دورنمای بازار مس + نمودار

14:25 - 1400/01/21
تکنیکال فلز مس بررسی شد.
دورنمای بازار مس + نمودار
  • سمانه عاملی | تحلیلگر بازار

روند کلی قیمت هر تن فلز مس در بازار لندن، صعودی شکسته شده برآورد می‌شود. مهم‌ترین اتفاق در چهار هفته گذشته شکسته شدن خط روند صعودی این فلز بود که با کاهش حدود ۸/ ۳ درصدی در روز جمعه اتفاق افتاد و احتمالا ورود به فاز اصلاحی را در پی داشته باشد. در این بازه زمانی قیمت این فلز اساسی تقریبا بدون تغییر و در محدوده ۶.۲۳۵ واحد باقی ماند.

در چند هفته آتی قیمت مس می‌تواند در فاز استراحت و اصلاحی قرار گیرد و تا محدوده‌های قیمتی ۵.۹۱۰ دلار کاهش قیمت داشته باشد که سه محدوده ممکن است مانع رسیدن به این هدف قیمتی شوند که به آنها حمایت می‌گوییم. محدوده ۶.۱۵۰  دلار و محدوده ۶.۰۵۰ را می‌توان به‌عنوان اعداد مهم حمایتی قیمت این فلز در چند هفته آینده در نظر داشت.

در صورت شکسته شدن محدوده ۵.۹۱۰  دلار دو محدوده دیگر یعنی ۵.۵۷۰ دلار و ۵.۴۶۰ واحد نیز می‌توانند از کاهش بیشتر قیمت‌ها جلوگیری کنند. در صورتی که قیمت مس به هر دلیلی از جمله واکنش به محدوده‌های حمایتی یا عکس العمل قیمت به حضور در منطقه‌ای که بعد از چند روز کاهش تقریبا متوالی، قیمت به آن می‌رسد و به آن منطقه اشباع فروش می‌گوییم (در حال حاضر در این منطقه قرار نداریم) تغییر مسیر داد و افزایش قیمت را در پیش گرفت، علاوه بر محدوده‌های حمایتی ۶.۶۰۰، ۶.۷۶۰ و ۶.۹۷۰ دلار، محدوده خط روند صعودی شکسته شده نیز می‌تواند به‌عنوان محدوده مقاومتی شناخته شود.

بررسی محدوده‌های قیمتی بااهمیت

بعد از عبور قیمت از محدوده قیمتی بسیار مهم ۲.۳۵۰ دلار به سمت پایین، در صورت ادامه کاهش قیمت مس، اولین منطقه‌ای که می‌تواند مانع از کاهش بیشتر قیمت‌ها شود، محدوده ۶,۱۵۰ دلار است. قیمت، برای عبور از این محدوده به سمت پایین با مشکلات فراوانی مواجه خواهد شد. این ناحیه برای تحلیلگران محافظه‌کار از اهمیت خاصی برخوردار است. محدوده ۲.۳۵۰ دلار می‌تواند در آیند نقش مقاومتی پرقدرتی داشته باشد.

در صورت کاهش بیشتر قیمت‌ها، مهمترین منطقه‌ای که می‌تواند از کاهش بیشتر قیمت‌ها جلوگیری کند، محدوده ۵.۹۱۰ دلار است. شکسته شدن این محدوده به سمت پایین، امید‌ها را برای ادامه روند صعودی کاهش می‌دهد. این محدوده برای تحلیلگران محافظه‌کار از اهمیت خاصی برخوردار است. به نظر می‌رسد قیمت، برای عبور از محدوده ۵.۹۱۰ دلار به سمت پایین با مشکلات فراوانی مواجه شود.

در صورت افزایش قیمت این فلز اساسی، محدوده خط روند صعودی شکسته شده، می‌تواند نقش مقاومتی داشته باشد. شکسته شدن این محدوده به سمت پایین نشانه نزولی نیست ولی سرمایه‌گذاران را برای ادامه بیشتر روند صعودی دچار شک و تردید می‌کند. محدوده خط روند صعودی کوتاه‌مدت برای تحلیلگران محافظه‌کار از اهمیت خاصی برخوردار است.

در صورت افزایش قیمت‌ها، اولین منطقه‌ای که می‌تواند مانع از افزایش بیشتر قیمت‌ها شود، محدوده ۶.۶۰۰ دلار است. شکسته شدن این محدوده به سمت بالا امید‌ها را نسبت به ادامه روند صعودی بیشتر می‌کند. این محدوده برای تحلیلگران محافظه‌کار حائز اهمیت است.

در صورت ادامه روند صعودی فلز مس در میا ن مدت، مهم‌ترین منطقه‌ای که می‌تواند مانع از افزایش بیشتر قیمت‌ها شود، محدوده ۷هزار دلار است. شکسته شدن این محدوده به سمت بالا خصوصا با حجم زیاد نشانه صعودی است و امید‌ها را برای تشکیل یک روند صعودی بلند مدت افزایش می‌دهد. قیمت، برای عبور از محدوده ۷هزار دلار به سمت بالا با مشکلات فراوانی مواجه خواهد شد.