ادعای بلومبرگ: تحریم های جدید علیه ایران در راه است

14:43 - 1400/01/21
منابع آگاه به بلومبرگ اعلام کردند دولت ترامپ در حال بررسی اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران است.

به گزارش «دنیای بورس»، باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: بر این اساس، سه منبع آگاه که نخواستند نامشان فاش شود اعلام کردند دونالد ترامپ در حال بررسی اعمال تحریم‌های کامل بانکی علیه تهران است به طوری که ارتباط اقتصادی ایران با جهان به طور کامل قطع شود. کاخ سفید می‌خواهد با تحریم بیش از ۱۲ بانک ایرانی، ارتباط با تمامی بخش مالی ایران را ممنوع اعلام کند.

آمریکا قصد دارد با این تحریم‌های جدید در گام نخست معدود منافذ مالی که ایران از آن‌ها برای داد و ستد با جهان استفاده می‌کند را ببندد. هدف بعدی دولت ترامپ این است که با اعمال چنین تحریم‌های سنگینی مانع از آن شود که جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در صورت پیروزی در انتخابات ماه نوامبر بتواند به توافق برجام بازگردد.

ترامپ سال گذشته میلادی فرمان اجرایی ۱۳۹۰۲ را درباره تحریم بخش‌های صنایع، عمران و معادن ایران صادر کرد. حال دولت امریکا می‌خواهد با استناد به این فرمان اجرایی کل بخش مالی ایران را تحریم کند. منابع آگاه اعلام کردند در ابتدا این پیشنهاد به دلیل آنکه داد و ستد کالا‌های بشر دوستانه را نیز هدف قرار می‌دهد مورد استقبال کاخ سفید قرار نگرفت، اما با افزایش فشار‌های داخلی و خارجی، اکنون از حمایت گسترده‌ای برخوردار شده است.

پیش‌تر ۵۶ نماینده کنگره آمریکا با ارسال نامه‌ای از دولت ترامپ خواسته بودند تمامی بخش مالی ایران را در فهرست تحریم‌ها قرار دهد.