگری است و ما برای آن راه‌های دیگر آمادگی داریم کمک کنیم هر کمکی که از دست ما بر می‌آید.

پس اولین مسأله، مسأله امنیت ماست. اینکه تعدادی گلوله به خاک ما اصابت کند. گلوله خمپاره، توپ و کاتیوشا اصلاً برای ما قابل قبول نیست و هاز ر دو دولت همسایه که با آنها رابطه بسیار خوب داریم. آذربایجان به عنوان برادر ما، ارمنستان به عنوان همسایه ما از همه می‌خواهیم به این مسأله توجه کنند.

مسأله دوم، مسأله تروریست‌هاست، برای ما قابل قبول نیست و اجازه نمی‌دهیم که در طول سالیان درازی که جنگیدیم، شهید سلیمانی در میدان بوده و جنگیده، برای اینکه تروریست را در همان‌جا قلع و قمع کنیم و تروریست‌ها در کنار مرز ما قرار نگیرند.

در سوریه و لبنان و عراق مردم با آنها مبارزه کردند و ما هم آنها را یاری کردیم و کمک کردیم. امروز اگر بنا باشد یک عده‌ای به بهانه‌ای بخواهند یک عده تروریست را از سوریه و جاهای دیگر بردارند بیاورند منتقل کنند نزدیک مرزهای ما، این غیرقابل قبول است و این لحن و لفظ با صراحت به مسئولین کشورهای همسایه. هم آذربایجان و هم ارمنستان گفته شده است.

نکته سوم اینکه خیلی باید حواس‌مان جمع باشد که این جنگ به جنگ منطقه ای تبدیل نشود و گسترش پیدا نکند. این افرادی که این طرف، یا آن طرف به آتش جنگ می‌دمند و بنزین می‌ریزند، این به نفع کسی نخواهد بود. همه باید واقعیت را قبول کنند. همه باید حقوق ملت‌ها را قبول کنند. همه باید تمامیت ارضی را احترام بگذارند و همه بدانند، راه، جنگ نیست، کار و فعالیت سیاسی. البته هر کشوری باید حقوق همسایه خودش را بدهد، اشغال برای ما به هیچ عنوان قابل قبول نیست. اما جنگ هم برای ما قبول نیست. صلح برای ما اساس است و بسیار برای ما اهمیت دارد.

امیدواریم با تلاش‌هایی که انجام می‌گیرد و خودشان هم با گذشت زمان احساس خواهند کرد که این جنگ چیزی نیست که آنها را به اهداف‌شان برساند. امیدواریم از یک طریق مسیر صلح‌آمیز بتوانیم حقوق حقه مردم به آن برسند و ثبات را به منطقه برگردانیم که منطقه بسیار حساسی است.

مسأله بعدی که روی آن تأکید دارم اینکه ما امروز در یک شرایطی هستیم که همه باید همدیگر را یاری کنیم.من دچار حیرتم که با کوچکترین بهانه این طرف با آن طرف مثل اینکه آماده‌اند که با ادبیات تند با هم حرف بزنند. چرا با ادبیات تند با هم حرف می‌زنیم.

همه برادریم. خواهش می‌کنم از همه جناح‌ها، احزاب، قوا، قوه مقننه، قوه قضائیه، نیروهای مسلح، همه مردم، همه همدیگر را یاری کنیم.

آن روز که ۸ سال با عراق جنگیدیم و مقاومت و ایستادگی و دفاع کردیم. از شرف، ناموس، استقلال و کشورمان، ممکن بود اشکالی در جنگ پیش بیاید در یک عملیات هم موفق نشویم، در عملیات کربلای ۴، اینجوری شد. در بدر تقریباً اینجوری شد، پیروز نبودیم و وقتی بعضی‌ها می‌گفتند شکست و ناراحت بودند. امام(ره) فرمود نه، شکست نبوده این "عدم الفتح" بوده. ما موفقیتی که می‌خواستیم به دست بیاوریم، نشد.

در جنگ اگر بنا بود بیاییم هر روز حرف بزنیم و نقد کنیم و نقطه ضعف پیدا کنیم و بگوییم آقا آنجا، اینجوری می‌شد، بهتر بود. اینجا اینجوری می‌شد بهتر بود، جنگ را نمی‌توانستیم پیش ببریم.‌ همه دنیا روبروی ما بودند و ما تنها بودیم.

متحد در کنار هم بودیم که توانستیم پیروز شویم. امروز هم همان صحنه است. منتها آن روز جنگ نظامی بود. امروز جنگ اقتصادی است. دولت وسط میدان و وسط صحنه است.

یک عده مثل اینکه مسئولیت‌شان انتقاد کردن است. یعنی خداوند شما را خلق کرده که در روز جنگ فقط نقد کنید. البته نقد اشکال ندارد ولی فقط نقد؟ یا نه شما هم رسالت و وظیفه دارید. شما هم باید کمک کنید.

آن کسی که می‌آید و می گوید چرا آنجوری شد و چرا اینجا اینجوری شد. چرا یک خورده نقص بود، خودش چه کار کرده؟ اول عمل خودش را بگوید. اول دوستان و حزب خودش را بگوید. آنها چه کار کردند. ما در جنگ هستیم این جنگ تحمیلی است ما نخواستیم. این جنگ به ما تحمیل شده است.

یک آدم خاصی که می‌بینیم به هیچ اصول و مقرراتی پایبند نیست. حتی به مقررات کشور و قانون و پروتکل‌های بهداشتی خودش هم پایبند نیست. یک آدم اینجوری که قانون کشور خودش را هم زیر پا می‌گذارد، همه مقررات دنیا را زیرپا می‌گذارد یک همچون آدمی آمده و یک توافقی را زیر پا گذاشته و با همه توان آمده برای اینکه نفت ایران به فروش نرسد و جلوی راهکارهای بانکی را بگیرد.

در این شرایط داریم مقاومت و ایستادگی می‌کنیم. اینکه بگوییم بانک مرکزی ضعیف است و ارزش پول ملی کم و زیاد شده. بانک مرکزی چه کار کند شما راه‌حل بدهید.

بانک مرکزی در این شرایط بسیار سخت، ۵ میلیارد و ۳۰۰ میلیون فقط برای کالاهای اساسی در این ۶ ماه پرداخت کرده است. بانک مرکزی در این ۶ ماه یک میلیارد و ۴۰۰  میلیون برای بهداشت، درمان، دارو، تجهیزات پزشکی، ارز را تأمین کرده است.

ارز اگر بیشتر بود، بهتر بود. همه می‌دانیم. در یک شرایطی که می‌توانستیم در سال ۵۰، ۶۰ میلیارد دلار، درآمد نفتی ما بود البته کم بود حالا یک سالی بود که اصلاً درآمد نفتی ما ۱۲۰ میلیارد بود سال ۹۰ تقریباً ۱۱۸ ، ۱۲۰ میلیارد در یک سال بوده حالا سال‌هایی که کم بوده ۵۰، ۶۰ میلیارد بوده در این شرایطی که هستیم می‌دانند، آنهایی که نقد می‌کنند می‌دانند شرایط ما چه است و این حرف‌ها را می‌زنند.

البته اولاً مسئولین، وزرای ما همه استاندارها، مدیرکل‌های ما همه برای مردم توضیح دهند و واقعیت‌ها و شرایط را بگویند. حالا ممکن است بعضی از حرف‌ها را نشود روی آن حرف زد، بخاطر مصالح ملی، بخاطر اینکه دشمن سوء استفاده کند، بقیه را برای مردم باز کنیم و توضیح دهیم.

خدمت ملت عزیز و بزرگوار ایران عرض می‌کنم یک ساعت یک مسئول دولتی دست روی دست نگذاشته است. دارم می‌بینم. از صبح تا پایان شب تلاش می‌کنند. صبح اول وقت سر کارند و ساعت ۱۱ ، ۱۲ شب هم کار می‌کنند همه تلاش و کار می‌کنند. جنگ است.

در میدان جنگ اداره کشور، آباد کردن روستاها، تأمین آب، برق و گاز و همه خدمات مردم. ارتباطات، تلفن، امکانات و اینکه امروز می‌بینیم شرکت‌های دانش‌بنیان ما که در این دولت ۵ هزار شرکت دانش‌بنیان ایجاد شده است. همه کار می‌کنند. الان بسیاری از نیازمندی‌های کشور حتی در بهداشت و درمان، در نیازمندی‌های اتاق ویژه و آی‌سی‌یوها را همین شرکت‌ها تأمین می‌کنند.

کار بزرگی که کشاورزان در تامین امنیت غذایی انجام می‌دهند. کار بزرگی که صنعت انجام داده است. در این ۵ ماه آمار بخش بزرگی از صنایع و صنعت کشور از ۱۰ درصد تا ۳۸ درصد رشد دارد. یک موردی است ۱۰ درصد و تا ۳۸ درصد رشد داشته‌ایم. همه کار می‌کنند.

باید از کارگران و کشاورزان‌ و همه مردم تشکر کنیم که در این میدان هستند. در این میدان و با این سختی و مشکلات کار می‌کنیم، البته مردم هم در رنج و فشار هستند. الان در این چند ماه درآمد ارزی غیرنفتی کشور حدود ۱۳ تا ۱۳.۵ میلیارد است. می‌بایست بیشتر از این می‌شد. ان‌شاء الله ۶ ماهه دوم وضع ما بهتر می‌شود. در ۶ ماه اول، مسأله کرونا، فشار زیادی به اقتصاد، واردات و صادرات‌ آورد. ۶ ماهه دوم ان‌شاء الله شرایط بهتر می‌شود، در صورتی که پروتکل‌ها را خوب مراعات کنیم که آن برای ما بسیار مهم است و اهمیت دارد.

خواهش می‌کنم از همه که سیاه‌نمایی را تا پایان کرونا، کنار بگذارند. لااقل اگر کرونا تمام شد و تحریم هم بر فرض بود، اما فعلاً تا پایان کرونا، سیاه‌نمایی و تخریب دولت را تعطیل کنیم.

والله، بالله هر چه اختلاف بیشتر شود، دشمن امیدوارتر می‌شود. هر چه با محبت با هم صحبت کنیم و در کنار هم باشیم، آن همه تأکید قرآن که رحما بینهم، با هم مهربان باشید. اشداء علی الکفار. اگر می‌خواهیم لحن تند داشته باشیم، لحن تند بر سر آمریکا و دشمنان نه بر سر همدیگر.

آن تأکیدی که امیرالمؤمنین(ع) داشت. آن تأکیدی که پیغمبر داشت. خود امیر المؤمنین در شب آخر زندگی‌اش در وصیت‌نامه‌اش گفت: سَمِعْتُ جَدَّکُمَا (صلى الله علیه وآله) یَقُولُ: صَلاَحُ ذَاتِ الْبَیْنِ أَفْضَلُ مِنْ عَامَّةِ الصَّلاَةِ وَالصِّیَامِ.

اصلاح ذات بین، اینکه بتوانیم مردم را کنار هم دوست کنیم، اینکه بتوانیم کاری کنیم میان مردم، اصلاح و صلح و صفا و صمیمیت برقرار کنیم. از نماز و روزه بالاتر است. أَفْضَلُ مِنْ عَامَّةِ الصَّلاَةِ وَالصِّیَامِ. اینقدر مهم است، خوب یک جا ارتباط و دوستی برقرار کنیم. چرا هر چیزی را تبدیل می‌کنیم به دعوا و اختلاف و جدایی و فاصله، این فاصله به نفع ما نیست، به نفع دشمن است. در این شرایط دوستی به نفع ما است.

و آخرین نکته‌ای که می‌خواهم بر آن تأکید کنم. بر مسأله پروتکل است. پروتکل بهداشتی برای ما یک اصل بسیار مهم است.

همه مردم و مسئولین بدون استثناء همه باید تابع دستورات ستاد ملی کرونا باشند، هیچ استثناء نداریم. این تأکید رهبری معظم انقلاب است. این قانون کشور،  وظیفه ملی و قانونی و شرعی ما است.

همه باید پروتکل‌ را رعایت کنیم. هیچ‌کس نمی‌تواند از این پروتکل تخلف کند. پروتکل بهداشتی را اگر زیر پا بگذاریم، اهمیت ندهیم، خداوند به ما عقل داده، با عقل موظف هستیم جان خود و دیگران را حفظ کنیم. خود شرع و قانون و شرایط بهداشت جهانی هم همین را به ما می‌گوید.

در شرایط سختی هستیم. شما می‌بینید حتی کشورهای پیشرفته و اروپایی، آنها هم گرفتارند و دچار مشکل هستند و آنها هم بدون همکاری پیش نمی‌روند. هر جا که امروز رشد فرهنگی و اجتماعی باشد، بر کرونا پیروز می‌شوند هر جا که خدای ناکرده رشد فرهنگی، اجتماعی پایین بیاید، به قانون و مقررات توجه نکنند، به مقررات ستاد ملی کرونا توجه نکنند، مشکل ایجاد می‌شود.

در تمام مواردی که در طول این مدت شک کردم، خودم از ستاد ملی کرونا سوال کردم. گفتم که این کار را بکنم یا نکنم. این جلسه را بگذارم یا نگذارم. این اجتماع را انجام بدهم، این سمینار باشد، یا نباشد، هر چه آنها دستور دادند، عمل کردم. این وظیفه دینی و شرعی ماست و همه باید عمل کنیم. کسی نمی‌تواند وسط مسیل بایستد و صدا سیل را هم بشنود و بگوید تو می‌ترسی وسط رودخانه بایستی، خوب آب می‌آید و او را می‌برد. زلزله تکان می‌دهد، می‌گوید می‌ترسی زیر سقف باشی، خوب برو بیرون؛ می‌گوید من نمی‌ترسم می‌خواهم زیر سقف باشم. خوب باش. سقف می‌آید روی سرت.

باید به عقل، به دستورات شرع و پروتکل‌ بهداشتی‌مان عمل کنیم و به همین دلیل ان‌شاءالله امروز بعد از ظهر مقررات سخت‌تری را در کمیته‌ای که داریم، بحث و تصویب خواهیم کرد و ان‌شاء الله شنبه در ستاد ملی کرونا مصوب می‌کنیم.

صدا و سیما، روزنامه‌ها، مردم، فرهیختگان، پزشکان، همه واقعیت را برای مردم توضیح بیشتر بدهند، مردم آماده باشند. نمی‌خواهیم به مردم سخت‌گیری شود، اما چاره‌ای نیست. در شرایط فعلی که هستیم چاره‌ای نداریم جز اینکه سخت‌گیری‌ها و محدودیت‌ها را بیشتر کنیم. می‌دانیم تعطیل کردن برخی از کسب و کارها در یک هفته یا کمتر و بیشتر برای مردم زحمت درست می‌کند، اما چاره‌ای نداریم، جز این راهی برای ما وجود ندارد.

لااقل می‌خواهیم روی مسأله استفاده از ماسک از خانه تا خانه، به عنوان یک اصل مهم، تأکید داشته باشیم. مقرراتی برای آن مصوب کنیم و ان‌شاء الله از هفته آینده اجرا کنیم.

مرحله اول از شنبه اجرا می‌شود و اگر دیدیم لازم است مراحل بعد را هم اجرا می‌کنیم. البته این مرحله برای تهران بزرگ است و اگر لازم بود برای استان‌های دیگر هم باید اجرایی و عملیاتی بکنیم.

ان‌شاء الله همه ما در پناه قانون و مقررات و مصوبات و پروتکل و یاری دادن همدیگر در این شرایط سخت بتوانیم از این شرایط عبور کنیم و ان‌شاء الله این ایام هم با شرایط بهداشتی، عزاداری سالار شهیدان را مدنظر قرار دهیم.

ان‌شاء الله | والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.

حاشیه ها | گلایه‌های رئیس دفتر رئیس جمهور

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما آقای محمود واعظی امروز در حاشیه جلسه هیأت دولت در گفتگو با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در خصوص لغو جلسه روز گذشته سران قوا تصریح کرد: اساساً موضوعات مهمی که مربوط به سران قواست در چهار شورای عالی امنیت ملی، هماهنگی اقتصادی، انقلاب فرهنگی و فضای مجازی صورت می‌گیرد و در این حال مدتی هم از باب اینکه تفاهم و همدلی بین سران بیشتر شود، جلسات سران قوا برگزار می‌شود.

چرا خبر لغو جلسه سران برجسته سازی شد؟

وی افزود: این اولین بار نیست که جلسه سران قوا لغو می‌شود دفعاتی بوده که این جلسات به دلیل اینکه مشکلی برای یکی از سران پیش آمده برگزار نشده و هیچ خبری هم در جایی اعلام نشده است و نمی‌دانم چرا مجلس یک دفعه خبر لغو این جلسه را داده و به نظرم اتفاقات عجیبی می‌افتد.

لحن تند و نامناسب برخی نمایندگان

اقای واعظی گفت: لحن برخی نمایندگان که البته در هر مجلسی بودند، تند بود و بد حرف می‌زدند و از الفاظ و مفاهیمی استفاده می‌کردند که در شأن آن‌ها نبود، اما در این مجلس تعداد آن‌ها بیشتر شده است و این امر موجب تفرقه و ناامیدی مردم می‌شود.

چرا در سفر‌های استانی انتظارات مردم را بالا می‌برید؟

رئیس دفتر رئیس جمهور تصریح کرد: الان که زمان زیادی به انتخابات ریاست جمهوری داریم برخی سفر‌هایی انجام می‌دهند به اسم این که بخواهند مشکلات مردم را حل کنند و حرف‌های تبلیغاتی می‌زنند و انتظارات مردم را بالا می‌برند.
آقای واعظی افزود: خودشان هم می‌دانند که محدودیت‌هایی در کشور وجود دارد و دائم می‌گویند که باید این کار را بکنیم و این کار را می‌کنیم، در گذشته خود این‌ها و دوستانشان نیز مسئولیت داشتند و دولتی بوده که این‌ها حامی آن‌ها بودند و هیچ کدام از این کار‌ها را نکردند. حالا چه شده است که الان که به مجلس رفته اند دائم وعده می‌دهند؟

برای حل مشکلات مردم شعار را کنار بگذارید

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: دولت این همه لایحه به مجلس داده و آن‌ها طرح‌های مختلف ارائه می‌دهند به نظرم برای حل مشکل مردم شعار و تبلیغات و این را که چه کسی می‌خواهد رئیس جمهور شود باید کنار گذاشت و به مشکلات مردم رسیدگی کرد و با شعار دادن و بالا بردن انتظارات مردم نمی‌شود کار کرد.

وی افزود: از این جلسات در کشور زیاد است و جابجایی صورت می‌گیرد و کسی هم متوجه نمی‌شود، ولی علنی کردن آن کار درستی نبود.