نقشه نیمروز 24 شهریور 99

تحلیل بورس امروز | کوتاهی صف های فروش

14:39 - 1400/01/21
ارزش کل معاملات خرد روز در حالی دوباره از دوشنبه اوج گرفته گرفته است که در این روز از حجم صف های فروش گرفته شد.
تحلیل بورس امروز | کوتاهی صف های فروش

دنیای بورس | ارزش کل معاملات خرد در روز دوشنبه حدود 11 هزار میلیارد تومان بود که تقریبا مشابه روز گذشته است. اما آن چه که سهامداران را به روزهای آتی امیدوار کرد، جمع‌آوری صف فروش برخی نمادها و همچنین کاهش مجموع ارزش صف های فروش بود.

اکنون می‌توان از این گفت که در چهار روزِ کاری گذشته میزان فروش‌های هیجانی کمتر شده، حقوقی‌ها به فکر نوسان‌گیری و عرضه سنگین در صف خریدها نبوده و در نهایت بازار به سمت تعادل در حال حرکت است.

اگرچه برخی نمادها با وجود اصلاح 50 درصدی در کف قیمتی معامله می شوند، اما در سوی دیگر نمادهای لیدر بازار همچنین در حال صعود بوده و صفوف فروش نیز کوتاه‌تر شده‌اند. اگر این روند بتواند تا پایان هفته ادامه داشته باشد، می تواند امیدوار بود که روند اصلاحی شاخص‌کل به پایان رسیده و یا اینکه حداقل می تواند ادعا کرد در محدوده یک میلیون و 550 تا یک میلیون و 660 هزار واحدی شاخص کل، حمایت قوی شکل گرفته است.

در این روز همانند روز گذشته دارایکم صدرنشین فهرست نمادها با بیشترین ارزش معامله بود. اما نکته قابل تامل در جریان معاملات امروز، عرضه سنگین در صندوق های در آمد ثابت بود به گونه‌ای که نام آنها را می توان در بین نمادهایی که بیشترین حجم و ارزش معامله داشتند مشاهده کرد. در واقع اینطور به نظر می‌رسد که برخی از سهامداران در حال فروش وادهای صندوق های درآمد ثابت و تبدیل آن به سهام هستند.  

در سمت بیشترین حجم معامله، در غیاب دو نماد مطرح خودروساز، چهار رتبه نخست به گروه بانکی‌ها اختصاص داشت که در این بین بیش از یک میلیارد سهم از هر یک از بانک های پارسیان، ملت و تجارت مبادله شد.

 در بین نمادهای پربیننده، بازگشایی پالایش نفت شیراز با رشد 11 درصدی تا حدودی خیال سهامداران را نسبت به بازگشایی چهار نماد مطرح گروه پالایشی آسوده کرد. همچنین طبق روزهای گذشته، نمادهای «فارس» ، «فولاد» و «فملی» بیشترین تاثیر مثبت را در صعود 29300 واحدی شاخص‌کل به همراه داشتند.

رشد مجدد شاخص کل و بازگشت به کانال یک میلیون و 600 هزار واحدی در حالی است که همچنان شاخص‌کل هم‌وزن نتوانسته به رنگ سبز در آید.