یک اتفاق تاثیرگذار در بازار سنگ آهن | تصمیم جدیدی که چین میخواهد بگیرد

14:20 - 1400/01/21
چین به دنبال افزایش واردات سنگ آهن از برزیل است.

دنیای بورس | چین به عنوان بزرگ­ترین مصرف­کننده سنگ آهن جهان قصد دارد تعداد بنادری را که توان پهلوگیری کشتی­های عظیم­الجثه مخصوص حمل سنگ معدنی (VLOC) دارند، از 7 به 11 برساند.

بر اساس گزارش «سوث چاینا مورنینگ پست»، این طرح می­تواند استرالیا را در رقابت با دیگر تامین­کننده­های سنگ آهن به چین وارد رقابت شدیدتری کند چراکه این بنادر می­توانند کشتی­های عظیم­الجثه مخصوص حمل سنگ معدنی که توسط شرکت معدنی برزیلی، واله استفاده می­شوند، در ترمینال­هایشان بپذیرند. بنابراین، واردات از برزیل و همینطور آفریقا که به لحاظ جغرافیایی نزدیک چین نیستند، سریع­تر و کم­هزینه­تر خواهد شد.

استرالیا که از نزدیکی به چین به عنوان یک مزیت بهره می­برد، 90 درصد سنگ آهن صادراتی­اش را به خریداران چینی می­فروشد.

تجار، تحلیلگران و اقتصاددانان این برنامه پکن برای تاسیس بنادر جدید با این ویژگی را در راستای استراتژی گسترده­تر این کشور برای تامین کالا از بازارهای باثبات­تر که مشکلات سیاسی با چین ندارند، می­دانند. تنش­ها بین چین و استرالیا از زمانیکه در آوریل کانبرا خواستار تحقیق و بررسی در مورد منشا شیوع کرونا در چین شده بود، به­طور قابل ملاحظه­ای افزایش یافته است. با این حال، تجارت سنگ آهن استرالیا با چین همزمان با رشد تقاضای چین برای فولاد که در پروژه­های عمرانی به کار می­روند، افزایش یافته است. به گزارش اداره آمار استرالیا، این کشور در ماه ژوئن 9.92 میلیارد دلار استرالیا (معادل 7 میلیارد دلار آمریکا) سنگ آهن به چین صادر کرد که که 8 درصد رشد را نشان می ­دهد و یک رکورد از نظر ارزش صادرات ماهانه به شمار می­رود. 

هونگ مئی لی، تحلیلگر ارشد ما­ی­استیل می‌گوید استفاده از کشتی­های بزرگ نه تنها مقادیر بیشتر واردات را ممکن می­کند که هزینه­های لجیستیکی را کاهش می­دهد، بلکه واله را قادر می­سازد تحویل سنگ آهن به فولادسازان در چین را سرعت بخشد و حتی توانایی ترکیب گریدهای مختلف سنگ آهن را در چین به جای برزیل افزایش دهد. به این ترتیب نیاز خریداران تامین می­شود.

با این حال، مای­استیل هشدار داده این به معنای سرازیر شدن سیل عرضه سنگ آهن به چین نخواهد بود زیرا شرکت­های معدنی با چنین توانایی گروه کوچکی از بازار را تشکیل می­دهند. مای­استیل افزوده واله و تولیدکنندگان چینی در آفریقا اگرچه از تاسیس بنادر جدید سود خواهند برد، بعید به نظر می­رسد بتوانند بیش از بزرگ­ترین تولیدکننده­های استرالیا مانند BHP، Rio Tinto و Fortescue Metals در بازار چین سهم داشته باشند. در حالی­که تولید سالانه سنگ آهن واله 400 میلیون تن است، سه شرکت استرالیایی مورد اشاره 800 میلیون تن سنگ آهن تولید می­کنند.