توییت ترامپ بعد از آزادی مایکل وایت: ممنونم و متشکرم ایران

مذاکرات نزدیک است؟ | ترامپ : توافق با ایران امکان پذیر است

13:55 - 1400/01/21
مذاکرات ایران و امریکا درباره توافق برای آزادی زندانیان سیاسی دو طرف به تایید رسمی دو کشور رسید. ترامپ در توییتی دوباره با تشکر از ایران گفته توافق با ایران امکان پذیر است.
مذاکرات نزدیک است؟ | ترامپ : توافق با ایران امکان پذیر است

به گزارش «دنیای بورس»، دونالد ترامپ در واکنش به آزادی مایکل وایت زندانی آمریکایی در ایران که در برابر آزادی مجید طاهری رخ داد در توئیتر اعلام کرد: از زمان حضورم در کاخ سفید ، بیش از ۴۰ گروگان و زندانی آمریکایی را به خانه آورده‌ایم. ممنونم ایران . این نشان داد که توافق ممکن است . برای رسیدن به توافق بزرگ تا بعد از انتخابات آمریکا منتظر نمانید. وی ادامه داد: بسیار عالی است که مایکل به خانه بازگشته است. خیلی هیجان انگیز است. متشکرم ایران.

ترامپ با ادعای اینکه در انتخابات ریاست جمهور پیروز می‌شود به ایران اعلام کرد به توافق بهتری دست خواهد یافت. وایت نظامی کهنه‌کار نیروی دریایی آمریکا است که نزدیک به 2 سال در ایران زندانی بود و پس از آزادی از ایران از زوریخ آلمان ، راهی آمریکا شد. محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران نیز با تائید آزادی مجید طاهری از زندان آمریکا در توئیتر اعلام کرد: خوشحالم مجید طاهری و آقای وایت بزودی به خانواده ها می پیوندند.

 

موسوی دیدار ریچاردسون با ظریف درباره زندانی آمریکایی را تایید کرد

سخنگوی وزارت امور خارجه دیدار «بیل ریچاردسون» با محمد جواد ظریف درباره زندانی آمریکایی را تایید کرد. موسوی در پاسخ به پرسش خبرنگاران گفت: این دیدار در ماه‌ها قبل انجام شده است.

عباس موسوی درباره آزادی مایکل ری وایت تبعه آمریکا، که به دلیل جرایم امنیتی و نیز شکایت شاکیان خصوصی به زندان محکوم شده بود گفت: با جلب رضایت مادی و معنوی شاکیان خصوصی توسط آقای وایت، نامبرده در مورد سایر جرایم خود مشمول رافت اسلامی شده و با توجه به گذراندن بخشی از دوره محکومیت خود و با نظر داشت ملاحظات حقوق بشری، امروز پنج‌شنبه (۱۵ خرداد) با حکم قاضی پرونده آزاد و از کشور خارج گردید.

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه آقای وایت بعد از شیوع ویروس کرونا در کشور، طبق بخشنامه عمومی رئیس محترم قوه قضائیه مشمول مرخصی شده و به دلیل عدم برخورداری از خویشاوند در ایران، به درخواست سفارت سویس به عنوان حافظ منافع دولت ایالات متحده، در اختیار آن سفارت قرار گرفت. در این مدت به دلیل بروز برخی علائم مشکوک به کرونا، نامبرده تحت درمان و نظارت کامل پزشکی قرار داشته و پس از کسب اطمینان از منفی بودن آزمایش کرونا حکم آزادی او اجرا شد.

موسوی در ادامه افزود: همزمان با آزادی آقای وایت، دکتر مجید طاهری دانشمند ایرانی که به دلایل واهی در آمریکا زندانی شده بود حکم آزادی خود را از دادگاه دریافت کرده و از زندان آزاد گردید.

دیروز همچنین محمد جواد ظریف با اعلام آزادی دکتر مجید طاهری و مایکل وایت اظهار داشت: خرسندم که دکتر مجید طاهری و مایکل وایت به زودی به خانواده‌های خود می‌پیوندند. خوشبختانه پروفسور سیروس عسگری روز چهارشنبه به جمع خانواده خود بازگشت. این اتفاق می‌تواند برای همه زندانیان اتفاق افتد. نباید (فقط برخی از آنها) دستچین شوند. گروگان‌های ایرانی که در دست ایالات متحده و یا به نیابت از ایالات متحده اسیر شده‌اند باید به خانه خود باز گردند.

محسن بهاروند دستیار وزیر و مدیرکل آمریکای وزارت امور خارجه در مصاحبه‌ای ۱۹ آذر ۱۳۹۸ با ایرنا گفته بود: آقای (محمدجواد) ظریف در حاشیه مجمع عمومی در مصاحبه‌ای موضوع (مبادله زندانیان) را مطرح کردند. بعضی‌ها مثل (بیل) ریچاردسون صحبت‌هایی با دکتر ظریف داشتند ولی ما صحبت مستقیم با دولت آمریکا به ماهو دولت نداشتیم؛ یعنی ما ننشستیم با آنها صحبت بکنیم.

بهاروند افزود: آقای ریچاردسون هم ماموریت دقیقی نداشتند که در این مورد با آقای ظریف صحبت کنند.آقای ظریف موقعی که به نیویورک سفر می‌کنند به طور طبیعی صحبت‌هایی با سناتورها و افرادی که بازنشسته هستند، دارند. ایشان سعی می کنند مواضع ایران را برای افراد موثر در رسانه‌ها و فضای سیاسی توضیح دهند. صحبت‌هایی که آقای ریچاردسون، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل کردند در همین حد بود. چون ایشان سفیر سابق در سازمان ملل بودند و الان بازنشسته هستند، صحبت‌هایی کرده بودند ولی صحبت‌های ریچاردسون ما را هیچ وقت به جلو نبرد.

تحلیلگران و ناظران با اشاره به مذاکرات دو کشور بر سر آزادی زندانیان سیاسی گفته اند همانند دوره باراک اوباما که مذاکرات برجام با مذاکرات زندانیان سیاسی آغاز شد، به احتمال قوی مذاکرات با زندانیان سیاسی ایران و امریکا میتواند مقدمات برای خروج از بن بست سیاسی پیش آمده بر سربرنامه صلح آمیز هسته ای ایران را فراهم کند. پیش تر هم نیویورک تایمز مدعی شد ایران و امریکا بدون هیچ گونه سر و صدایی در حال مذاکره با همدیگر هستند.  حالا با ادامه آزادی زندانیان سیاسی ایران و امریکا و برخی سیگنال ها از سوی رهبران دو کشور برای کاهش تنش ها، شرایط برای از سرگیری مقدمات مذاکرات مهیاست.