تازه ترین وضع بازار سکه و دلار | پیش بینی قیمت طلا + جدول مهمترین رویدادها

13:28 - 1400/01/21
تازه ترین وضع بازار ارز و سکه تشریح شد.
تازه ترین وضع بازار سکه و دلار | پیش بینی قیمت طلا + جدول مهمترین رویدادها

به گزارش «دنیای بورس» به نقل از دنیای اقتصاد، دلار پس از ۵ کاهش متوالی، روز یکشنبه توانست نفسی بکشد و با یک اصلاح قیمتی در مسیر افزایشی قرار بگیرد. سکه تمام بهار آزادی نیز گرچه تا محدوده ۶ میلیون و ۱۸۰ هزار تومانی عقب نشینی کرد ولی در نهایت توانست خود را بالا بیاورد و از ضرر زیاد معامله‌گران خریدار جلوگیری کند.

بازار ارز نیز مانند معاملات بازار سکه دو نیمه متفاوت داشت. در نیمه اول روز بخت با کاهشی‌های بازار بود که با فشار فروش، قیمت را حتی تا محدوده ۱۵ هزار و ۳۰۰ تومانی پایین بردند و از اواسط روز اوضاع به نفع خریداران شد که قیمت را تا نزدیکی محدوده ۱۵هزار و ۶۰۰ تومانی بالا آوردند.

ساعت ۴ بعدازظهر دیروز اسکناس آمریکایی در بازار با قیمت ۱۵ هزار و ۵۹۰ تومان به فروش می‌رسید که در مجموع افزایشی ۱۰ تومانی را نسبت به قیمت روز شنبه نشان می‌داد. این افزایش از دو جهت برای برخی از بازیگران ارزی اهمیت داشت: اول آنکه به چندین روز افت متوالی دلار خاتمه داد و دوم اینکه موجب شد چنین انتظاری در میان برخی معامله‌گران ایجاد شود که این ارز به کف سال ۹۹ برخورد کرده است و از این پس وارد فاز تازه‌ای خواهد شد، چراکه دوران کاهش قیمت موقتا خاتمه یافته است.

 

زمان برخورد به کف دلار

دلار در همان ابتدای روز بود که یکباره با سرعت زیادی نزولی شد و به کف سال ۹۹ یعنی محدوده ۱۵ هزار و ۳۰۰ تومانی برخورد کرد. پیش‌تر نیز برخی معامله‌گران فنی پیش‌بینی کرده بودند که با نزدیک شدن به این محدوده خریدها افزایش خواهد یافت، ولی کمتر کسی تصور می‌کرد که بازگشت قیمتی با سرعت زیادی باشد و این ارز بتواند خود را بالای محدوده ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان در انتهای روز نگه دارد.

البته با وجود این برگشت قیمتی، کاهشی‌های بازار همچنان معتقدند که قیمت دلار حداقل در هفته جاری توان زیادی برای رشد نخواهد داشت.

 

دلایل برخی معامله‌گران برای افت دلار

کاهش‌ها همچنان به نبود تقاضای موثر در بازار اشاره می‌کنند و می‌گویند، وقتی تقاضایی در بازار نیست، طبیعی است که سفته باز هم نخواهد خریدهای خود را افزایش دهد. از نظر آنها، سفته‌بازان اکنون در بازارهای دیگر سودهای مناسب‌تری کسب می‌کنند و دلیلی ندارد ریسک ارزی را به جان بخرند.

در مقابل افزایشی‌ها باور دارند، تقاضا از هفته آینده و همزمان با باز شدن بازار دبی در بازارداخلی نیز بالا خواهد رفت. گروهی حتی باور دارند معامله‌گران خیابان فردوسی زودتر به استقبال باز شدن بازار دبی خواهند رفت.

کاهشی‌ها هم عنوان می‌کنند، تقاضا در هر صورت به اندازه‌ای نخواهد بود که بازارساز نتواند به‌راحتی آن را پاسخ دهد، به‌خصوص تقاضای تجاری را که با بالا آمدن قیمت‌ها در سامانه نیما، کمتر نیازی به حضور بازارساز است و صادرکنندگان خود می‌توانند تقویت سمت عرضه را به دوش بگیرند. در این شرایط بازارساز توان بیشتری دارد که منابع خود را صرف مدیریت نوسانات بازار آزاد ارز کند.

دیروز نیز قیمت ثبت شده برای دلار در سامانه نیما ۱۵ هزار و ۴۵۴ تومان بود که تغییری نسبت به آخرین قیمت قبلی نداشت. با این حال، این قیمت همچنان فاصله زیادی با بازار آزاد ندارد وطبیعتا صادرکنندگان تمایل بیشتری دارند که ارز خود را در قیمت‌های نزدیک بازار به فروش برسانند.

در حالی که قیمت در سامانه نیما تغییر نکرده بود، بهای دلار بر تابلوی صرافی‌های منتخب عرضه ارز بازارساز ۱۰۰ تومان پایین‌تر آمده بود. دیروز صرافی ملی قیمت فروش دلار را ۱۵ هزار و ۲۵۰ تومان تعیین کرد، حال آنکه روز شنبه قیمت این ارز ۱۵ هزار و ۳۵۰ تومان بود. برخی فعالان باور داشتند، اینکه بازارساز قیمت را به زیر محدوده ۱۵ هزار و ۳۰۰ تومانی برده است، نشان می‌دهد که همچنان به‌دنبال افت قیمت بیشتر است.

با این حال، بارها دیده‌ایم که بازارساز در صورت افزایش قیمت در بازار آزاد، سعی می‌کند که نرخ خود را بالا بکشد و به نرخ‌های معامله‌گران آزاد نزدیک‌تر کند. این امر موجب می‌شود که جلوی ورود تقاضای کاذب ارزی و آربیتراژ ارز گرفته شود.

در این میان، یک دلیل عمومی نیز توسط کاهشی‌ها عنوان می‌شود که امید آنها را برای افت قیمت بیشتر می‌کند؛ آنها باور دارند، سیاست‌گذار تمام تلاش خود را خواهد کرد که بازار ارز و سکه نوسانی نشود و زمانی که معامله‌گر احساس می‌کند، چنین اراده‌ای وجود دارد، تلاش می‌کند سود خود را از بازارهای جایگزین خصوصا بازار سهام به دست بیاورد. در روزهای اخیر نیز دیگر همگی متوجه جهش‌های بورس شده‌اند و در نتیجه این هیجانات، بسیاری تصمیم گرفته‌اند که سرمایه خود را وارد بورس کنند.

 

رشد تقاضا، امید افزایشی‌های بازار

اما آیا تمام این صحبت‌ها نشان می‌دهد که کاهشی‌ها برنده آینده قیمتی بازار ارز باشند؟ افزایشی‌ها عقیده دیگری دارند. از نظر آنها، در شرایط فعلی به دلیل گسترش ویروس کرونا تقاضا در بازار پایین آمده و همین موضوع موجب شده است که قیمت کمی افت کند. با این حال، آنها می‌گویند در همین شرایط کمبود تقاضا قیمت به راحتی با کمک معامله‌گران فنی توانست سد ۱۵ هزار و ۳۰۰ تومانی را حفظ کند وحتی به مسیر افزایشی بازگردد. حتی گفته می‌شد که در ساعات انتهایی روز دلار به محدوده ۱۵ هزار و ۶۰۰ تومانی رفته است و همین امر انتظارات افزایشی معامله‌گران برای روز جاری را نیز بیشتر کرده بود.

در کنار این، افزایشی‌ها اعتقاد دارند هر قدر از ابتدای سال فاصله بگیریم و مرزها بازتر شوند و تجارت بیشتر شود، تقاضای ارزی فزونی خواهد گرفت و به تبع آن قیمت‌ها دچار افزایش خواهد شد. باید دید نتیجه بین نبرد افزایشی‌ها و کاهشی‌های بازار در ادامه هفته به چه صورت خواهد بود.

 

طلافروشی‌ها و بازار طلا از امروز باز هستند

دیروز در بازار سکه قیمت ۱۰ هزار تومان افت کرد و به بهای ۶ میلیون و ۲۸۰ هزار تومان رسید. با این حال توجه معامله‌گران بیشتر از آنکه به افت ۱۰ هزار تومانی باشد، به بازگشت این فلز گرانبها از سطح ۶ میلیون و ۱۸۰ هزار تومانی معطوف شد. سکه در ابتدای روز تا آن سطح پایین رفت ولی به یکباره با افزایش خریدها افزایشی شد و حتی گفته می‌شد پس از ساعت ۴ بعدازظهر به کانال ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان نیز رفته است. باید دید با آغاز به کار سکه و طلا فروشان از روز جاری وضعیت معاملات چه تغییری خواهد کرد.

طبق اعلام نایب‌رئیس اتحادیه طلا و جواهر، براساس اطلاعیه اتاق اصناف ایران که از امروز فعالیت پاساژها آغاز خواهد شد؛ بازار طلا و طلافروشان مستقر در پاساژها هم فعالیت خود را از سر خواهند گرفت.

به گزارش «ایسنا» اتحادیه طلا و جواهر در هفته گذشته، عدم بازگشایی بازار طلای تهران، پاساژها و مجتمع‌های طلا و جواهر در سطح شهر تهران را با توجه به دستور فرماندهی ستاد ملی مبارزه با کرونا تا تدوین ضوابط و پروتکل بهداشتی خاص از سوی وزارت بهداشت اعلام کرد. بنابراین فعالیت این صنف به واحدهای طلافروشی در سطح خیابان‌ها محدود شد.

اما با توجه به اعلام اتاق اصناف ایران طی اطلاعیه‌ای که فعالیت پاساژها و بازارهای مسقف از امروز (اول اردیبهشت‌ماه) آغاز می‌شوند؛ محمد کشتی‌آرای- نایب‌رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران- نیز در گفت‌وگو با «ایسنا» از بازگشایی بازار طلا تهران، پاساژهای طلافروشی و واحدهای مستقر در بازارهای مسقف از امروز خبر داد و گفت: براساس اطلاعیه عامی که اتاق اصناف ایران صادر کرده است، ما نیز اطلاعیه آغاز به کار را برای افراد صنفی خود ارسال کرده‌ایم.

وی افزود: باتوجه به این دستورالعمل عام اصناف، طلافروشی‌ها مستقر در پاساژها، بازار طلای تهران و پاساژهای طلافروشی هم از امروز، یکم اردیبهشت‌ماه با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی مجاز به بازگشایی واحدهای خود هستند.

 

طلا درگیر مثلث دوسویه

دنیای اقتصاد همچنین نوشت: طلا در حال کلنجار رفتن با مرز روانی ۱۷۰۰ دلاری است که منجر به ایجاد وضعیتی مثلثی شده که نوسانات حول این مرز نشانگر این وضعیت است. در صورتی که خطوط مقاومتی یا حمایتی قدرت بیشتری نسبت به یکدیگر بروز دهند، مثلث می‌تواند افزایش یا کاهشی شود. در حالتی که مثلث به کمک خط حمایتی قوی خود رشد کند قیمت طلا به شدت رشد خواهد کرد و در غیر این صورت یا به نوسانات خود زیر مرز ۱۷۰۰ دلاری ادامه خواهد داد یا به سراشیبی خواهد غلتید.

 

نظرسنجی از معامله‌گران  عمده و خرد

در نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز، کارشناسان وال‌استریت همچنان به افزایش قیمت طلا خوش‌بین بودند؛ با این حال از شور و حرارت آنها کاسته شده بود و شماری عقب‌نشینی این فلز ارزشمند پس از صعود به بالاترین قیمت هفت سال اخیر را پیش‌بینی کردند.

در نظرسنجی دو هفته گذشته ۱۰۰ درصد و ۹۲ درصد از تحلیلگران و معامله‌گران بازار نسبت به روند افزایشی قیمت طلا ابراز خوش‌بینی کرده بودند. اما در نظرسنجی کیتکونیوز از کارشناسان وال‌استریت برای هفته جاری، ۱۵ نفر شرکت کردند که از میان آنها هفت نفر معادل ۴۷ درصد به افزایش قیمت طلا و شش نفر معادل ۴۰ درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند و دو نفر معادل ۱۳ درصد نظری نداشتند.

در این بین، ۱۶۸۳ نفر در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز شرکت کردند که از میان این خرده‌فروشان مین‌استریت، ۱۱۴۴ نفر معادل ۶۸ درصد افزایش قیمت طلا و ۳۰۵ نفر معادل ۱۸درصد کاهش قیمت طلا در هفته جاری را پیش‌بینی کردند و ۲۳۴ نفر معادل ۱۴ درصد نظری نداشتند. برای هفته گذشته اکثر کارشناسان وال‌استریت و سرمایه‌گذاران افزایش قیمت طلا را پیش‌بینی کرده بودند.

این پیش‌بینی تا نیمه اول هفته گذشته درست بود، اما بهای معاملات آتی هر اونس طلا در بازار نیویورک روز جمعه ۳۲ دلار معادل ۹/ ۱ درصد کاهش یافت و در ۱۶۹۸ دلار بسته شد و برای کل هفته ۱/ ۳ درصد کاهش نشان داد. فیلیپ استرایبل، استراتژیست ارشد بازار در شرکت بلو لاین فیوپرز به کیتکونیوز گفت: بهای معاملات طلا در هفته آینده باید بهبود پیدا کند و قیمت در محدوده ۱۷۰۰ دلار از حمایت برخوردار است. وی که پیش‌بینی کرده هر اونس طلا تا پایان سال ۲۰۲۰ به ۲ هزار دلار صعود می‌کند، در ادامه افزود: طلا پس از اینکه برخی از معامله‌گران به بازار سهام برگشتند، موقتا به پایین ۱۷۰۰ دلار سقوط کرد. اگر بازارهای سهام ضعیف شوند، معامله‌گران دوباره به سوی دارایی‌های امن برمی‌گردند و قیمت طلا بالا می‌رود.

فیلیپ فلاین، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت پرایس فیوچرز هم پیش‌بینی کرد قیمت طلا با وجود عملکرد ضعیفی که هفته گذشته تحت‌تاثیر رشد ارزش دلار داشت، بهبود پیدا می‌کند؛ زیرا دولت‌های جهان برای پشتیبانی از احیای اقتصادی به تزریق نقدینگی ادامه می‌دهند. جیم ویکاف، تحلیلگر فنی ارشد کیتکونیوز نمودارهای فنی را کاملا مثبت ارزیابی کرد.

اما شماری از تحلیلگران کاهش قیمت طلا در هفته جاری را پیش‌بینی کردند. آدریان دی، مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی آدریان دی در این باره گفت: قیمت طلا اندکی سریع افزایش پیدا کرده است و با توجه به بهبود بازارهای سهام به‌دلیل خوش‌بینی به گشایش اقتصاد آمریکا، در آستانه عقب‌نشینی قرار دارد. با این حال عوامل بنیادین برای روند افزایشی طلا در بلندمدت مثبت مانده‌اند.

شون لاسک، یکی از مدیران شرکت والش تریدینگ هم پیش‌بینی کرد که هر اونس طلا در کوتاه‌مدت تا مرز ۱۶۷۵ دلار عقب‌نشینی خواهد کرد. بیماران کرونایی به داروی آزمایشی جدید واکنش مثبتی نشان داده‌اند و این امر به روند بهبود اخیر بازارهای سهام کمک کرده است. کوین گریدی، رئیس شرکت فونیکس فیوچرز در خصوص روند قیمت طلا در هفته جاری نظر خنثی داشت و به این موضوع اشاره کرد که طلا برای حفظ روند افزایشی اخیر خود شرایط دشواری داشته است.

 

دلیل سقوط و صعود وال‌استریت؟

توبین اسمیت، مدیرعامل موسسه تحقیقاتی ترنسفورمیتی که اخیرا نسبت به بحرانی شدن اوضاع اقتصادی در آمریکا هشدار داده است، می‌گوید: سقوط اخیر اقتصاد آمریکا به خاطر شیوع ویروس کرونا نبوده است.

 وی افزود: در حالی که نهاد‌های بین‌المللی نظیر صندوق بین‌المللی پول و سازمان ملل هشدار  دادند که جهان در بدترین شرایط اقتصادی از زمان رکود بزرگ قرار گرفته، باز هم بانک مرکزی آمریکا تصمیم گرفته است هزار میلیارد دلار به اقتصاد این کشور تزریق کند.

اسمیت ادامه داد: تا همین ۸ روز پیش اقتصاد آمریکا و بازارهای مالی این کشور در حال سقوط بودند، اما بانک مرکزی فدرال آمریکا دوباره دست به کار شد و با تزریق پول این روند منفی را فقط به تاخیر انداخت و در واقع با این کار تاثیر منفی آن بر اقتصاد جهانی را به تعویق انداخته است.

این کارشناس اقتصادی می‌گوید: شرایط برای بالا رفتن میزان بدهی کنونی جهان که حالا به ۲۹۰ هزار میلیارد دلار رسیده فراهم است و این چیزی است که بانک‌های مرکزی در سراسر جهان بیشترین واهمه را از آن دارند. بنابراین آنها همچنان با استفاده از سیاست‌های پولی تلاش می‌کنند که به‌رغم این حجم بدهی همچنان چرخ‌های اقتصادی را در حرکت نگه دارند. این اتفاق تا زمانی رخ خواهد داد که بحران سقوط اقتصادی که ما خودمان ساخته‌ایم، به وقوع بپیوندد.

مدیر دفتر منطقه‌ای فدرال رزرو در نیویورک گفت هنوز نمی‌توانیم با قطعیت بگوییم پیامدهای اقتصادی ناشی از کرونا چقدر خواهد بود.

به گزارش سایت طلا  به نقل از رویترز، جان ویلیامز با رد برخی اظهارنظرها نسبت به پشت‌سر گذاشتن بحران کرونا تا پایان تابستان گفت که هنوز نمی‌توان با قطعیت گفت شیوع ویروس کرونا برای اقتصاد چه پیامدهایی خواهد داشت و ممکن است بازگشت به سطوح فعالیت قبل از بحران سال‌ها به طول بینجامد.

بانک مرکزی آمریکا بیشترین اقدامات حمایتی در سطح جهان را داشته است و تاکنون حدود ۲ تریلیون دلار به شکل وام، تزریق نقدینگی، خرید اوراق قرضه و بسته‌های حمایتی به کسب‌و‌کارها و بخش‌های مختلف آمریکا تخصیص داده است.

ویلیامز در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نوسانات شدید بازارهای مالی در هفته‌های اخیر گفت: همه‌گیری ویروس کرونا باعث ایجاد شرایطی شده است که ما قبلا هیچ وقت در عمرمان آن را تجربه نکرده بودیم. برای کنترل بیشتر وضعیت، عملیات بازار باز خود را بیشتر خواهیم کرد تا نتایج بهتری را به دست آوریم.

مدیر دفتر منطقه‌ای فدرال رزرو در نیویورک با بیان اینکه نااطمینانی‌ها هنوز برطرف نشده است، گفت: اول از همه باید جلوی پیشرفت بیماری گرفته شود و بعد سراغ بازیابی تدریجی اقتصاد خواهیم رفت. از سوی دیگر نیز کریستالینا جورجیوا، رئیس صندوق بین‌المللی پول از دولت‌های ثروتمند و بخش خصوصی خواست تا برای کاستن از تبعات اقتصادی ناشی از همه‌گیری کرونا به کشورهای فقیر و آفریقایی کمک کنند.

پیش از این سازمان بهداشت جهانی با استفاده از مدل سنجی هشدار داده بود ممکن است تا شش ماه آینده شمار مبتلایان به کرونا در قاره آفریقا به بیش از ۱۰ میلیون نفر برسد. پیش‌بینی می‌شود طلا طی یک هفته پیش‌رو با کاهش سرعت رشد قیمت روبه‌رو شده و در انتهای هفته به رقمی کمتر از ارزیابی‌ها برسد.

به گزارش سایت طلا به نقل از وب‌سایت اف‌ایکس امپایر، از ابتدای هفته، بهای طلا تلاش می‌کند تا به سوی سطح ۱۸۰۰ دلار در هر اونس حرکت کند؛ آن هم پیش از آنکه از پیشروی‌های قبلی عقب کشیده شود. گرچه نمودارها نشان‌دهنده وضعیت منفی در کوتاه‌مدت هستند، اما هنوز هم به اعتقاد کارشناسان، قیمت در اوج و روند آن صعودی است. اگر بهای طلا به زیر ۱۶۸۰ دلار در هر اونس شکسته شود،‌ می‌توانیم پیش‌بینی بعدی آن را ۱۶۰۰ دلاری شدن بدانیم. طلا ممکن است که در کوتاه‌مدت نزول قیمت پیدا کند، اما صراحتا باید گفت که هیچ دلیلی وجود ندارد که بهای آن در درازمدت دچار سقوط شود. بازار طلا، بازاری است که باید فرصت‌های طلایی و جذب طرفداران خود را در درازمدت انجام دهد، بنابراین با توجه به زمان کافی موجود در این عرصه،‌ شکارچیان قیمت وجود دارند که همچنان به ۲ هزار دلاری شدن این فلز زرد فکر می‌کنند.

روند صعودی شدیدی که اکنون وجود دارد ناشی از هراس بسیار زیادی است که در جریان اقتصادی دنیا ایجاد شده و البته سایر عرصه‌های سرمایه‌گذاری که دچار رکود یا سقوط شده‌اند. اگر وضعیت موجود به همین شکل ادامه پیدا کند، احتمالا بازار طلا مکانی خواهد بود که شما به جای آنکه تلاش کنید آن را جلو کشانده یا عقب برانید، باید در آن در حالت سکون باقی بمانید!

نهایتا اینکه نوسانات در این بازار افزایش یافته و این به طور کلی، به این معناست که طلا به تلاش خود برای جذب خریداران بیشتر ادامه می‌دهد. در عین حال، تلاش دارد از اقدامات خطرناک و پرریسک افراد زیاده‌خواه دور بماند.