معاون وزیر اقتصاد خبر داد

مهلت پذیره نویسی سهام دولتی تمدید شد

13:48 - 1400/01/21
مهلت پذیره نویسی در صندوق مالی یکم تمدید شد. به گفته معمارنژاد، با موافقت وزیر اقتصاد پذیره نویسی یک روز تمدید شد.
مهلت پذیره نویسی سهام دولتی تمدید شد

به گزارش «دنیای بورس»، عباس معمار نژاد معاون وزیر اقتصاد گفته است: قرار بر این نبود که تمدید برای پذیره نویسی انجام شود اما به دلیل استقبال شدید مردم تصمیم بر آن شد تا تمدید کنیم. برخی از سامانه بانک ها توانایی این حجم از حضور را نداشتند با موافقت وزیر اقتصاد پذیره نویسی یک روز تمدید شد.

عباس معمارنژاد معاون امور بیمه و بانک و شرکتهای دولتی وزیر امور اقتصادی و دارایی امروز در برنامه زنده شبکه خبر اعلام کرد: مهلت پذیره‌نویسی واحدهای صندوق واسطه‌گری مالی یکم تا فردا اول خرداد 99 تمدید شد.

صندوق واسطه‌گری مالی یکم متشکل از سهام 5 شرکت مهم دولتی شامل سه بانک ملت، ‌تجارت و صادرات و دو شرکت بیمه البرز و اتکایی امین است که هر واحد این صندوق به مبلغ 10 هزار تومان است و به هر دارنده کد ملی ایرانی از حداقل یک واحد 10 هزار تومان تا سقف 200 واحد یعنی 2 میلیون تومان واگذار می‌شود.

به گفته وی ارزش روز هر واحد از این صندوق حد اقل 17 هزار تومان است یعنی خرید هر واحد 60 تا 70 درصد سود دارد و این واحدها از یک ماه آینده قابل فروش خواهد بود.

معمارنژاد گفت: برای ثبت نام واحدهای صندوق دارایکم نیازی به کد بورسی نیست و از درگاه الکترونیکی 14 بانک و یا به روش حضوری داخل شعبه امکان خرید این واحدها وجود دارد.

دولت قصد دارد، باقیمانده سهام خود در این 5 شرکت را که به ارزش حدود 24 هزار میلیارد تومان است را با تخفیف 20 تا 30 درصد به مردم واگذار کند.

معاون وزیر اقتصاد این را هم گفت: واحدهای صندوق واسطه‌گری مالی یکم از اول تیر ماه 99 قابل معامله خواهد شد.

وی گفت: مدیریت صندوق واسطه‌گری مالی بر عهده یک مدیرحرفه‌ای است و برای بازارگردانی سهام این صندوق 10 هزار و 50 میلیارد تومان در نظر گرفته شده تا اگر کسی خواست واحد سرمایه‌گذاری را بفروشد و مشتری نداشت، خود صندوق خریداری کند یا زمانی که قیمت افت می‌کند، واحدهای بازار را جمع‌آوری و بازارگردانی کند.

معمارنژاد گفت: دولت می‌توانست واحدهای صندوق واسطه‌گری مالی را به شکل بلوکی واگذار کند و یک نفر از سود آن منتفع شود، اما برای هر کد ملی تا سقف 2 میلیون تومان سهمیه در نظر گرفت تا عامه مردم از این تخفیف دولت برخوردار شوند.

آقای معمارنژاد در استودیوی گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما نیز گفت: مهمترین هدف صندوق های سرمایه گذاری تعریف شده از سوی دولت در سال 99 مردمی کردن اقتصاد و ایجاد منفعت آحاد جامعه از رشد بازار سرمایه کشور است.

او ادامه داد: برخلاف این گفته که دولت برای جبران کسری بودجه اقدام به راه اندازی چنین صندوق هایی کرده جبران کسری بودجه دولت انگیزه 5 یا ششم راه اندازی صندوق های سرمایه گذاری و واگذاری دارایی های دولت است.

آقای معمارنژاد تصریح کرد: اولین ویژگی صندوق های سرمایه گذاری تعریف شده دولت را می توان مرکب بودن از چند سهم و به تبع آن ریسک پایین عنوان کرد.

او تخفیف 20 درصدی صندوق معاملاتی یکم را دیگر نکته قابل ملاحظه در سرمایه گذاری عنوان کرد و افزود: طبق برآوردهای اولیه این صندوق حدود 70 درصد سودآوری اولیه را شامل می شود زیرا طبق معاملات روز سهام های موجود در صندوق یکم ارزش واقعی این صندوق حدود 29 هزار میلیارد تومان می باشد این در حالیست نکته دیگر اینکه این صندوق از بازار گردانی خوبی برخوردار است بر این اساس تاکنون حدود یک و نیم میلیون نفر اقدام به پذیره نویسی در این صندوق کرده اند.

آقای شقاقی شهری عضو هیأت علمی دانشگاه خوارزمی در سوی دیگر استودیو گفت: در شرایط کنونی اقتصاد کشور، جهت تأمین مالی برای به ویژه پروژه های عمرانی روشی است که دولت اتخاذ کرده اما نباید غافل شد از اینکه مواجه سازی مردم با حجم زیادی از داده ها و اطلاعات بورس در مدت 2 هفته گذشته بیشتر مردم را دچار سردرگمی خواهد کرد.

آقای معمارنژاد در طرف دیگر این گفتگو به موضوع جذاب سازی عرضه صندوق های سرمایه گذاری گفت و افزود: کوتاه شده مدت خواب 2 ماه صندوق یکم به 1 ماه و اینکه خریداران می توانند پس از یک ماه دارایی خود را بفروشند یکی از موارد جذاب برای خرید این صندوق محسوب می شود.

او ادامه داد: نظر به جذابیت سرمایه گذاری در صندوق واسطه گری یکم ، صندوق بازنشستگی کشوری طی اطلاعیه ای برای هر بازنشسته ای که قصد مشارکت در این سرمایه گذاری داشته باشد یک میلیون تومان تسهیلات در نظر گرفته است.

آقای معمارنژاد تصریح کرد: پیرو اقدام مثبت صندوق بازنشستگی کشور، صندوق بازنشستگی بانک ها هم برای بازنشستگان خود تسهیلات 1 میلیون تومانی در نظر گرفته است.

او ادامه داد: برای پذیره نویسی صندوق واسطه گری یکم نیازی به کد بورس نیست و مردم می توانند فقط با کد ملی و مراجعه به شعب برخی بانک ها و یا تریدرهای کارگزاری های سراسر کشور پذیره نویسی را انجام دهند. هر ایرانی که حتی یک روز از تولدش گذشته باشد و دارای کد ملی باشد می تواند پذیره نویسی را انجام دهد.

سرپرستان خانوار هم می توانند برای فرزند یا همسر خود اقدام به پذیره نویسی و خرید نمایند اما برای انجام معاملات آینده این صندوق در تابلوی بورس اوراق بهادار دارا بودن کد بورسی الزامی است.

آقای معمارنژاد با بیان اینکه هر 10 هزار تومان از محتویات این صندوق به قیمت روز بازار حدوداً 17 هزار تومان می ارزد ادامه داد: سهم های درون صندوق واسطه گری یکم در حال حاضر در بازار با قیمت بیشتری عرضه می شود و با توجه به پایین بودن ریسک صندوق ها در سراسر دنیا خرید صندوق واسطه گری یکم کاملاً توجیه اقتصادی دارد.