تحلیل بورس امروز | نقشه نیمروز چهارشنبه 6 فروردین 99

13:15 - 1400/01/21
شاخص کل بورس تهران امروز 12600 واحد (معادل 2.5 درصد) رشد کرد. بار دیگر احتمالا برای بسیاری این سوال مطرح می‌شود که چرا سهام رشد می‌کند؟ مگر ریسک کرونا و بازار جهانی و دیگر عوامل در اقتصاد کشور وجود ندارد، پس علت رشد سهام چیست؟ اما رویه کنونی سهام چندان دور از انتظار نبود. حتی اصلاح سنگین پیش از پایان سال نیز تا حدودی قابل پیشبینی بود و علت ایجاد موج اصلاحی در گزارش‌های «دنیای بورس» مورد اشاره قرار گرفته بود. حالا نیز بار دیگر موج‌های خروشان نقدینگی در حال کنار زدن تمام انتظارات منفی در قبال سهام هستند.
تحلیل بورس امروز | نقشه نیمروز چهارشنبه 6 فروردین 99

دنیای بورس: بورس تهران در دومین جلسه سال 99 به مدار مثبت بازگشت. شاخص کل بازار سهام در آخرین روز معاملاتی هفته رشد 12602 واحدی را تجربه کرد و بار دیگر به کانال 521 هزار واحدی پا گذاشت. در این جلسه 70 درصد از نمادهای بورسی و فرابورسی کار خود را با صف خرید به پایان بردند. بازگشت دماسنج اصلی بازار به محدوده مثبت سبب شد تا اولین هفته معاملاتی بورس در سال 1399 با رشد 8368 واحدی به پایان برسد و در عین حال نشانه‌ای باشد از آن که سرمایه‌گذاران خرد همچنان برای کسب بازدهی به این بازار بیشتر از بازارهای رقیب نظر دارند.

افت و خیزهای سهام؛ نقشه راه بورس 

برای این‌که نشان دهیم رویه سهام در یک ماه گذشته چندان غیرقابل پیشبینی نبود مروری بر پیشبینی‌های «دنیای بورس» بر اساس مطالب داشته باشیم. در 13 اسفند طی تحلیلی با عنوان «آیا ترمز صعود پرشتاب سهام کشیده می‌شود؟» به این موضوع اشاره شده بود که عرضه‌های اولیه سنگین به عنوان یک عامل واقعی محسوب می‌شود که با باز کردن مجرای جدید برای جذب نقدینگی از التهاب بازار بکاهد. روز 14 اسفند شاخص کل بورس تهران در سقف تاریخی 555 هزار واحد بسته شد و در روزهای بعد مسیر تند اصلاح را در پیش گرفت. در هفته‌های پایانی سال بر تعداد عرضه‌های اولیه افزوده شد. «شگویا» و «زکوثر» از جمله آخرین عرضه‌های اولیه سال 98 بودند. در این میان اثر ریزش شدید بازار جهانی و همچنین کرونا را نیز باید در نظر گرفت اما همان‌طور که در گزارش مزبور اشاره شده بود اگر بهانه رشد قیمتی سهام هجمه سنگین نقدینگی بوده است در نتیجه به نظر می‌رسد هیچ عاملی مانند عرضه اولیه با جذب نقدینگی در کاهش التهاب سهام موثر نخواهد بود. بر این اساس انتظار اصلاح سهام در روزهای پایانی سال به دنبال عرضه‌های اولیه وجود داشت. در همین گزارش عنوان شد که البته شتاب هجوم نقدینگی از میزان عرضه‌های اولیه بیشتر بوده و با کاهش دوباره عرضه‌ها نقدینگی احتمالا رالی جدیدی را شروع خواهد کرد. در این میان اثر سایر عوامل مانند دلار و بازار جهانی را نیز باید لحاظ کنیم اما همان‌طور که دیروز نیز مشاهده شد حتی در رکود سهام کالایی به بهانه ریزش قیمت کالاها در بازار جهانی نقدینگی به سمت سهام غیرکالایی هجوم آورد. در نتیجه گرچه بسیاری از سهام در مظان حبابی شدن هستند اما این موضوع چندان مورد توجه معامله‌گران نیست و نقدینگی با توجه به گزینه‌های روی میز برای سرمایه‌گذاری همچنان سهام را نسبت به بقیه برتر می‌داند. این موضوع نیز در گزارشی با عنوان «آیا اصلاح سهام ادامه‌دار است؟» در روزهای پایانی سال و در مسیر تند اصلاحی شاخص بورس مورد اشاره قرار گرفت. عطش بورس برای آشفتگی اقتصاد و پمپاژ حداکثری نقدینگی به دنبال فضای تردید در سرمایه‌گذاری راه را برای رالی سهام باز نگه داشته است.

امروز نیز بار دیگر گسیل نقدینگی جهش سهام را رقم زد و با این وضعیت در مدت زمان اندکی شاخص سهام بار دیگر می‌تواند سقف تاریخی جدیدی را به ثبت برساند. در این میان اگر سیاست‌های انبساطی سنگین بانک‌های مرکزی جهان مانند فدرال رزرو آمریکا و  اخبار از حمایت 6 هزار میلیارد دلاری فد از اقتصاد، به مذاق بازار جهانی خوش آید و مطابق با بحران 2008 در نتیجه حمایت بانک‌های مرکزی شاهد رونق دوباره بازار کالایی باشیم بورس تهران انگیزه به مراتب بیشتری را برای رشد خواهد داشت. در این شرایط بار دیگر باید به سازمان بورس در نظر گرفتن عرضه‌های اولیه سنگین را تذکر کرد. به نظر می‌رسد در تمایل حداکثری بورس به آشفتگی و جذابیت آن در نگاه سرمایه‌گذاران تنها ایجاد مجراهای تازه برای جذب نقدینگی در سهام بتواند تب بورس را کاهش دهد. در غیر این‌صورت هر روز بر تعداد بادکنک‌های بورسی و حجم این بادکنک‌ها افزوده می‌شود و متلاشی شدن این بادکنک‌ها قطعا کل بازار و در خط مقدم سازمان بورس را تحت تاثیر قرار می‌دهد

معاملات چهارشنبه از دریچه آمار

بعد از پرداختن به عوامل و جهت‌دهندگان بازار، نگاهی به جزئیات معاملات امروز می‌تواند حائز اهمیت باشد. ارزش معاملات خرد بورس تهران امروز به بیش از 3500 میلیارد تومان رسید تا از فضای نیمه‌تعطیل روز گذشته تا حدودی فاصله بگیریم. مشخصه امروز معاملات صف‌نشینی برای سهام کوچک و همین‌طور سهام غیرکالایی بود. با این وجود نمادهای بزرگ کالایی نیز در مسیر رشد قیمت قرار گرفتند و از ریزش‌های حداکثری روز گذشته راه خود را جدا کردند.

در معاملات امروز، از 434 نماد فعال در تابلوهای اصلی بورس و فرابورس، 303 نماد کار خود را در محدوده صف خرید به پایان بردند و این به معنای تشکیل صف خرید در 70 درصد از سهام بازار است. ارزش تقاضای منتظر در این صفوف خرید به بیش از 2500 میلیارد تومان می‌رسید و در بسیاری از نمادها قیمت پایانی سهام با سقف دادوستدها فاصله قابل‌‌توجهی داشت. در مقابل 9 نماد نیز در محدوده صف فروش به کار خود پایان دادند.

نکته جالبی که در معاملات امروز توجهات را به خود جلب می‌کرد تغییر روند لحظه‌ای در برخی از نمادها بود. تا آن‌جا که نمادهایی همچون «بورس»، «فرابورس» و «کالا» در کمتر از چند دقیقه با جمع شدن صف‌های فروش به سرعت به سمت سقف مجاز روانه حرکت کردند و صف‌های خرید پایداری را تجربه کردند. این مورد در رابطه با نماد «تپکو» نیز جالب‌توجه بود.

در بازار پایه، از 132 نماد فعال، 75 نماد در محدوده صف خرید به کار خود پایان دادند و ارزش صف‌های خرید در حدود 190 میلیارد تومان بود. در مقابل 29 نماد نیز صف‌های فروش پایدار تا انتهای بازار را تجربه کردند.