پیش بینی بورس هفته | نظرسنجی این هفته سهام چه میگوید؟

12:42 - 1400/01/21
به دنبال رشد 45 هزار واحدی شاخص کل در هفته گذشته، کارشناسان و سهامداران به پیش بینی بورس در هفته پیش رو پرداخته‌اند. نتایج نظرسنجی «دنیای بورس» را در ادامه بخوانید.
پیش بینی بورس هفته | نظرسنجی این هفته سهام چه میگوید؟

دنیای بورس: بورس تهران در هفته گذشته بازدهی قابل توجه 13 درصدی را در کارنامه خود به ثبت رساند. بازگشت توجه به بورس پس از نزول هفته پیشین بار دیگر نگاه سرمایه گذاران را به معاملات سهام جلب کرده است. تاجایی که غالب کارشناسان و سهامداران حاضر در نظرسنجی «دنیای بورس» نیز در امتداد همین نگاه روند شاخص سهام در هفته جاری را همچنان صعودی ارزیابی کرده اند.

پیش بینی کارشناسان

صعودی: 78 درصد سهامداران حاضر در نظر سنجی این هفته دنیای بورس روند شاخص بورس را صعودی پیش بینی کرده اند. فروکش ریسک های سیاسی، صعود نرخ دلار در بازار ارز در کنار پیش بینی ها از صعود قیمت کالاها در بازارهای جهانی به دنبال توافق چین و آمریکا محرک چشمگیر قیمت سهام در برهه کنونی است خواهد بود. این دو مورد با صعود قیمت ها در بورس کالا محرک اصلی قیمت سهام در صنایع وابسته بورسی است. از سوی دیگر همچون  هفته های اخیر بحث تجدید ارزیابی ها مد نظر سهامداران قرار دارد جایی که سهام منتفع از این موضوع طی هفته گذشته نیز با افزایش قابل توجه قیمت مواجه شدند. از طرفی میزان نقدینگی موجود در بازار در سطوحی است که حداقل در کوتاه مدت پتانسیل ضمانت رشد قیمت سهام را خواهد داشت. برخی تحلیل های نموداری نیز منعکس کننده تداوم روند صعود قیمت سهام و عبور از کانال 400 هزار واحدی است. در این فضا با توجه به شرایط دیگر بازارهای موازی، بورس بیشتر مورد توجه سهامداران قرار خواهد داشت و بسیاری از صنایع از اقبال برخوردار خواهند بود. روندی که می تواند رشد قیمت ها را به دنبال داشته باشد.

کم نوسان: 18 درصد کارشناسان حاضر در نظر سنجی «دنیای بورس» نیز روند شاخص بورس را کم نوسان ارزیابی کرده اند. این دسته از کارشناسان معتقدند علی رغم تقویت برخی عوامل پتانسیل بنیادی و ورود نقدینگی به بازار که احتمال تداوم صعود قیمت ها را افزایش داده است نگرانی های سیاسی هنوز مد نظر سهامداران است. امری که در نهایت با به فراهم آوردن نوعی تقابل در عرضه و تقاضا به نوسان محدود قیمت ها خواهد انجامید. از طرفی گزارشهای ماهانه شرکت ها عملکرد ضعیفی داشتند؛ در هفته های آینده نیز بازار در انتظار گزارشهای فصلی شرکت ها خواهد بود که خود نوعی تعویق تقاضا در بین سهامداران را به وجود خواهد آورد. این موارد در کنار یکدیگر نوسان اندک شاخص سهام را رقم خواهد زد.

نزولی: 4 درصد کارشناسان مزبور روند شاخص سهام را نزولی عنوان می کنند. رشد قابل توجه  قیمت سهام نیاز به اصلاح قیمت سهام را افزایش داده است. روندی که با افزایش عرضه ها در پایان هفته نیز خود را نشان داد. از سوی دیگر سهام با پشتوانه بنیادی کمتر مورد توجه بوده است و سهام کوچکتر و متوسط در برخی موارد بازدهی هایی ثبت کرده اند که با وضعیت بنیادی شرکت همخوانی چندانی ندارد. این امر نیز می تواند اصلاح شاخص سهام را به همراه داشته باشد. با فرصت شناسایی سود قابل توجه فعلی، فشار در سمت عرضه سهام نیز امری محتمل است. این موارد در کنار یکدیگر می تواند عقب نشینی قیمت سهام را به دنبال داشته باشد.

پیش بینی سهامداران

صعودی : 67 درصد سهامداران حاضر در نظر سنجی «دنیای بورس» روند شاخص کل در هفته جاری را صعودی پیش بینی کرده اند. این افراد معتقدند سطوح نرخ ارز، نقدینگی قابل توجه در بازار و هم چنین افزایش احتمال روند مناسب قیمت های جهانی پس از توافق آمریکا و چین عامل رشد قیمت سهام است.ثبت رکورد تازه در بازار سهام و نزدیک شدن نماگر بازار به سطح 400 هزار واحدی نیز  خود به لحاظ روانی عامل جلب توجه به بورس و افزایش تقاضا و قیمت ها است.

کم نوسان: 18 درصد سهامداران حاضر در نظر سنجی روند شاخص را کم نوسان ارزیابی کرده اند. این افراد معتقدند پس از صعود قابل توجه قیمت ها، معامله گران در هفته جاری تامل بیشتری در معاملات خواهند داشت. از یک سو برخی موارد از جمله تحولات بازار ارز پتانسیل صعود سهام را افزایش خواهد داد اما در مقابل نگرانی های سیاسی مانع از تحرک معامله گران دربازار آن هم در سطوح کنونی قیمت است. این موضوع می تواند روند کم نوسانی بر معاملات حاکم کند.

نزولی: 15 درصد سهامداران مزبور روند نماگر اصلی بازار را نزولی عنوان کرده اند. این افراد معتقدند رشد قیمت سهام سود قابل توجهی را برای دارندگان سهام وصنایع بورسی به ارمغان آورده است و فرصت مناسبی برای شناسایی سود است. در فضایی که هنوز نگرانی های سیاسی مواجه است و بسیاری از سهام نیز از ارزش ذاتی خود فراتر رفتخ اند، احتمال شکل گرفتن این فضای اصلاحی بیشتر است. افزایش عرضه ها در دو روز پایانی هفته گذشته نیز نشانه ای از این فضاست که به نظر می رسد در هفته جاری رخ نمایی کند.