نقشه نیمروز 30 شهریور 99

تحلیل بورس امروز | انتظار روزهای بعد

14:41 - 1400/01/21
روند بازار سهام را با تاثیر از مولفه‌های موجود چگونه می‌توان در روزهای آینده پیش بینی کرد. آنچه در روند معاملات امروز روی داد، نمایانگر یک شرایط متفاوت از ماه های قبل است.
تحلیل بورس امروز | انتظار روزهای بعد

دنیای بورس | جو روانی منفی که بر بازار حاکم بود، بر کلیت معاملات امروز تاثیرگذار بود و در روزی که پذیره نویسی صندوق پالایشی یکم به پایان می رسید، نمادهای این گروه را به صف فروش رساند. پیش از بازار نیز مشخص بود که روند امروز به خاطر بحث تحریم های بین المللی، آخرین روز پذیره نویسی صندوق «پالایش» و همچنین عرضه اولیه «وسپهر» منفی خواهد بود. در نتیجه فشار فروشی که امروز بر کل بازار غالب بود، شاخص‌کل بار دیگر 47 هزار واحد افت داشت تا به میانه های کانال یک میلیون و 600 هزار واحد باز گردد. در پایان بازار ، حدود 80 درصد از نمادها در صف فروش قرار داشتند که ارزش این صف فروش ها به حدود 9 هزار میلیارد تومان می رسید. ارزش معاملات خرد نیز با کاهش قابل توجه نسبت به روزهای گذشته به کمتر از 10 هزار میلیارد تومان رسید.

با توجه به بازگشایی نمادهای گروه پالایش، بیشترین ارزش معاملات به نمادهای این گروه اختصاص داشت و به ترتیب «شپنا» و «شبندر» بیشترین ارزش معاملات را به ثبت رساندند. در سوی دیگر با دادوستد بیش از یک میلیارد و 300 میلیون سهم از بانک صادرات، نماد «وبصادر» بیشترین حجم معاملات را از آن خود کرد.

اما واکاوی روند شاخص‌کل در هفته های اخیر، نشان از حرکت زیگزاگی آن دارد. تا زمانی که کف قبلی در محدوده یک میلیون و 550 هزار واحد حفظ شود، می توان امیدوار بود دماسنج بازار بیش از این کاهش نیابد. از سوی دیگر این روند زیگزاگی بیانگر این است که همانند چند اصلاح اخیر در اردیبهشت 99 و اسفند و دی 98، این بار خبری از بازگشت V  شکل نیست. در این شرایط که اصلاح شاخص‌کل از نظر تعداد واحد بیشتر نشده و در کانال یک میلیون و 500 تا یک میلیون و 600 هزار واحد در حال نوسان است،  باید منتظر آن باشیم که از نظر زمانی نیز اصلاح شاخص کل پایان پذیرد.

این اصلاح زمانی می ‌تواند در همین روزهای آتی پایان یابد یا در مهرماه به پایان رسد، جایی که در سال های 97 و 98 با دنبال ریزش نرخ دلار در بازار آزاد، بازار سرمایه نیز وارد فاز اصلاحی شد. امکان این نیز وجود دارد که اصلاح زمانی شاخص‌کل تا انتخابات آمریکا به طول انجامد.