بزرگ‌ترین بازرگان نفت جهان تجارت خودرو می‌کند!

14:48 - 1400/01/21
بزرگ‌ترین بازرگان نفت جهان به بازار خودروهای کارکرده ورود کرد.

ایسنا نوشت: گروه ویتول که سال گذشته بیش از هشت میلیون بشکه نفت و فرآورده‌های نفتی را معامله کرد، وارد کسب و کار خودروهای کارکرده شد. گروه ویتول شرکت جدیدی به نام واوا کارز تاسیس کرده و آن طور که در وب‌سایتش اعلام کرده، هدفش تبدیل شدن به مطمئن‌ترین پلت‌فرم معامله خودرو در جهان است.

این استارت‌آپ خرید و فروش خودروی کارکرده، جدیدترین نمونه از تلاش بزرگ‌ترین بازرگانان انرژی جهان برای متنوع کردن کسب و کار خرید، بلندینگ و حمل نفت و فرآورده‌های نفتی در بحبوجه گرایش جهانی به سمت سوخت‌های پاک است.

اگرچه ویتول پیش‌بینی کرده که تقاضای جهانی برای نفت حداقل تا سال ۲۰۳۰ به پیک خود نمی‌رسد اما تلاش برای متنوع‌سازی کسب و کار خود و فاصله گرفتن از نفت را از هم اکنون با جدیت آغاز کرده است.

این شرکت سرمایه‌گذاری‌هایی در انرژی بادی و خورشیدی و ذخیره‌سازی انرژی انجام داده و اخیرا کسب و کارش در زمینه تجارت برق را تقویت کرده است. ویتول در شرکتی که پلاستیک را به دیزل و شرکتی که از زغال‌سنگ برای تولید مایعات هیدروکربن استفاده می‌کند، سرمایه‌گذاری کرده است، اما راه‌اندازی استارت‌آپی برای خرید و فروش خودروهای کارکرده، مسیر جدیدی برای این شرکت بازرگانی نفت محسوب می‌شود.

قیمت خودروهای کارکرده در ترکیه در پی کمبود خودروهای صفر افزایش پیدا کرده است. افت ارزش لیره باعث شده مردم برای حفظ سرمایه در بحبوحه افزایش تورم به خرید خودروهای صفر بپردازند. وضعیت بازار خودرو در این کشور به سطحی رسیده که قیمت برخی از خودروهای کارکرده از مدل صفر همان خودرو بالاتر رفته است.

ویتول سرمایه ارزان فراوانی برای خرید خودروهای کارکرده دارد، زیرا این شرکت که بزرگ‌ترین بازرگان نفت جهان است از میلیاردها دلار وام بانکی برای تامین هزینه فعالیت‌های روزمره خود بهره می‌برد و همچنین در سود بردن از اختلاف قیمت‌ها بین بازارهای جغرافیایی مختلف تخصص دارد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، استارت‌آپ واوا در ترکیه خارج از شرکت پترول آفیسی ویتول فعالیت می‌کند. پترول آفیسی سومین شرکت بزرگ ترکیه از نظر درآمد است. ویتول در پاکستان هم به‌واسطه سهم ۴۰ درصدی در هاسکول پترولیوم حضور قابل‌توجهی دارد.