نظرسنجی « دنیای بورس » هفته سوم خرداد

نظرسنجی هفتگی: سهام از امروز صعودی میشود؟

13:55 - 1400/01/21
کارشناسان و سهامداران هر دو در بیشترین رای متفق القولند که روند سهام در هفته جاری صعودی میشود. از دید آنان دلایل قانع کننده ای برای تحقق این پیش بینی وجود دارد.
نظرسنجی هفتگی: سهام از امروز صعودی میشود؟

دنیای بورس |  معاملات هفته گذشته بورس تهران با رشد 6/9 درصدی شاخص کل به پایان رسید.علی رغم تردید و احتیاط معامله گران در داد وستد سهام طی دو هفته پیش از آن  که به نزول قیمت ها انجامید،اهالی تالار شیشه ای بار دیگر در معاملات سهام شاهد جهش شاخص کل و عبور از سطح یک میلیون واحدی این نماگر بودند. نتایج نظر سنجی این هفته «دنیای بورس»  نیز نشان دهنده بازگشت امیدواری به از سر گرفتن رشد قیمت ها در بازار سهام است؛ به طوری که غالب سهامداران و کارشناسان حاضر در نظر سنجی روند شاخص کل در هفته جاری را صعودی ارزیابی کرده اند.

 

کارشناسان چه نظری دادند

صعودی : 90 درصد کارشناسان حاضر در نظرسنجی سایت تحلیلی «دنیای بورس» روند شاخص کل در هفته جاری را صعودی پیش بینی کرده اند.این کارشناسان معتقدند بازار پس از اصلاح اخیر قیمت ها جان دیگری برای رشد پیدا کرده است و همزمان با این موضوع نگرانی های ناشی از شیوع ویروس کرونا بر وضعیت اقتصادی نیز نسبتا کمرنگ شده است .از سویی عبور مجدد شاخص کل از سطح یک میلیون واحد خود به صورت تکنیکال در افزایش تقاضای سهام موثر است.جایی که بسیاری از تحلیلگران و سهامداران شکست دوباره این سطح را عبور از مقاومتی می دانند که نگاه ها را به سوی بورس تهران جلب خواهد کرد. علاوه بر این، چنین فضایی بار دیگر نگاه ها به عملکرد شرکت ها و وضعیت بنیادی سهام را را به وجود آورده است.جایی که نرخ ارز سطح قابل توجهی را تجربه کرده است و عامل مهمی در افزایش میزان در آمد ریالی شرکت های فعال در بورس است و می تواند بار دیگر جذابیت سهام دلاری بورس تهران را تقویت کند.علاوه بر این اخبار زیادی مبنی بر کاهش نرخ سود بانکی وجود دارد که خود می تواند موجب تمایل افراد به سهامدارای در بازار شود.تحت تاثیر مجموع این عوامل پیش بینی می شود شاخص کل در هفته جاری در مسیر صعودی حرکت کند.

 کم نوسان : 10 درصد ار کارشناسان مزبور نیز روند قیمت ها را کم نوسان ارزیابی کرده اند.به اعتقاد این کارشناسان  سایه نگرانی های ناشی  از رشد بی محابای قیمت ها در بازار وجود دارد و این مهمترین عامل احتیاط سهامداران و توقف رشد قیمت ها در روز های پیش رو خواهد بود.به عبارت دیگر این دسته از کارشناسان همچنان تداوم اصلاح قیمت سهام را انتظار دارند. علاوه بر این علاوه بر نگرانی های سیاسی ناشی از تحریم های آمریکا و شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد جهان دو عامل دیگر در بازار هستند که تصمیم گیری قاطع برای سهامداری را به تعویق می اندازد.بر همین اساس به نظر می رسد در یکی دو هفته آینده سهامداران فعالیت خود در بازار را کاهش دهند تا با ارزیابی جدید از وضعیت بازار وپایداری شاخص در ابر کانال فعلی تصمیم خود را برای سهامدارای بگیرند.چرا که به اعتقاد این دسته از تحلیلگران شاخص دو بار دیگر نیز تجربه عبور از سطح کنونی شاخص را داشته است و در هر بار ناموفق عمل کرده است.بر همین اساس به نظر می رسد قیمت سهام نیز در محدوده اندکی  نوسان کند. علاوه بر این وضعیت در بازارهای جهانی به دلیل سایه رکود اقتصادی به دلیل شیوع ویروس کرونا از مهم ترین دلایل بنیادی رشد قیمت در بورس کالامحور تهران را تحت الشعاع قرار داده است .از سوی دیگر ابهامات موجود در آزادسازی سهام عدالت خود نیز موضوع دیگری است که ابهامات در بازار را افزایش داده است.در مجموع تحت تاثیر این موارد می توان انتظار داشت که شاخص در هفته جاری روند کم نوسانی را تجربه کند.

 

سهامداران چه نظری دادند؟

صعودی: 80 درصد سهامداران شرکت کننده در نظر سنجی روند شاخص کل را صعودی ارزیابی کرده اند.رشد مجدد قیمت سهام در بازار به سهامداران امید مجدد به رشد بازار را داده است.از طرفی این افراد همچون کارشناسان عبور شاخص از سطح یک میلیون واحدی را دیگر دلیل اقبال به سهامدارای در بازار عنوان می کنند.به نظر می رسد خوش بینی ها نسبت به از سر گرفته شدن رشد بازار افزایش یافته است و این موضوع در کنار برخی اخبار مبنی بر حمایت از بازار سرمایه عامل هدایت نقدینگی به بازار و رشد شاخص کل خواهد بود.

کم نوسان : 11 درصد سهامداران حاضر در نظر سنجی  نیز معتقدند بورس در این هفته روند کم نوسانی را پشت سرخواهد گذاشت.رشد قابل توجه قیمت ها در هفته گذشته در کنار ریزش سهام طی دو هفته ماقبل تا حدی می تواند موجب فشار فروش سهام شود.با این حال بسیاری عوامل دیگر از جمله احتمال کاهش نرخ سود بانکی و خبر ها مبنی بر حمایت از بازار سهام از سوی سیاست گذار مانعی برای ریزش قیمت ها است.براین اساس تقابل این دو رویکرد موجب نوسان اندک شاخص سهام خواهد شد.

نزولی : 9 درصد سهامداران مزبور نیز روند شاخص سهام در هفته جاری را نزولی پیش بینی کرده اند.از نگاه این معامله گران در سطوح فعلی قیمتی تقاضای قدرتمند چندانی نمی توان شکل بگیرد و بعد از یک رشد حداقلی قیمت باید شاهد ریزش قیمت سهام بود.از نگاه این افراد با توجه به ابهامات در فضای اقتصاد جهانی و همچنین سیاست گذار در داخل ریسک سهامداری بلند مدت افزایش یافته است و بر همین اساس پیش بینی می شود شاخص در هفته جاری با نزول مواجه شود.

 

 

.