سامانه ثبت نام وام ودیعه مستاجران اعلام شد | اثر وام ودیعه بر بازار اجاره مسکن

14:18 - 1400/01/21
 مدیرکل اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی سامانه، شرایط و مدارک ثبت نام وام ودیعه اجاره مسکن را اعلام کرد.
سامانه ثبت نام وام ودیعه مستاجران اعلام شد | اثر وام ودیعه بر بازار اجاره مسکن

به گزارش «دنیای بورس»، مهر نوشت: پروانه اصلانی با حضور در خبر ۲۱ شبکه یک سیما درباره وام ودیعه اجاره مسکن گفت: ساز و کار اعطای این تسهیلات در قالب دستورالعملی که بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی تهیه می‌کنند اجرایی می‌شود، این وام به اسم مستأجر پرداخت شده اما به موجر داده می‌شود.

وی پرداخت این تسهیلات را در قالب سه مدل ۵۰، ۳۰ و ۱۵ میلیونی عنوان و اظهار کرد: اقساط وام ۵۰ میلیونی برای تهرانی ۵۴۰ هزار تومان، وام ۳۰ میلیونی برای شهرهای بزرگ ۳۲۵ هزار تومان و سایر شهرها ۱۶۰ هزار تومان است.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی نرخ سود این تسهیلات را ۱۳ درصد اعلام کرد و گفت: مستأجر فقط سود این وام را پرداخت کرده و اصل وام پایان سال به بانک برگشت داده می‌شود.

وی یادآور شد: با توجه به اینکه منابع این تسهیلات محدود و ۲۰ هزار میلیارد تومان است بر همین اساس مجبوریم دریافت کنندگان این تسهیلات را اولویت بندی کنیم. به گفته اصلانی، خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد، سازمان بهزیستی، زنان سرپرست خانوار، بازنشستگان و حقوق بگیران مشمول دریافت این وام می‌شوند.

این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه از هفته آینده اجرای تسهیلات ودیعه مسکن آغاز می‌شود، گفت: متقاضیان باید در سامانه (لینک) که همان سامانه طرح اقدام ملی مسکن است ثبت نام کنند. بر اساس اولویت‌های تعیین شده افراد مشمول این تسهیلات انتخاب می‌شوند.

اصلانی تاکید کرد: مستأجران متقاضی دریافت وام ودیعه مسکن باید قرارداد ثبت شده در سامانه املاک و مستغلات را در اختیار داشته و کد رهگیری دریافت کرده باشند. همه مدارک نشان دهنده دارا بودن شرایط متقاضی باید در این سامانه بارگذاری شود که شامل عدم دریافت تسهیلات مسکن از سال ۸۹ بوده و از هیچ یک از تسهیلات دولتی وقت مسکن مانند خانه سازمانی استفاده نکرده باشند.

 

اثر وام ودیعه بر بازار اجاره مسکن

در گزارش دیگری آمده است، یک کارشناس و فعال بازار مسکن به تشریح اثر انتشار خبر پرداخت وام ودیعه به مستاجران بر رفتار بازار اجاره مسکن پرداخت. علیرضا اشکان، فعال و کارشناس بازار مسکن در گفت وگو با کارشناسان برنامه متراژ در شبکه اینترنتی «اکوایران»، در این باره اعلام کرد: انتشار خبر تصمیم دولت برای پرداخت وام ودیعه به مستاجران به منظور حمایت از این قشر آسیب‌پذیر این انتظار را در بازار ایجاد کرده است که این شیوه حمایتی بتواند تا حدودی به متقاضیان این بازار کمک کند.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون عمده تمایل موجران به دریافت ودیعه یا همان مبلغ رهن است تا اجاره‌بهای ماهانه در تشریح علت این موضوع گفت: در گذشته موجران بیشتر تمایل به دریافت اجاره‌بهای ماهانه داشتند در حالی‌که هم اکنون این تمایل بیشتر به سمت دریافت مبلغ ودیعه یا همان پول پیش رفته است. این تمایل نیز بیشتر به علت افزایش تقاضا برای سرمایه‌گذاری در بازارهای موازی مانند بازار سهام، ارز و طلا و سکه به دلیل نوسانات این بازارها و بازدهی بالای آنها در ماه‌های اخیر است. اغلب موجران تمایل دارند با دریافت مبلغ ودیعه، آن را در این بازارها سرمایه‌گذاری کرده و سود بالا کسب کنند.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که هم‌اکنون اجاره‌بهای مسکن تا چه میزان نسبت به سال قبل افزایش داشته است نیز گفت: از آنجا که عمده قراردادهای بازار اجاره ثبت رسمی نمی‌شود امکان رهگیری دقیق از میزان افزایش اجاره‌بها و نرخ رشد آن وجود ندارد اما به نظر می‌رسد در سال جاری به‌طور میانگین اجاره‌بهای واحدهای مسکونی با افزایش حدود ۳۰ درصد یا اندکی کمتر از آن مواجه شده است. اما آنچه هم‌اکنون مشهود است این است که میزان افزایش اجاره‌بها در مناطق شمالی در مقایسه با مناطق جنوبی بیشتر بوده است.

وی همچنین نسبت به پیامد تصمیم‌های اشتباه در بازار اجاره مسکن به سیاست‌گذار بخش مسکن هشدار داد و گفت: در برخی مقاطع سیاست‌هایی همچون وضع قراردادهای دو ساله در بازار اجاره مسکن به منظور ساماندهی و تنظیم این بازار به نفع مستاجران پیشنهاد می‌شد در حالی‌که این سیاست نه تنها کمکی به مستاجران نخواهد کرد بلکه در میان‌مدت و بلندمدت می‌تواند به زیان سمت تقاضای بازار اجاره یا همان مستاجران باشد. چرا که قراردادهای دو ساله به دلیل برآورده نکردن انتظارات تورمی موجران و عایدی کم بازار اجاره انگیزه‌های محدود موجود برای عرضه و ورود به بازار اجاره‌داری از سوی مالکان واحدهای مسکونی را نیز از بین می‌برد.

چرا که در شرایط فعلی هم عایدی بازار اجاره در مقایسه با سایر بازارها کمتر است و اگر از این میزان نیز کمتر شود انگیزه برای ورود به حوزه اجاره‌داری باز هم کمتر می‌شود. این موضوع نیز باعث کاهش عرضه واحدهای مسکونی به بازار اجاره شده و در نهایت به دلیل کمبود فایل‌های مناسب برای اجاره از سوی مستاجران باز هم نرخ اجاره‌بها افزایش خواهد یافت.