ورود ويروس کرونا به کشور شايعه است | درخواست لغو پرواز‌های ایران - چین

12:51 - 1400/01/21
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جلوگیری از ورود مسافران از مبدا چین به کشور را خواستار شد. در همین حال برخی اخبارها حکایت از این دارد با توجه به انتشار برخی شایعات قرار است تا ساعتی دیگر در خصوص بحث مدیریت ویروس کرونا در کشور جلسه ای به ریاست معاون اول رپیس جمهور تشکیل شود.
ورود ويروس کرونا به کشور شايعه است | درخواست لغو پرواز‌های ایران - چین

به گزارش«دنیای بورس» به نقل از خبرگزاری صداوسیما؛ آقای سعید نمکی، وزیر بهداشت در فضای مجازی نوشت: ”در نامه‌ای از آقای دکتر جهانگیری خواستم به وزارت خارجه و وزارت راه ابلاغ کند تا اطلاع ثانوی از ورود هرگونه مسافر از مبدا چین به هر طریقی (هوایی، زمینی و دریایی) جلوگیری شود، همچنین تمام پایگاه‌های بهداشتی در تمام و‌رودی‌های کشور از آغاز شیوع کرونا در حال آماده باش کامل هستند“.

 

نامه وزیر بهداشت به معاون اول رئیس جمهور

سخنگوی وزارت بهداشت گفته است، وزیر بهداشت در نامه‌ای به معاون اول رئیس جمهور درخواست کرد همه پرواز‌های تجاری و گردشگری ایران - چین متوقف شود.

کیانوش جهانپور در مصاحبه تلفنی با خبرگزاری صدا و سیما گفت: همچنین در چارچوب پیگیری‌ها برای انتقال دانشجویان و هموطنانی که در شهر ووآن که به نوعی مرکز شیوع ویروس کرونا در چین است، ادامه خواهد یافت و مقرر شد با همکاری دستگاه‌های مسئول و مذاکره با دولت چین تا اوایل هفته پیش رو حداقل ۷۰ تا ۸۰ نفر از آنان که تمایل به بازگشت دارند، به کشور منتقل شوند.

وی گفت: البته بازگشت این افراد با رعایت همه موارد بهداشتی و مراقبت‌های خاص صورت خواهد گرفت و پس از ورود به کشور در یکی از هتل‌های مورد تایید وزارت بهداشت با حفظ شان این افراد برای مدت حدود دو هفته تحت مراقبت‌های ویژه اسکان خواهند یافت و پس از آزمایش‌های لازم و تایید سلامت، به منازلشان خواهند رفت.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به هشدار سازمان جهانی بهداشت درباره شیوع ویروس کرونا و اعلام حالت اضطراری در جهان افزود: خوشبختانه غربالگری و مراقبت‌ها در همه مرز‌های زمینی، هوایی و دریایی کشورمان درحال انجام است و هیچ موردی در ایران درخصوص ابتلا به ویروس کرونا مشاهده و گزارش نشده است و موارد مشکوک هم حداقل دوبار تحت آزمایش‌های تخصصی قرار گرفته و هیچ کدام از موارد مشکوک مثبت نبوده است.

جهانپور با تاکید بر اینکه مردم به هیچ وجه به شایعه‌ها در خصوص انتشار ویروس کرونا در ایران توجه نکنند، گفت: مرجع رسمی برای اعلام ابتلا یا ورود این ویروس به کشور وزارت بهداشت است که از طریق رسانه‌های رسمی از جمله رسانه ملی به مردم اطلاع رسانی خواهد شد.

 

پرواز‌های ایران - چین ادامه دارد

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری گفته است، با توجه به اینکه تاکنون گزارشی درخصوص انتشار ویروس کرونا منتشر نشده، پرواز‌های بین چین و ایران درحال انجام است.

رضا جعفرزاده در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما، با اشاره به اینکه از ابتدای انتشار ویروس کرونا اقدامات پیشگیرانه از سوی سازمان هواپیمایی کشور انجام شده است، گفت: با توجه به اینکه تاکنون گزارشی درخصوص انتشار این ویروس منتشر نشده، پرواز‌های بین چین و ایران درحال انجام است.

وی گفت: در فرودگاه امام خمینی (ره) غربالگری‌ها درحال انجام است و پرواز‌های چین و آسیای جنوب شرقی با دقت و هماهنگی وزارت بهداشت انجام می‌شود.

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشور با اشاره به اینکه منتظر اعلام وزارت بهداشت هستیم، ادامه داد: پرواز‌های مسیر چین و ایران خارجی هستند و در داخل کشور استفاده نمی‌شوند.

جعفرزاده با تاکید بر توجه به هشدار‌های وزارت بهداشت و رعایت نکات بیان شده از سوی این وزارتخانه گفت: هم اکنون همکاری نزدیکی بین مسئولان فرودگاه‌ها و سازمان هواپیمایی کشور با دیگر سازمان‌های مسئول در خصوص مقابله با ویروس کرونا وجود دارد.

 

سفیر ایران در چین: ۸۰ ایرانی قرنطینه را از ووهان بر می‌گردانیم

محمد کشاورز زاده، سفیر ایران در چین به خبرگزاری صدا و سیما درباره اقدامات کنترلی ویروس کرونا در چین گفت: بیماری کرونا در یکی از استان‌های مرکزی چین در شهر ووهان حدود ۱۰ روز است که شیوع پیدا کرده و بلافاصله دولت چین اقداماتی برای جلوگیری از شیووع این بیماری انجام داده است.

وی افزود: مهمترین اقدام دولت چین، قرنطینه شهر ووهان است و به نظر می‌رسد اکثر مبتلایان در این شهر باشند؛ در استان‌های دیگر چین هم این بیماری شیوع پیدا کرده است که زیاد نیست، در شهر بزرگ پکن برای مثال تاکنون ۱۲۰ مبتلا شده اند.

کشاورززاده افزود: در تمام شهر‌های چین اقدامات پیشگیرانه انجام شده است و افراد را در فرودگاه‌ها و مراکز جمعی کنترل می‌کنند؛ اگر کسی بیماری داشته باشد، او را به بیمارستان هدایت می‌کنند.

سفیر ایران درباره حضور ایرانی‌ها در چین گفت: تعدادی از هموطنان ما در شهر‌های مختلف چین به عنوان دانشجو یا تاجر زندگی می‌کنند؛ خوشبختانه به مناسبت سال نو چینی بسیاری از هموطنان ما به کشور خودمان یا کشور‌های خارجی سفر کردند؛ طبق آمار در شهر ووهان به عنوان مرکز این ویروس، ۲۰۰ تا ۲۵۰ ایرانی زندگی می‌کردند که اکثر آن‌ها دانشجو بودند.

کشاورززاده گفت: تعدادی از آن‌ها به ایران مسافرت کردند و بعد از اینکه شهر قرنطینه شد، ما ارتباط مستقیم را با هموطنان برقرار کردیم و طبق آمار حدود ۸۰ هموطن ایرانی در شهر ووهان هستند که در قرنطینه به سر می‌برند.

ایرانی‌ها مبتلا نشده اند: کشاورززاده درباره ابتلای ایرانی‌ها به ویروس تاکید کرد: خوشبختانه طبق گزارش‌ها تاکنون هیچ موردی از ابتلای هموطنان ما به این بیماری دریافت نشده است، ما با هموطنان در شهر ووهان ارتباط مستمر داریم و خوشبختانه هیچ کدام تا به حال به این بیماری مبتلا نشده اند.

وی در پاسخ به اینکه آیا سفارت ایران، تدابیری اندیشیده است که دانشجویان را موقتا به ایران برگرداند؟ گفت: شهر ووهان در فاصله ۱۲۰۰ کیلومتری شهر پکن است که در آنجا مستقر هستیم به دلیل اینکه ووهان قرنطینه است و کسی را راه نمی‌دهند، تعدادی از دانشجویان ما در آنجا فعال شده اند، ارتباط مستقیم با هموطنان داریم؛ سعی کردیم نیاز‌های آن‌ها را به گونه‌ای برطرف کنیم، نه در بحث مالی، بلکه تردد آن‌ها هم ممکن است باعث ابتلا به بیماری شود.

سفیر ایران گفت: ارزاقی را با کمک دانشجویان بین آن‌ها پخش کردیم تا نیازی به تردد عمومی نداشته باشند.

وی ادامه داد: یکی از اقداماتی که از روز اول صورت دادیم، زمینه‌های متعدد مقابله با بیماری بود، یکی از آن‌ها خروج هموطنان از این شهر بود که اقدامات لازم را انجام دادیم و ان شاء الله به زودی صورت می‌گیرد.

سفیر ایران گفت: هموطنان در شهر‌های دیگر به جز ووهان، مشکلی برای بازگشت به ایران ندارند، پرواز‌های چین به ایران همه با حضور اتباع ایرانی هستند که به کشورمان سفر می‌کنند؛ شهر ووهان، چون قرنطینه است، باید از طریق چارتر، هموطنان را خارج کنیم.

انتشار اخبار نادرست در فضای مجازی: سفیر ایران در چین درباره شرایط هموطنان در چین و دانشجویان عزیز که در شهر ووهان هستند، گفت: متاسفانه در فضای مجازی می‌بینیم دوستان برخی اخبار و مطالبی را می‌گویند که ممکن است باعث نگرانی شود، الان همه نگران هستند و انتشار مطالبی که نگرانی را بیشتر کند، در این فضا کمکی به ما نمی‌کند.

وی تصریح کرد: آرامش از هر چیز مهمتر است. وزارت بهداشت ما خوب عمل می‌کند و همه اقدامات لازم را برای پیشگیری انجام داده است و ما نیز همه تلاش خود را می‌کنیم که از این بحران به خوبی عبور کنیم.

 

پیگیر وضعیت دانشجویان ایرانی در چین هستیم

وزارت امور خارجه از روز اول پیگیر وضعیت دانشجویان عزیز در "ووهان" بوده و همه راه‌های ممکن برای حفظ سلامت آن‌ها از جمله بازگشت موقت به ایران را پیگیری کرده است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، آقای سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص اقدامات و پیشنهادات وزارت امور خارجه برای رسیدگی به وضعیت ایرانیان مقیم چین و پیشگیری از انتقال ویروس کرونا به کشور در فضای مجازی نوشت: در فضای مجازی همکاران ما در تهران و چین بی وقفه بصورت شبانه روزی پیگیر موضوع بوده و هستند.

آقای موسوی افزوده است: وزیر امور خارجه در جلسه یکشنبه گذشته هیات دولت پیشنهاد‌های متعدد برای رسیدگی به وضعیت ایرانیان مقیم چین و پیشگیری از انتقال ویروس کرونا به داخل کشور از جمله محدود کردن رفت و آمد به چین را مطرح کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: وزارت امور خارجه تا کنون بر اساس تصمیم هیات دولت عمل کرده است.