توسعه صنایع پایین‌دست آلومینیوم | 4 برنامه در منطقه لامرد

12:57 - 1400/01/21
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد از برنامه توسعه صنایع پایین‌دست آلومینیوم منطقه، با ساخت کارخانه‌های تولید «پودر آلومینا»، «آند گرافیتی» و «تولید روزانه ۴۰۰ حلقه رینگ خودرو از آلومینیوم» خبر داد.

به گزارش «دنیای بورس» به نقل از ایمیدرو، فریدون فدایی دولت در نشست خبری «اعلام گزارش‌های پیشرفت منطقه و سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در منطقه اقتصادی لامرد» افزود: توسعه صنایع پایین‌دست آلومینیوم در اولویت برنامه‌های این منطقه قرار دارد. وی افزود: به تازگی یک متقاضی بخش‌خصوصی برای طرح تولید ۵۰۰ هزار تن cps (آند گرافیتی) آمادگی خود را برای سرمایه‌گذاری در این طرح اعلام کرده است. مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد میزان سرمایه‌گذاری این طرح را ۱۶۰ میلیون یورو برآورد کرد.

 فدایی دولت همچنین از برنامه ساخت کارخانه تولید آلومینا در این منطقه اقتصادی خبر داد و عنوان کرد: با ساخت این پروژه، ۳۵۰ هزار تن به ظرفیت پودر آلومینا کشور اضافه خواهد شد.وی ادامه داد: پروژه تولید ورق‌های عریض توسط بخش‌خصوصی نیز از دیگر اقدامات توسعه‌ای در پایین‌دست آلومینیوم است که درخواست واگذاری زمین توسط متقاضی این طرح اعلام شده است.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد با اشاره به استقرار بزرگ‌ترین و مدرن‌ترین پروژه آلومینیوم کشور در لامرد عنوان کرد: کارخانه آلومینیوم جنوب با ظرفیت تولید یک میلیون تن شمش، در فاز نخست برنامه تولید ۱۰۰ هزار تن شمش آلومینیوم را دستور کار دارد.

وی با بیان اینکه میزان سرمایه‌گذاری در این پروژه ۲/ ۱ میلیارد دلار است، افزود: منطقه ویژه اقتصادی لامرد با وسعتی برابر با ۸ هزار و ۵۰۰ هکتار و با اهدافی همچون انتقال دانش، افزایش توان صادراتی و تامین نیازهای داخلی از طریق توسعه صنایع مادر، اشتغال‌زایی و جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی راه‌اندازی شد.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد عنوان کرد: متقاضیان سرمایه‌گذاری در این منطقه از تامین آب، برق، گاز، خطوط اینترنت، فیبر نوری، فضای سبز با کمترین دغدغه می‌توانند اقدام به سرمایه‌گذاری کنند. فدایی دولت گفت: از دیگر اقدامات پیش‌رو منطقه، می‌توان به انتقال آب خلیج فارس به دشت لامرد با رعایت الزامات زیست محیطی اشاره کرد.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد اظهار کرد: مجاورت با فرودگاه بین‌المللی لامرد، همجواری با حوزه گازی پارس‌جنوبی و پارس‌شمالی، واقع شدن در مسیرهای کریدورهای مهم ترانزیتی، زمینی و هوایی از دیگر امکانات این منطقه انرژی‌بر است. وی استقرار و فعالیت گمرک مستقل، دسترسی به بندرهای تخصصی (عسلویه، پارسیان) و امکان صدور پروانه بهره‌برداری برای سرمایه‌گذاران را از دیگر مزیت‌های این منطقه خواند.

فدایی دولت در تشریح مشوق‌های سرمایه‌گذاری و مزیت‌های گمرکی این منطقه گفت: فراهم بودن زیرساخت و بسته‌های پیشنهادی سرمایه‌گذاری، مجاز بودن مبادلات بازرگانی با خارج کشور بدون تشریفات خاص و همچنین معافیت از پرداخت مالیات و عوارض گمرکی و مالیات ارزش‌افزوده را از جمله مشوق‌های سرمایه‌گذاری منطقه است.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد همکاری با دانش‌بنیان‌ها در جهت استفاده از ظرفیت‌های داخلی را از اقدامات این منطقه نام برد و گفت: ساخت پارک فناوری در لامرد با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری در شمار برنامه‌های توسعه‌ای این مجموعه است. وی با اشاره به مهم‌ترین سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته درلامرد، گفت: کارخانه آلومینیوم جنوب، نیروگاه غدیر انرژی و شرکت‌های پایین‌دست پتروشیمی اشاره کرد.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد ادامه داد: از جمله صنایع پیش‌بینی شده در منطقه، می‌توان به آلومینیوم، منیزیم، پتروشیمی، سیمان، نیروگاه، صنایع پایین‌دست و پالایشگاه مینی ریفاینری اشاره کرد. فدایی دولت یادآور شد: منطقه ویژه اقتصادی لامرد از زیرساخت‌های توسعه‌ای مناسبی برخوردار است و امکان پاسخگویی به درخواست متقاضیان برای سرمایه‌گذاری در منطقه و راه‌اندازی واحدهای صنعتی و تولیدی جدید در کوتاه‌ترین زمان ممکن فراهم است.

وی با دعوت از سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در این منطقه، اظهار کرد: سرمایه‌گذاری در صنایع میان‌دستی و پایین‌دستی (به‌ویژه آلومینیوم) به‌دلیل دسترسی آسان به خوراک اصلی این واحدها، از فرصت‌های بی‌نظیر در این منطقه است.