نقشه نیمروز 6 مهر 99

تحلیل بورس امروز | بازار کسل کننده

14:43 - 1400/01/21
چرا بازار سهام همچنان باب طبع بورس بازان رمق چندانی ندارد. آنچه برای بازار اهمیت دارد چیست و چگونه این شرایط ممکن است تغییر یابد.
تحلیل بورس امروز | بازار کسل کننده

دنیای بورس | معاملات امروز نیز به قدری کسل کننده بود که اگر کسی از صبح تا ظهر تابلوی معاملات را هم نمی دید، چیز خاصی از دست نمیداد. حجم عرضه‌ها در دقایق ابتدایی بازار به اندازه ‌ای بود که بازار را یکدست قرمزپوش کرده و صف های فروشی ایجاد کند که تا پایان بازار نیز پابرجا باقی بماند.

نتیجه این صف فروش‌های سنگین که در تمام گروه‌ها ایجاد شده بود، به افت بیش از 43 هزار واحدی شاخص‌کل منجر شد تا دماسنج بازار بار دیگر کانال یک میلیون و 600 هزار واحدی را از دست داده و به محدوده حمایت اخیر خود در میانه های کانالی یک میلیون و 500 هزار واحد نزدیک شود. نمادهای شاخص‌سازی همانند «فارس»، «فولاد»، «فملی»، «وغدیر» و نمادهای پالایشی بیشترین تاثیر منفی را در افت شاخص کل برجای گذاشتند.

با توجه به اینکه وعده تزریق یک درصد از صندوق توسعه ملی برای حمایت از بازار رنگ و بوی واقعیت به خود نگرفته است، شرایط کسل کننده بازار سرمایه تشدید شده و سهامداران تا حدودی از حمایت های حقوقی‌ها و مسئولان سازمان بورس ناامید شده‌اند. این شرایط حتی باعث شده است عرضه اولیه‌هایی همانند «ثامید» که فقط چند هفته از عرضه آنها می گذرد، صف فروش سنگین را تجربه کنند. 

در معاملات امروز نمادهای پالایشی نیز صف فروش سنگین داشتند و در این شرایط سه نماد از چهار نمادی که در صندوق «پالایش» قرار دارند، به زیر قیمتی رسیدند که با تخفیف 20 درصدی برای سهامداران درنظر گرفته شده بود. به عبارت دیگر کسانی که در پذیره نویسی صندوق پالایشی یکم شرکت کردند علی رغم اعمال 20 درصد تخفیف نه تنها سودی به دست نمی آورند بلکه تا پایان معاملات امروز ضرر می کنند. حال باید دید مصوبه تخفیف 30 درصدی به دست مدیران صندوق پالایشی یکم خواهد رسید یا نه.

بیشترین حاشیه معاملات امروز به بازگشایی نماد بانک صادرات باز می گردد. در شرایطی که این نماد در محدوده منفی در حال بازگشایی بود اما سفارش های خرید حقوقی‌های این سهم به قدری قدرت داشت که نماد «وبصادر» با 10 درصد مثبت بازگشایی شود. در حدود 40 دقیقه‌ای که معاملات این بانک پیگیری شد، بیش از 3 میلیارد سهم از آن دادوستد شد و ارزش معاملات آن به بیش از 1300 میلیارد تومان رسید.

نکته قابل تامل این است که بیش از 88 درصد خریدهای امروز روی «وبصادر» توسط 12 شخص حقوقی انجام شد. برآیند خرید و فروش حقوقی‌ها روی نماد بانک صادرات نشان می دهد حدود 1000 میلیارد تومان نقدینگی از سوی حقوقی‌های این نماد در جهت حمایت از سهم تزریق شده است. اما تا این لحظه بخشی از معاملات آن در حال ابطال است و آنطور که برخی خبرگزاری ها اعلام کرده اند بنا به دلایل نظارتی امکان ابطال کلیه معاملات بانک صادرت وجود دارد.

با افزایش تقاضایی که روی نماد بانک صادرات شکل گرفت، خریدها در نمادهایی همانند «وبملت»، «فولاد»، «وتجارت» و ... افزایش یافت. صف فروش برخی در دقایقی از زمان بازار جمع شد و صف فروش بقیه این نمادها نیز کاهش یافت. اگر حجم عرضه در بازار فردا همچنان بالا باشد، شاخص‌کل به کف قبلی خود می رسد و باید دید دوباره در این محدوده حمایت خواهد شد یا نه؟