پربازده ترین سهام | برندگان و بازندگان بورس در آخرین هفته بهمن ماه

13:03 - 1400/01/21
روند صعودی قیمت و نماگرهای بازار سهام در آخرین هفته معاملاتی بهمن نیز ادامه یافت. روندی که تداوم آن در هفته پیش رو با اما و اگرهای بسیاری مواجه شده است. در این بین نگاهی به سهام شرکت‌هایی که در هفته گذشته بازدهی‌های خیره‌کننده بیش از 25 درصد را در یک هفته به ثبت رسانده‌اند، نه تنها جالب توجه است، بلکه می‌تواند در واکنش‌سنجی اهالی سهام به اخبار اخیر به کمک فعالان بازار آید.
پربازده ترین سهام | برندگان و بازندگان بورس در آخرین هفته بهمن ماه

دنیای بورس: در هفته‌ای که گذشت نمادهای فرابورسی در میان پر‌بازده‌ترین نمادهای سهامی حضور پررنگی داشتند. سهم مهمی از این حضور به 3 نماد تازه عرضه‌شده «فروی»، «کلر» و «ومهان» در تابلوهای فرابورس باز می‌گشت. هر 3 نماد مذکور در آخرین هفته بهمن‌ماه بازدهی 27.6 درصدی را به ثبت رساندند تا نشانه‌ای از تمرکز قابل‌توجه بازیگران بورس به سهام تازه‌عرضه شده را به دست دهند. باید به این موضوع نیز توجه کرد که طی هفته‌های اخیر ارزش صف‌های خرید این 3 نماد از 300 میلیارد تومان کمتر نشده است؛ مساله‌ای که رصد آن در معاملات فردا نیز می‌تواند نشان دهد بورس تهران تا چه حد به اخبار پیرامونی، نظیر کرونا و FATF واکنش نشان می‌دهد.

با این حال پربازده‌ترین نماد هفته یک نماینده دیگر از فرابورس است: «مادیرا» در هفته گذشته به علت افشای اطلاعات در رابطه با انعقاد یک تفاهم‌نامه همکاری در راستای تولید و فروش محصول کولر گازی یک رفت و بازگشت  به گردونه معاملات را تجربه کرد و از همین طریق توانست از سایر نمادهای بازار در کسب بازدهی پیشی بگیرد. به این ترتیب نماد «مادیرا» با کسب بازدهی 32.2 درصدی بیشترین رشد قیمت در هفته اخیر را تجربه کرد.

پربازده ترین سهام | برندگان و بازندگان بورس در آخرین هفته بهمن ماه17

فروکش موج تجدید ارزیابی در بزرگان

پیشنهادهای افزایش سرمایه «خودرو» و «خساپا» نه تنها اقبال به نمادهای این گروه را بیشتر نکرد بلکه نمادهای بزرگی که انتظار افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی را می‌کشیدند تحت فشار قرار داد.

به این ترتیب حضور نمادهایی هم‌چون «خپارس» و «اخابر» در فهرست نمادهای با بیشترین افت هفتگی در آخرین هفته معاملاتی بهمن قابل‌توجه است.

از جمله نمادهای قابل‌توجه دیگر در این فهرست حضور نماد «وآوا» در رده دوم این فهرست با افت بیش از 10 درصدی قیمت پایانی سهم است. عرضه‌اولیه‌های جدید بازی این سهم را به صورت یکباره‌ای دگرگون کرده‌اند. هفته پیش از این نیز نماد «وآوا» ریزش 20.2 درصدی قیمت را تجربه کرد و شاهد بیشترین ریزش قیمت در بازار سهام بود. نماد «های‌وب» نیز بعد از رد پیشنهاد افزایش سرمایه از سوی اداره نظارت سازمان بورس با فشار قابل‌توجه فروش مواجه شد و جز نمادهای با بیشترین افت هفتگی بود.

پربازده ترین سهام | برندگان و بازندگان بورس در آخرین هفته بهمن ماه10