بازار کامودیتی ها: پیش بینی از قیمت مس جهانی

14:09 - 1400/01/21
چرا برخی از تحلیلگران معتقدند قیمت مس در بازارهای جهانی صعودی خواهد بود. دلیل نگرانی اینکه برخی از آسیب دیدن عرضه ها با وجود تداوم روند صعودی تقاضا می گویند، چیست.
بازار کامودیتی ها: پیش بینی از قیمت مس جهانی

به گزارش «دنیای بورس»، دنیای اقتصاد نوشت: تحلیلگران مدعی‌اند روند صعودی قیمت مس ادامه خواهد یافت البته به شرطی که در کوتاه مدت با افزایش تقاضا مورد حمایت قرار گیرد. قیمت جهانی مس از اواسط ماه مارس و با کاهش میزان تولید این فلز در معادن و ثبات تقاضا در صنایع پایین‌دستی، عمدتا ناشی از شیوع کرونا روندی صعودی را آغاز کرده است.

به گزارش نشریه پلتس، جو مازومدار از تحلیلگران ارشد بازار فلزات می‌گوید؛ بخشی از کاهش تقاضا در بازار مس ناشی از شیوع ویروس کرونا است و بخش دیگر کاهش تقاضا نتیجه مستقیم کاهش عرضه در بازار است. او ادامه می‌دهد: تقاضای مس با میزان تأثیر پاندمی روی بخش تولید صنعتی به ویژه در چین پیوند عمیقی دارد، اما بخش عرضه و استخراج مس بیش از همه تحت تاثیر میزان تولید معادن شیلی و پرو قرار گرفته است.

شیلی در نیمه دوم سال ۲۰۱۹، ماهانه ۵۰۰ هزار تن تولید مس داشت. در ۴ ماه ابتدای سال جاری میلادی، به رغم شیوع ویروس کرونا معادن این کشور با رعایت قوانین فاصله‌گذاری اجتماعی به تولید خود ادامه دادند. در نتیجه همین مساله، به میزان ۵ درصد تولید مس در شیلی کاهش یافت. اما در پرو شرایط حادتر است و به نظر می‌رسد افت میانگین تولید ماهانه مس در این کشور در ماه‌های اخیر نسبت به میانگین تولید ماهانه سال ۲۰۱۹

۲۰ تا ۲۵ درصد کاهش داشته است. مازومدار معتقد است قیمت مس از زمان فروپاشی در ماه مارس تاکنون به طرز چشمگیری افزایش پیدا کرده و افزایش مداوم فشار روی زنجیره عرضه احتمالا باعث بهبودی بیشتر قیمت‌ها خواهد شد.

طبق چشم‌انداز میان مدت بازار مسائل جانبی زیادی وجود دارد که می‌توانند تاثیرات مثبتی بر قیمت مس بگذارند. مس در بازار کامکس نیویورک روز پنج‌شنبه هفته قبل، یعنی ۲۵ ژوئن، با قیمت ۲۵/ ۲۶۶ سنت معامله شد. در روز ۲۳ مارس، چهارم فروردین، قیمت مس در بازار کامکس به ۹۵/ ۲۱۱ سنت رسید که پایین‌ترین قیمت سال ۲۰۲۰ مس، همزمان با آغاز محدودیت‌های کرونایی در آمریکا بود.

تحلیلگران کامرزبانک (Commerzbank) معتقدند تاثیرات بیماری کرونا، بر بخش استخراج در شیلی و پرو مهم‌ترین دلیل رشد کنونی و چشم‌انداز مثبت بازار مس است. اوژن وینبرگ، تحلیلگر کامرزبانک، روز ۲۶ ژوئن در یادداشتی اعلام کرد: نگرانی‌ها از تزریق مازاد گسترده تولید، در ماه مارس بر بازار حاکم شده بود. مساله‌ای که اکنون نیز در معرض بازار قرار دارد.

تقاضا در بلند‌مدت صعودی به نظر می‌رسد

مازومدار درباره تقاضای مس در آینده می‌گوید: با افزایش کاربرد روزمره وسایلی که در آنها از مس استفاده می‌شود و کاهش نرخ تولید معادن بازار مس در ۵ سال آینده ممکن است مسیرهای مختلفی را طی کند. به این معنا که تقاضا در درازمدت افزایش می‌یابد.

با میل بیشتر مردم به استفاده از وسایل نقلیه برقی و میزان استفاده از مس در زیرساخت‌ها، تقاضا رشد می‌کند. با چنین شرایطی ممکن است در ۳ تا ۵ سال آینده حجم تقاضا از عرضه پیشی‌بگیرد. با این حال، او اضافه می‌کند شرکت‌های بزرگ معدن‌کار جهان مانند شرکت کودلکو شیلی و گلن‌کور بریتانیا با چالش‌هایی روبه‌رو هستند که می‌تواند روند تولید، توسعه و گسترش میزان فعالیت آنها را کندتر کند.

این تحلیلگر درباره وضعیت ابرشرکت‌های صنعت مس می‌گوید: آنچه من در بخش عرضه ‌می‌بینم، حاکی از آن است که شرکتی مانند کودلکو در ۱۰ سال آینده برای تداوم تولید و نوسازی بخش عملیاتی خود، باید ۲۰ میلیارد دلار هزینه کند. کودلکو سالانه ۸ تا ۹ درصد مس جهان را تولید می‌کند و این خطر که آنها نتوانند هزینه‌های این چنینی را انجام دهند کاملا وجود دارد و این مساله بر میزان تولید کاملا تاثیرگذار خواهد بود.

مازومدار در تشریح وضعیت کمپانی بریتانیایی نیز گفت: عملیات‌های تولیدی گلن‌کور در آفریقا با چالش‌های ژئوپلیتیک جدی روبه‌رو است که ریسک بالایی را با خود به همراه دارد.

در آرژانتین نیز فعالیت‌های این شرکت در حال کاهش گسترده است.او در پایان درباره وضعیت اکتشاف معادن جدید نیز افزود از سال ۲۰۱۰ تاکنون با کاهش چشمگیر اکتشاف معادن جدید مس مواجه هستیم، روندی که احتمالا در دهه پیش‌رو نیز ادامه خواهد داشت. باید توجه داشت که تزریق پول بیشتر به بخش اکتشاف باعث نشد تا پروژه‌های جدیدی به وجود بیایند که این خود نیز چالشی بلند‌مدت در بازار جهانی مس است.

 

بورس فلزات لندن: افزایش بهای فلزات

افت تولید فلزات در دوران اوج پاندمی کرونا به کاهش تولید و به دنبال آن نزولی شدن عرضه فلزات در بازارهای جهانی منجر شد که این امر طی چند هفته اخیر در کنار امیدواری‌ها به کاهش محدودیت‌ها و بازگشایی صنایع، باعث افزایش قیمت فلزات در بازار فلزات لندن شد.

البته باید خاطر نشان کرد که خطر کاهش قیمت‌ها به دلیل احتمال شیوع موج دوم کرونا در کمین فلزات نشسته است. از سوی دیگر به دلیل عرضه بیشتر از تقاضا برای روی در بازار فلزات لندن، قیمت این فلز نیز با کاهش ۱۵ دلار و ۵۰ سنتی در روز پایانی معاملات هفتگی رو‌به‌رو شد.

بازار کامودیتی ها: پیش بینی از قیمت مس جهانی16
تازه ترین قیمت فلزات در بورس لندن

 

تکنیکال قیمت نیکل

  • سمانه عاملی  | تحلیلگر بازار

روند کلی قیمت فلز نیکل، صعودی برآورد می‌شود. در چهار هفته گذشته قیمت این فلز با حدود ۷/ ۲ درصد افزایش از ۱۲ هزار و ۳۴۵ دلار به ۱۲ هزار و ۶۷۷ دلار رسید. در چند هفته آینده این فلز اهداف قیمتی بالاتری مثل ۱۴ هزار و ۴۰۰ دلار را دنبال می‌کند که سه محدوده ممکن است مانع رسیدن به این هدف قیمتی شوند که به آنها مقاومت می‌گوییم.

محدوده ۱۳ هزار دلار، ۱۳ هزار و ۴۰۰ دلار و ۱۳ هزار و ۸۰۰ دلار را می‌توان به‌عنوان اعداد مهم مقاومتی قیمت فلز نیکل در چند هفته آتی در نظر داشت. البته روند نزولی کوتاه‌مدت نیز می‌تواند نقش مقاومتی ضعیفی ایفا کند، در صورتی که قیمت به هر دلیلی از جمله واکنش به محدوده‌های مقاومتی، کاهش یافت. علاوه بر محدوده‌های حمایتی ۱۲ هزار و ۲۵۰، ۱۱ هزار و ۷۵۰ و ۱۱ هزار و ۲۰۰ دلار، محدوده خط روند صعودی میان‌مدت می‌تواند مانع از کاهش بیشتر قیمت‌ها شوند.

روند کوتاه‌مدت- نزولی قوی: در صورت ادامه روند نزولی کوتاه‌مدت مهم‌ترین منطقه‌ای که می‌تواند مانع از کاهش بیشتر قیمت‌ها‌ شود، محدوده ۱۲ هزار و ۲۵۰ دلار است. شکسته شدن این محدوده قیمتی به سمت پایین روند صعودی کلی را با مشکلاتی روبه‌رو می‌کند و ترس‌ها را برای ادامه روند نزولی افزایش می‌دهد. این منطقه برای تحلیلگران محافظه‌کار از اهمیت خاصی برخوردار است. به نظر می‌رسد قیمت، برای عبور از محدوده قیمتی ۱۲ هزار و ۲۵۰ دلار به سمت پایین با مشکلاتی مواجه شود.

در صورت افزایش قیمت فلز نیکل، محدوده خط روند نزولی کوتاه‌مدت می‌تواند نقش مقاومت را داشته باشد. شکسته‌شدن این محدوده به سمت بالا مخصوصا با حجم زیاد نشانه صعودی خواهد بود و امید‌ها را نسبت به بالا رفتن قیمت‌ها افزایش می‌دهد، محدوده خط روند نزولی کوتاه‌مدت برای تحلیلگران جسور از اهمیت خاصی برخوردار است. در صورت شکسته شدن روند نزولی کوتاه‌مدت، مهم‌ترین منطقه‌ای که می‌تواند مانع از افزایش بیشتر قیمت‌ها شود، محدوده ۱۳ هزار دلار است. شکسته شدن این محدوده مقاومتی به سمت بالا نشانه صعودی نیست ولی امید‌ها را برای تشکیل روند صعودی افزایش می‌دهد.

روند میان‌مدت - صعودی شکسته شده: در صورت ادامه کاهش قیمت‌ها مهم‌ترین منطقه‌ای که می‌تواند مانع از کاهش بیشتر قیمت‌ها شود، محدوده ۱۱ هزار و ۷۵۰ دلار است. شکسته شدن این محدوده حمایتی به سمت پایین خصوصا با حجم زیاد نشانه نزولی است و ترس‌ها را برای تشکیل روند نزولی افزایش می‌دهد، این منطقه برای تحلیلگران محافظه‌کار از اهمیت خاصی برخوردار است. به‌نظر می‌رسد قیمت، برای عبور از محدوده قیمتی ۱۱ هزار و ۷۵۰ دلار به سمت پایین با مشکلاتی مواجه شود.

در صورت افزایش قیمت این فلز، خط روند صعودی شکسته شده می‌تواند نقش مقاومت قوی را داشته باشد. شکسته‌شدن این محدوده به سمت پایین نشانه نزولی نیست ولی روند صعودی کلی را با مشکلاتی روبه‌رو کرد. محدوده خط روند شکسته شده نزولی برای تحلیلگران محافظه‌کار از اهمیت خاصی برخوردار است. در صورت افزایش قیمت‌ها در میان‌مدت مهم‌ترین منطقه‌ای که می‌تواند مانع از افزایش بیشتر قیمت‌ها شود، محدوده ۱۳ هزار و ۴۰۰ دلار است. شکسته شدن این محدوده مقاومتی به سمت بالا خصوصا با حجم زیاد نشانه صعودی است. این محدوده برای تحلیلگران محافظه‌کار از اهمیت خاصی برخوردار است. قیمت، برای عبور از محدوده قیمتی ۱۳ هزار و ۴۰۰ دلار به سمت پایین با مشکلات فراوانی مواجه خواهد شد.

روند بلند‌مدت- نزولی شکسته شده: در صورت کاهش قیمت‌ها محدوده خط روند نزولی بلند‌مدت شکسته شده می‌تواند نقش حمایت بسیار قوی داشته باشد. شکسته شدن این محدوده به سمت بالا، امید‌ها را برای تشکیل روند صعودی افزایش داد. این ناحیه برای تحلیلگران محافظه‌کار اهمیت زیادی دارد.

بازار کامودیتی ها: پیش بینی از قیمت مس جهانی7
تکنیکال نیکل