نخستین جلسه هیات دولت برگزار شد + گزارش تفصیلی

پیش بینی روحانی از بورس | دستور رئیس جمهور برای عرضه سهام

13:15 - 1400/01/21
نخستین جلسه هیات دولت در حالی برگزار شد که رئیس جمهور با اعلام اینکه انتظار می رود بورس در سال جدید وضعیت بهتری داشته باشد از الزام عرضه سهام توسط دولت خبر داد.
پیش بینی روحانی از بورس | دستور رئیس جمهور برای عرضه سهام

به گزارش «دنیای بورس»، حسن روحانی بعد از اعلام وزیر اقتصاد مبنی بر اینکه در سال جدید توجه ویژه ای به بورس خواهد شد تا جریان تامین مالی صنایع و شرکت های بزرگ را بر عهده گیرد، امروز در نخستین جلسه هیات دولت گفت: از اولین اقدامات برای تحقق جهش تولید ، اصلاحات بانکی و فعال کردن سرمایه های جامد است .

وی ادامه داد: بر همین اساس باید همه دستگاه های دولتی اقدام به عرضه سهام در بورس و فرابورس کنند که سال گذشته شرایط خوبی داشت و انتظار می رود در سال جدید هم وضعیت بهتری داشته باشد.

روحانی افزود: رونق بورس در گرو این است که نهادهای دولتی اقدام به عرضه سهام و اموال کنند که به شدت نیازمندیم این اقدام هستیم.

در این میان ، علیرضا صالح رئیس سازمان خصوصی سازی هم از شناسایی بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان اموال راکد و غیر مولد و هماهنگی با سازمان بورس برای عرضه این میزان دارایی ها خبر داد.

 

گزارش وزارت بهداشت از وضعیت جاری بیماری کرونا در کشور

در اولین جلسه هیات دولت در سال جدید که صبح دوشنبه به ریاست حسن روحانی، رئیس‌جمهوری برگزار شد، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گزارشی از وضعیت جاری بیماری کرونا در کشور و عملکرد این وزارتخانه و سایر دستگاه های ذی ربط، به هیات وزیران ارائه کرد.

رئیس جمهور در این جلسه از دانشگاه‌ها، نخبگان و سایر مردم شریف درخواست کرد که هرگونه نظر، پیشنهاد یا انتقادی برای بهبود عملکرد دولت در زمینه پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا دارند، به ستاد ملی کرونا ارائه کنند.

روحانی در ادامه دستور داد که طرح جامعی برای ابعاد اقتصادی ویروس کرونا جهت طرح در دولت آماده شود و کلیه کالاها و مواد اولیه ای که در گمرکات کشور موجود است و با بیماری کرونا مرتبط می باشد، به سرعت ترخیص شوند.

در ادامه جلسه، تعدادی از پیشنهادات دستگاه‌های اجرایی پس از بحث و بررسی، از تصویب دولت گذشت.

 

دغدغه مسئولان، سلامت مردم ایران

به گزارش «دنیای بورس» به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، آقای روحانی در سخنانش در جلسه هیئت دولت گفت: ابتدا باید از مردم خوب کشورم سپاسگزاری کنم که به همه خواسته های ستاد ملی کرونا و وزارت بهداشت عمل کردند و اکثر مردم دید و بازدید عید را در فضای غیرحضوری انجام دادند و حتی برخی ها به سفر نرفتند و آنهایی هم که به سفر رفتند در محل سکونت جدید خود ماندگار شدند و قرنطینه شخصی را اجرایی کردند.

رئیس جمهور گفت: از تولیدکنندگان محترم که نیازمندی های مهم مردم را تهیه می کنند نیز باید تشکر کنم، آنهایی که در تولید آب آشامیدنی سالم در کنار تصفیه خانه ها تلاش می کنند تا آنهایی که در تهیه انرژی در حوزه های برق و گاز در این روزها در کنار مردم هستند و فروشگاه هایی که موادغذایی را در اختیار مردم قرار می دهند نیز باید تشکر کرد.

آقای روحانی افزود: البته یک تشکر ویژه دارم از کادر درمانی بیمارستان ها و نیروهای مسلح و حتی همه آنهایی که داوطلبانه آمده اند تا در این شرایط در کنار مردم حضور داشته باشند.

 

نخستین دغدغه مسئولان، سلامت مردم ایران

رئیس جمهور گفت: به مردم عرض می‌کنم که نخستین دغدغه همه مسئولان، سلامت مردم و تامین مایحتاج آنهاست.

 آقای روحانی در ادامه سخنان خود در جلسه هیئت دولت اظهارداشت: از جمعیت هلال احمر، نیرو‌های مسلح، نیروی انتظامی، بسیج و همه آن‌هایی که کنار جاده‌ها ایستاده اند و وضعیت سلامت مردم را رصد می‌کنند قدردانی می‌کنم.

وی افزود: البته آن‌هایی که در کنار جاده‌ها حضور دارند اگر از شما خواستند به سفر خویش به دلیل شرایطی که دارید منصرف شوید این کار را انجام دهید، زیرا گاهی رعایت برخی موارد ضروری است و به نفع جامعه تمام می‌شود.

رئیس جمهور گفت: به مردم می‌گویم که نخستین دغدغه همه مسئولان نظام جمهوری اسلامی ایران سلامت شما و فرزندان شما به ویژه تامین نیاز‌های شماست.

آقای روحانی ادامه داد: به لطف خداوند، ایران از نظر تامین نیازمندی‌های بهداشتی، بیمارستان‌ها و نقاهت گاه‌ها شرایط بهتری نسبت به بسیاری از کشور‌های دیگر دارد و من از صدا و سیما تشکر میکنم که تلاش می‌کند شرایط آموزشی و سرگرمی بهتری را وارد خانه‌های مردم کند.

رئیس جمهور افزود: از کسانی که در فضای مجازی شادی را به خانه‌ها می‌برند و سعی می‌کنند با آموزش‌های ورزشی در خانه یا مطالب آموزشی بهداشتی، شادی را به خانه‌ها ببرند نیز قدردانی می‌کنم.

وی تصریح کرد: ما باید با همکاری هم این روز‌های سخت را پشت سر بگذاریم و خواهیم گذراند این بلای جهانگیر است و همه باید تلاش کنیم تا آن را پشت سر بگذاریم.

اقای روحانی یاد​آور شد: امسال بسیاری از سنت‌های ملی و دینی خود را به خاطر مسئله کرونا کنار گذاشتیم و حتی نتوانستیم دید و بازدید خود را در ایام عید انجام دهیم. همه این‌ها به خاطر یک هدف مهم تر است و ان شاءالله مردم با پشت سرگذشتن این شرایط تکلیف ملی و دینی خود را انجام خواهند داد.

 

جهان در دانش پزشکی مرهون فرهنگ اسلام و ایران

رئیس جمهور گفت: در دوران ۱۴ قرن پیش که اروپا و غرب خیلی با مسایل بهداشتی سروکار نداشتند و جزیره العرب هم کاری به بهداشت نداشت یکی از اصول اولیه اسلام النظافت من الایمان بود.

آقای روحانی در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: اسلام مردم را به پاکی و پاکیزگی تشویق می‌کرد و از مردم خواست برای پنج وقتی که به نماز می‌ایستند دست و سر و صورت را بشویند یعنی اساس نظافت درون عبادت و دین ماست.

رئیس جمهور همچنین گفت: از لحاظ ملی هم آن کسی که الکل را کشف کرد زکریای رازی دانشمند ایرانی بود همان ماده‌ای که ماده المواد بسیاری از ضدعفونی هاست به دست ایرانی‌ها تولید شده و در اختیار دنیا قرار گرفته است.

آقای روحانی بخش زیادی از علم پزشکی را تولید ایرانی‌ها دانست و افزود: بنابراین جهان مرهون فرهنگ اسلام و ایران در بسیاری از زمینه‌های علمی و بهداشتی است و همه باید در این مقطع قدردان همدیگر باشیم.

 

 اصلاحات بانکی، لازمه جهش تولید

رئیس جمهور گفت: چیزی که مد نظر رهبری است تولید مضاعف است که یکی از راه‌های آن، اصلاحات بانکی است.

آقای روحانی در ادامه سخنان خود در جلسه هیئت دولت تصریح کرد: اگر می‌خواهیم تولید مان فعال شود باید این مسئله اساسی را در رأس بگذاریم.

وی افزود: تولید یعنی روابط خوب خارجی با دنیا و در سایه روابط با کشور‌های دوست و همسایه در حوزه صادرات و واردات. اگر می‌خواهیم سال جهش تولید باشد تولید بدون سرمایه گذاری امکان پذیرنیست البته درکنار تولید و سرمایه گذاری، فناوری می‌خواهیم و اگر سرمایه و فناوری آماده باشد، اما ماده اولیه نباشد تولید انجام نمی‌شود.

آقای روحانی اضافه کرد: ​ما در حوزه سیاست و روابط خارجی و علم و سرمایه و فناوری باید اساسی کار کنیم به ویژه در اصلاحات بانکی. البته سرمایه‌های جامعه باید فعال شود و دستگاه‌های دولتی باید در بورس سرمایه گذاری کنند، زیرا این مهم در حرکت تولید بسیار موثر و راهگشاست.

 

 ۷۵۰۰ واحد صنعتی را سال گذشته فعال کردیم

رئیس جمهور گفت: در سال گذشته ما موفق شدیم ۷ هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی را فعال کنیم این به معنای این است که سال رونق تولید را دنبال کردیم.

آقای روحانی در ادامه سخنان خود به بحث به کارگیری توان کشور برای توسعه و پیشرفت اشاره کرد و افزود: مقام معظم رهبری در سال‌های اخیر همواره بر مسایل اقتصادی و تولید و جهش تولید تاکید کردند و دولت نیز همه توان خود را در سال گذشته به کار گرفت برای اینکه تولید رونق بگیرد.

وی اضافه کرد: اینکه در سال گذشته ما موفق شدیم ۷ هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی را فعال کنیم به معنای این بود که سال رونق تولید را دنبال کردیم و اینکه در سال گذشته صد‌ها طرح مهم را توانستیم افتتاح کنیم به معنای این بود که ما در مسیر تولید حرکت کردیم.

رئیس جمهور گفت: اینکه مردم امسال در هیچ مقطعی حتی در زمستان احساس نکردند کمبود گاز دارند، این همان اثر تولیدی بود که مردم مشاهده می‌کردند با اینکه مصرف بنزین ما در مقطعی تا صد میلیون لیتر در روز هم پیش رفت، اما در عین حال نیاز به بیگانگان نداشتیم و در داخل تولید کردیم این به معنای همان کار و فعالیتی است که مردم در زندگی روزمره شان احساس و لمس می‌کردند.

آقای روحانی افزود: اینکه بازار ما بازاری بود که گاهی برخی جنس‌ها گران‌تر و برخی متعادل‌تر بود، اما قفسه‌های ما خالی نبود به معنای این بود که مردم در زندگی روزمره شان تولید را لمس می‌کردند البته بعضی جا‌ها نیز تلاش‌ها و کوشش‌ها زمان می‌برد که به نتیجه برسد. مردم آن موارد را ممکن است لمس نکنند بنابراین لمس آن موارد احتیاج به جهش بزرگ دارد و موضوعی که مقام معظم رهبری بر آن تاکید دارند این است که مواردی که برای مردم ملموس نبوده ما تلاش مضاعفی انجام بدهیم برای اینکه تا پایان سال ۹۹ برای مردم ملموس باشد.

رئیس جمهور ادامه داد: این دستور ایشان فرصت بسیار خوبی برای دولت، تولیدکنندگان، بخش خصوصی و عمومی غیردولتی و برای همه است که ما تلاشمان را مضاعف کنیم.

آقای روحانی گفت: اتفاقا من از وزرا خواسته ام که در روز‌ها و هفته‌های آینده انشاء الله در همین ماه فروردین طرح‌های مهمی را که در سال ۹۹ تکمیل می‌کنند و تا پایان سال به افتتاح می‌رسد اعلام کنند و به مردم بگویند که امسال در زمینه آب، برق، تصفیه خانه، نفت، گاز، فلرها، پتروشیمی، صنایع، کشاورزی، مسکن، راه و مسایل دفاعی هرکس در هر بخشی که مسئولیت برعهده دارد تلاش مضاعف می‌کند.

رئیس جمهور افزود: اینکه ما این همه توانستیم شرکت‌های دانش بنیان را فعال کنیم و رقمی نزدیک به ۵ هزار شرکت دانش بنیان در سال‌های اخیر فعال شد و اینکه در زمینه فضای مجازی این همه کسب و کار فعال شد ان شاء الله ما باید در فضای مجازی و اقتصاد دیجیتال اعلام کنیم که تا پایان سال چه کار‌هایی را انجام می‌دهیم و چگونه باید این حرکت را به پیش ببریم.

وی اضافه کرد: در بحث روابط خارجی مان چه اقداماتی تا پایان سال پیش رو داریم و در زمینه تولید و صادرات و مواداولیه‌ای که نیاز داریم و باید وارد کنیم و کاری که روابط خارجی ما باید انجام دهد همه این‌ها را ما ان شاء الله به مردم اعلام می‌کنیم.

آقای روحانی گفت: ما طرح‌های مهمی داریم و من امسال را به عنوان سال افتتاح طرح‌های مهم در ایران اعلام کردم و امسال شاهد افتتاح طرح‌های بسیار مهمی در زمینه‌های مختلف در کشور خواهیم بود از همین الان نیز فهرست این افتتاح‌ها باید به اطلاع مردم برسد و همه توان خود را به کار بگیریم برای اینکه همه این طرح‌ها به ثمر بنشیند.

 

در گمرک هفتاد خوان داریم

رئیس جمهور گفت: شرایط گمرک به گونه‌ای است که برای ترخیص کالا باید از خوان‌های بسیاری گذر کنیم تا یک کالا وارد چرخه اقتصاد کشور شود.

آقای روحانی در ادامه سخنان خود در جلسه هیئت دولت اظهار داشت: اصلاحات گمرکی یکی از مسائل مهم امروز محسوب می‌شود یکی از بحث‌های صبح امروز ما کاغذ بازی‌های بسیار درگمرک بود بدین معنا که اگر یک کالا وارد گمرک می‌شود باید از موانع بسیاری عبور کنیم تا شاید آن کالا از گمرک خارج شود.

وی افزود: در این اثنا سازمان استاندارد، سازمان غذا و دارو، بخش دامپزشکی، بخش کشاورزی، بخش بهداشت و درمان و بانک مرکزی هر کدام یک طرف این قضیه هستند و سفره‌ای گسترده شده و همه بر سر این سفره حضور دارند که این کار را بسیار سخت می‌کند و همه تلاش می‌کنند تا جنسی که وارد گمرک شده خارج نشود.

رئیس جمهور اضافه کرد: ما باید اصلاحاتی درگمرک انجام دهیم البته این بدان معنا نیست که نظارت دستگاه‌ها یا سازمان‌ها بر گمرک کاهش پیدا کند بلکه معتقدیم که باید کاغذبازی بسیار در گمرک از بین برود چرا که ما برای اینکه الکل را به اصفهان برسانیم از خوان‌های متعددی باید رد شویم به طوری که به جای هفت خوان ما درگمرک هفتاد خوان داریم و این اصلاحات وظیفه دولت، مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه است.

 

رئیس جمهور خطاب به آمریکا: لیوان آب گل آلود شما را نمی‌خواهیم

رئیس جمهور خطاب به مقامات آمریکا تاکید کرد: ما لیوان آب گل آلود شما را نمی‌خواهیم، کنار بروید و موانع را از جلوی راه ما و ملت ما بردارید در آن صورت ما خوب بلدیم چه کار کنیم.

 آقای روحانی در ادامه سخنان خود در جلسه هیئت دولت با اشاره به اینکه ما در شرایط بسیار سخت اقتصادی هستیم، افزود: تحریم ظالمانه و غیرقانونی و تروریستی که از طرف امریکا بر مردم ما تحمیل شده و متاسفانه کشور‌های دیگر هم در برابر امریکا سر فرود آورده اند مشکلات زیادی برای ما درست کرده است.

وی گفت: اینکه امریکایی‌ها می‌گویند ما حاضریم در شرایط کرونا به ایران کمک کنیم یک دروغ بزرگ تاریخی است مثل کسی که آمده سر چشمه را گرفته و نمی‌گذارد کسی به سمت چشمه آب زلال برود و یک لیوان آب گل آلود آورده و تعارف می‌کند.

رئیس جمهور خطاب به مقامات امریکا افزود: شما اگر می‌خواهید کمک کنید چکمه ات را از مسیر راه و فعالیت مردم بردار. شما برای فروش نفت و گردش بانکی و دارو و غذا و مواد اولیه و اشتغال مشکل درست کردی.

آقای روحانی مسئول بخشی از بیکاری ها، زندگی سخت مردم، نبود سرمایه در گردش و کمبود برخی دارو‌ها را امریکا دانست و گفت: با این وجود امریکا می‌گوید ما حاضریم برای کرونا کمک کنیم این شبیه به همان یک لیوان آب گل آلودی است که تعارف می‌کنند، اما نمی‌گویند ما چشمه‌های اصلی جلوی این ملت را بسته ایم.

رئیس جمهور تاکید کرد: ما لیوان آب گل آلود شما را نمی‌خواهیم کنار بروید و موانع را از جلوی راه ما و ملت ما بردارید در آن صورت ما خوب بلدیم چه کار کنیم. تجار، ملت، دانشمندان و پزشکان ما خوب بلدند چه کار کنند.

وی در ادامه با تاکید بر اصلاح نظام مالیاتی گفت: اینکه چگونه مالیات بگیریم و بر چه اساسی و در چه زمانی، باید اصلاح شود.

آقای روحانی افزود: اگر ما جهش تولید می‌خواهیم باید زیربنا‌ها و فضای کسب و کار اصلاح و دریافت مجوز‌ها تسریع شود تا مردم احساس امنیت کافی کنند و کسی اجازه دخالت نداشته باشد.

رئیس جمهور همچنین ادامه داد: مردم باید احساس کنند در فضای عادلانه فعالیت می‌کنند نه اینکه یک بخشی از تولید دست بخش خصوصی باشد و یک جور اداره شود و بخشی از آن دست نیرو‌های مسلح یا یک نهاد دیگر و یا دولت باشد و جور دیگر اداره شود.

آقای روحانی گفت: رانت‌ها را باید برداریم و مردم باید در شرایط مساوی و برخوردار از عدالت با هم به رقابت بپردازند تا بتوانیم شاهد یک حرکت قابل قبول در زمینه تولید باشیم.

 

همه توان مان را برای تولید به کار می گیریم

رئیس جمهور با اشاره به گزافه گویی های دشمنان گفت: امروز شیادان تاریخ زبان باز کرده اند و سخنانی می گویند که فقط ماهیت افکار احمقانه خودشان را ظاهر می سازد.

 آقای روحانی در ادامه سخنان خود در جلسه هیئت دولت افزود: این تفکر یک تفکر احمقانه و غلط است و آنها فکر می کنند که مردم دنیا آنقدر ساده و زودباورند که حرفهای ناروای آنها را گوش کنند یا ملت بزرگ ایران که ملتی بزرگ و فهیم است تحت تاثیر قرار بگیرد.

وی با تاکید بر اینکه با همه مشکلات ما به حول و قوه الهی روی پای خودمان ایستاده ایم گفت: بر مبنای رهنمودی که امسال در اختیار داریم همه توان مان را برای تولید به کار می گیریم و به مردم عزیز هم قول می دهم که پزشکان و پرستاران ما و همه بخشهای مختلف در زمینه درمان و تولید موادی که به درد بهداشت می خورد با همه وجود پای کار هستند.

رئیس جمهور تصریح کرد: ان شاءالله از این بلیه عبور می کنیم و با کمک و یاری همدیگر که بحمدالله در این ایام این همکاری و کمک کاملا مشهود بوده، سال خوبی را تجربه خواهیم کرد مشکلات را پشت سر خواهیم گذاشت و خداوند هم ما را یاری خواهد کرد.

وی گفت : الان در ایام بعثت هستیم و بعثت هم یعنی رحمت و روزهای رحمت خداوند و رحمت از طریق پیامبر عظیم الشان است و ان شاءالله این رحمت شامل حال ما هم باشد.