کرونا سود کدام شرکت‌ها را می‌تواند افزایش می‌دهد؟ | رشد قیمتی سهام در دوره نزولی بورس

13:13 - 1400/01/21
کرونا کل کشور را به خود درگیر ساخته است و بحرانی را در سطح جهان به وجود آورده است. در این میان شیوع این ویروس بر رشد مبلغ فروش برخی از شرکت‌ها اثرگذار است. بررسی اثر این موضوع بر سودآوری شرکت‌ها نیازمند محاسبات دقیق و دسترسی به گزارش ماه اسفند است. اما به صورت کیفی نیز می‌توان به برخی از اثرات شیوع ویروس کرونا بر فروش شرکت‌ها اشاره کرد. این موضوع اثرات خود را بر قیمت سهام این شرکت‌ها نیز منعکس کرده است.
کرونا سود کدام شرکت‌ها را می‌تواند افزایش می‌دهد؟ | رشد قیمتی سهام در دوره نزولی بورس

دنیای بورس: محصولات شوینده بعد از انتشار خبر شیوع کرونا در کشور تقریبا همگی با افزایش تقاضا همراه بودند و سهام این شرکت‌ها نیز رشدهای قابل توجهی را به ثبت رساندند. جهش مصرف شوینده‌ها به منظور پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا می‌تواند اثر بنیادی بر افزایش فروش این شرکت‌ها داشته باشد. علاوه بر سهام شرکت‌های تولیدکننده مواد شوینده تامین‌کنندگان مواد اولیه تولید شوینده یا ضدعفونی‌کننده نیز مورد توجه بوده‌اند. در این خصوص شاملا با تولید پودر سولفات سدیم یا شکلر و کلر با تولید ترکیبات کلردار یا شیران با تولید آلکیل بنزن خطی (LAB) می‌توانند از این موضوع اثر مثبت بپذیرند. البته در خصوص اثر این موارد بر قیمت سهم قطعا باید بررسی بیشتری انجام داد زیرا تمامی این نمادها جهش قابل توجهی قیمت را تجربه کرده‌اند.

جهش قیمتی سهام شیران طی یک سال اخیر رغبتی برای بررسی بنیادی باقی نگذاشته است اما به صورت مشخص صنایع شیمیایی ایران با رشد نرخ فروش LAB به دنبال افزایش نرخ دلار و احتمالا افزایش تقاضای جهانی برای مواد اولیه شوینده‌ها همراه شده است و آخرین معاملات محصولات این شرکت رشد نزدیک به 30 درصدی را نسبت به دو ماه قبل نشان می‌دهد و این در حالی است که سقوط قیمت نفت می‌تواند هزینه خرید نفت سفید و بنزن را برای این شرکت به صورت محسوس کاهش دهد.

 گروه دارویی نیز طبیعتا با افزایش تقاضای برخی از محصولات به دنبال شیوع کرونا مواجه شده‌اند و هر شرکت می‌تواند اثر متفاوتی را از این موضوع بپذیرد. در گروه غذایی نیز احتمال افزایش محسوس فروش وجود دارد و همچنین شرکت‌های پخش نیز می‌توانند از این موضوع اثر بپذیرند. عملکرد اسفند شرکت‌های مورد اشاره می‌تواند جالب توجه باشد؛ این عملکرد احتمالا تا نیمه نخست فروردین منتشر می‌‌شود. بار دیگر تاکید می‌شود که بنا نیست رابطه یک به یکی میان اثر مثبت ناشی از این موضوع و قیمت سهام وجود داشته باشد و باید جهش محسوس قیمتی این نمادها در یک سال اخیر مورد توجه باشد.