نقشه نیمروز 26 شهریور 99

تحلیل بورس امروز | انتظار هفته بعد

14:39 - 1400/01/21
روز پایانی هفته را بازار سهام با رشد نزدیک 40 هزار واحد به پایان رساند تا برخی مدعی پایان فاز اصلاحی شاخص باشند. تحلیل ها اما نشان از مولفه‌های اثرگذار دیگری است.
تحلیل بورس امروز | انتظار هفته بعد

دنیای بورس | رشد بیش از 39 هزار واحدی و ورود شاخص‌کل به کانال یک میلیون و 700 هزار واحدی، حسن ختام معاملات این هتفه بازار سرمایه بود. در هفته جاری دماسنج بازار از میانه های کانال یک میلیون و 500 هزار واحد تا مرز یک میلیون و 700 هزار واحد بالا آمد تا نوید دهنده پایان فاز اصلاحی باشد.

اگرچه امروز در میانه‌های بازار، عرضه ها شدت گرفت و نمادهای مختلفی از مرز صف خرید به محدوده منفی هم رسیدند، با این حال در یک ساعات پایانی تقاضاها شدت گرفت و در نتیجه نقدشوندگی بازار حفظ شد. حجم و ارزش معاملات نیز رشد چشمگیری داشت. ارزش معاملات خرد در بازار امروز به بیش از 19 هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به روزهای گذشته رشد قابل توجهی داشته است. از سوی دیگر همانند روزهای گذشته، حقیقی ها بیشترین خریدها (حدود 80 درصد) را انجام دادند.

در بین نمادهایی که بیشترین حجم معاملات را داشتند، دو غول خودروسازی جایگاه برتر را از آن خود کردند به نحوی که نزدیک به 2 میلیارد و 600 میلیون سهم از ایران خودرو و یک میلیارد و 800 میلیون سهم از ساپیا دادوستد شد. بعد از این دو نماد، بیشترین حجم معاملات به بانک های پارسیان، تجارت، ملت و صادرات اختصاص داشت. اما همانند اغلب روزهای این هفته، دارا یکم بیشترین ارزش معاملات را به ثبت رساند.

بخشی از افزایش عرضه ها در بازار امروز (به خصوص نمادهایی که به تازگی عرضه شدند) به دلیل خرید صندوق پالایشی یکم بود. با توجه به اینکه  امروز آخرین مهلت برای پذیره نویسی صندوق «پالایش» تعیین شده بود، سهامداران زیادی به قصد خرید این صندوق، بخشی از سبد سهام خود را نقد کردند.

با توجه به این موضوع، ارزش سفارشات خرید صندوق پالایش در روز جاری به حدود 2200 میلیارد تومان رسید و این در حالی است که تا پیش از این حدود 3500 میلیارد تومان نقدینگی برای خرید این صندوق جذب شده بود. با توجه به افزایش تقاضا و با تصمیم سازمان بورس، مهلت پذیره نویسی این صندوق تا یکشنبه هفته آینده تمدید شد.

از دیگر نکات جالب، فعالیت بالای ناظر در بازار امروز بود. با بهبود نسبی شرایط معاملات، توقف نمادهای بورسی و فرابورسی به دلیل نوسان 20 درصدی از جمله پیام‌های امروز ناظر بازار بود که چندین مرتبه تکرار شد. افشای اطلاعات با اهمیت الف و ب نیز از دیگر پیام های ناظر بازار بود که باعث شد وضعیت برخی نمادها به حالت متوقف تغییر یابد.

با توجه به شرایط معاملات در هفته اخیر، انتشار اوراق تبعی و خرید سهام خزانه از سوی برخی نمادهای مطرح انتظار می رود روند بازار در هفته آینده بهبود یابد.