لایحه حذف ۴ صفر از پول ملی در کمیسیون اقتصادی مجلس بررسی شد

همتی: بر دلار مسلط هستیم

12:44 - 1400/01/21
رییس کل بانک مرکزی گفته است، در حال حاضر بازار ارز ثبات خوبی دارد و بانک مرکزی بر این بازار مسلط است. همتی پیش‌تر هدف از تشکیل بازار باز پولی را کنترل هدفمند تورم عنوان کرد.

به گزارش «دنیای بورس» به نقل از خانه ملت، عبدالناصر همتی در حاشیه نشست کمیسیون اقتصادی مجلس و در جمع خبرنگاران گفت: هم اکنون بانک مرکزی بر بازار ارز مسلط است و این تسلط را با اجرای سیاست جدید در بازار پولی نیز اعمال خواهد کرد.

وی با بیان اینکه تشکیل بازار پولی ۴۰ سال در انتظار اجرا قرار داشت افزود: خوشبختانه اخیرا موفق شدیم با دریافت مجوز‌ها از مراجع مربوطه و همچنین یک سال کار مداوم، این بازار را پس از ۴۰ سال تشکیل دهیم.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه مهمترین دستاورد تشکیل این بازار، کنترل هدفمند تورم است گفت: تا پیش از این ما نرخ سود را در نظام پولی به صورت دستوری تعیین می‌کردیم، اما با تشکیل این بازار، به جای آنکه بی هدف به دنبال کنترل تورم باشیم ابتدا مبنای تورمی را که باید داشته باشیم تعیین کنیم سپس سود کوتاه مدت بانکی بر مبنی آن تعیین می‌شود.

وی با بیان اینکه برای تامین سود کوتاه مدت بانکی سازوکار خرید و فروش اوراق اسلامی تعیین شده است افزود: این اوراق که توسط خزانه داری کل کشور منتشر می‌شود ابزاری است که به ما کمک می‌کند تا حجم پول را با استفاده از آن بالا و پایین کرده و نرخ تورم را تنظیم کنیم.

همتی بازار باز پولی را یکی از ابزار‌های مهم سیاست‌های پولی در سراسر جهان عنوان کرد و گفت: این سیاست سال هاست در همه جا اجرا می‌شود و ما نیز به تدریج آن را در ایران اجرایی خواهیم کرد البته اجرای عمیق و دقیق آن زمانبر است، اما مهم این بود که این کار شروع شود و اراده‌ای برای اجرای آن وجود داشته باشد که خوشبختانه این اتفاق رخ داده است.

رئیس کل بانک مرکزی در مورد حذف 4 صفر از پول ملی نیز گفت: کلیات این طرح در صحن علنی مجلس شورای اسلامی تصویب شده و کمیسیون برنامه و بودجه نیز آن را تایید کرده است و هم اکنون در انتظار بررسی در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی است.

 

لایحه حذف ۴ صفر از پول ملی در کمیسیون اقتصادی مجلس

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس از بررسی مجدد «حذف ۴ صفر از پول ملی» در کمیسیون متبوعش با حضور رییس بانک مرکزی خبر داد.

الیاس حضرتی در تشریح جلسه امروز کمیسیون اقتصادی مجلس، علت حضور رئیس بانک مرکزی در این کمیسیون را بررسی تقاضای تعدادی از نمایندگان برای اعمال ماده ۲۳۴ آیین نامه داخلی در خصوص نحوه پرداخت سود سپرده‌گذاران مؤسسات منحله وحدت (ارجاعی از هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی) عنوان کرد.

وی ادامه داد: نمایندگان معتقدند بانک مرکزی در پرداخت پول سپرده‌گذاران مؤسسه‌های منحله وحدت تبعیض قائل شده است بنابراین شکایت آنها باید در قوه ‌قضاییه مورد بررسی قرار گیرد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نمایندگان موافق و مخالف در نشست امروز کمیسیون در این باره صحبت کردند اما هنوز به نتیجه و رای‌گیری نهایی نرسیده‌اند.

حضرتی همچنین از بررسی دوباره لایحه «حذف ۴ صفر از پول ملی» در کمیسیون اقتصادی مجلس خبر داد و گفت: رای‌گیری درباره موافقت با حذف آن به جلسات بعدی کمیسیون موکول شد.

وی درباره صحبت‌های رییس بانک مرکزی در نشست کمیسیون مبنی بر عملیات بازار باز برای کنترل باز پولی کشور نیز گفت: اگرچه «عملیات بازار باز» نزدیک یک سال است در شورای پول و اعتبار تصویب شده است اما ایجاد مقدمات اجرای آن زمان‌بر است و نیازمند آماده‌سازی سیستم نرم‌افزاری و آموزش کارکنان بانک‌هاست.

«فرآیند عملیات بازار باز» به این صورت است که در مواقع افزایش(کاهش) تقاضای ذخایر بانک‌ها که احتمال انحراف نرخ بهره(قیمت ذخایر) بازار بین بانکی از میزان هدف‌گذاری وجود دارد، بانک مرکزی از طریق خرید(فروش) اوراق بهادار و عرضه (جمع‌آوری) ذخایر، نرخ بهره بازار را به حول و حوش نرخ سیاستی هدایت می‌کند.