تصمیم جدید چین برای بازار اوراق

14:18 - 1400/01/21
چین در راستای یکپارچه سازی بازارهای پراکنده، بازار اوراق قرضه و بازار بین بانکی را ادغام می‌کند.

به گزارش «دنیای بورس»، دنیای اقتصاد نوشت: بانک مرکزی چین اعلام کرد که این کشور با هدف مرکزیت بخشیدن به بازارهای پراکنده اوراق قرضه و تسهیل انتقال سیاست پولی و مدیریت اقتصاد کلان، بازار بین بانکی و اوراق بهادار را به یکدیگر متصل می‌کند.

بانک مرکزی چین در بیانیه‌ای اعلام کرد که سرمایه‌گذاران واجدشرایط اجازه خواهند داشت  از طریق «زیرساخت اتصال»، اوراق بهادار قابل داد و ستد در بانک‌های یکدیگر را خرید و فروش کنند.

بازار بین بانکی اوراق بهادار چین که در سال ۱۹۹۷ شکل گرفت و تحت نظارت بانک مرکزی چین فعالیت می‌کند، از حیث انتشار و حجم دادو ستد به مراتب بزرگ‌تر از بازار اوراق بهادار است. بازار اوراق بهادار چین تحت نظارت کمیسیون تنظیم مقررات اوراق بهادار این کشور قرار داشته و سرمایه‌گذارانی از دلالان گرفته تا صندوق‌های سرمایه‌گذاری و اشخاص را در دل خود جای داده است.

تا پایان سال ۲۰۱۹، حجم کلی اوراق بهادار داد و ستد شده به ۱/ ۹۹ تریلیون یوآن (۱۴۳ میلیارد دلار) رسید و سهم اوراق بهادار بین بانکی ۴/ ۸۶ تریلیون یوآن یا ۲/ ۸۷ درصد از کل اوراق بود. بانک مرکزی چین در سال ۲۰۱۸ اقدام به یکپارچه سازی رتبه اعتباری اوراق کرد و اولین قدم را در راستای برداشتن موانع میان این دو بازار برداشت.