نامه‌نگاری برای ساماندهی بازار فولاد

14:15 - 1400/01/21
نامه‌نگاری برای ساماندهی بازار فولاد فعال میشود.

به گزارش «دنیای بورس»، فارس نوشت: معاون قضایی دادستان کل کشور در نامه‌ای به معاون اول رئیس‌جمهور، ساماندهی بازار فولاد و رفع رانت در فروش تولیدات صنایع بالادستی فولاد را خواستار شد. سعید عمرانی در نامه‌ای به معاون اول رئیس‌جمهور، ساماندهی بازار فولاد و رفع مشکل تامین مواد اولیه مورد نیاز صنایع پایین‌دستی را خواستار شد.

در این نامه آمده است: ضمن تاکید بر اینکه مشکل فولاد ارتباطی به تحریم و ارز ندارد، استدعا دارم به داد بازار فولاد برسید. به‌دلیل عدم‌عرضه مواد اولیه، ویژه‌فروشی و ایجاد رانت فاجعه در تعطیلی صنایع پایین‌دستی تولید محصولات فولادی و بیکاری کارگران در راه است.

براساس این گزارش، ستاد تنظیم بازار اخیرا مصوبه‌ای برای تنظیم بازار فولاد صادر کرد که طبق آن، عرضه شمش و اسلب فولادی فقط از طریق بورس کالا امکان‌پذیر است و تامین ارز و ورق مورد نیاز واحدهای تولیدکننده لوازم خانگی منوط به ثبت اطلاعات تولید، توزیع، قیمت و موجودی این واحدها در سامانه جامع تجارت و سامانه جامع انبارها است.

به این ترتیب عرضه شمش فولاد و اسلب تنها از طریق بورس کالا امکان‌پذیر است و اگر عرضه‌ای در خارج از بورس صورت گیرد، تخلف محسوب می‌شود. این مصوبه ستاد تنظیم بازار ۶ تیرماه به دستگاه‌های مرتبط و تولیدکنندگان ابلاغ شد. فعالیت دلالان در ماه‌های گذشته به‌گونه‌ای بازار فولاد را به هم ریخته است که قیمت ورق فولادی در بازار داخلی حتی با ارز ۲۲ هزار تومانی نیز با فاصله از قیمت جهانی این محصول گران‌تر است.