شارژ جهانی بورس تهران در پایان هفته؟ | برنامه ترامپ برای جبهه جنگی دوم

12:39 - 1400/01/21
بورس تهران این هفته را به مدد کم‌رنگ شدن سایه خطر تقابل نظامی با آمریکا با پیشروی قاطع در مسیر صعودی آغاز کرد. تا آن جا که شاخص کل بازار امروز، یکشنبه 22 دی، با رشد 4.4 درصدی چهارمین رشد تاریخی خود را به ثبت رساند. در شرایطی که به نظر می‌رسد مجموع عوامل در بازه فعلی در حمایت از سهام عمل می‌کنند، بازار جهانی انتظار واقعه مهمی را می‌کشد که می‌تواند سقف‌شکنی‌های بورس را به میزان قابل‌توجهی تسهیل کند: آیا ترامپ به جنگ تجاری با چین پایان می‌دهد؟
شارژ جهانی بورس تهران در پایان هفته؟  | برنامه ترامپ برای جبهه جنگی دوم

دنیای بورس: در هفته پیش رو آمارهای مهمی از داده‌های تولیدی و تورمی اقتصادهای بزرگ جهان منتشر خواهد شد؛ اما هیچ کدام از این داده‌ها به اندازه رسمی شدن یا نشدن توافق تجاری چین و آمریکا اهمیت نخواهد داشت.

این مساله برای بورس تهران و به خصوص صنایع کالایی آن نیز به شدت حائز اهمیت است. به عنوان مثال قیمت مس (به عنوان دماسنج وضعیت تولید در جهان و نماینده فلزات پایه) نزدیک یک ماه است که در نزدیکی مرز 6200 دلاری هر تن نوسان می‌کند؛ گذر قاطع قیمت مس از این سطح و فرا رفتن تا سطوح بالاتر می‌تواند در رشد درآمدزایی و سودآوری شرکت‌های این صنعت (و احتمالا دیگر صنایع فلزی) اثر قابل‌ملاحظه‌ای داشته باشد. به این ترتیب هفته پیش رو برای بازار جهانی اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. قرار است 3 روز دیگر چین و آمریکا قرارداد مربوط به توافق فاز اول مذاکرات تجاری را امضا کنند و این مساله می‌تواند نقطه عطفی در تاریخ جنگ تجاری باشد.

بعد از ماه‌ها کشمکش و تلاش برای محدود ساختن نقاط قوت یکدیگر، چین و آمریکا در میانه ماه دسامبر اعلام کردند که به توافق فاز اول جنگ تجاری دست یافته‌اند و انتظار می‌رود این توافق در آینده‌ای نزدیک امضا شود. به دنبال مذاکرات شفاهی دو طرف، آمریکا از آخرین مرحله تعرفه‌گذاری بر محصولات چینی چشم‌پوشی کرد و چین پذیرفت تا میزان خرید محصولات آمریکایی را افزایش دهد و همچنین در رابطه با مقوله مالکیت فکری قوانین جدی‌تری اتخاذ کند. با این حال این توافق در ماه دسامبر بر روی کاغذ نیامد و بعضا باعث افزایش نگرانی بین فعالان بازارها شد.

روز 30 دسامبر، دونالد ترامپ در توئیتی نوشت که قرار است این توافق در 15 ژانویه، در واشنگتن و با حضور رئیس‌جمهور چین به امضا برسد. اگر این مهم به نتیجه برسد دونالد ترامپ به سمت رفع یکی دیگر از تنش‌هایی می‌رود که در دوران ریاست‌جمهوری خود به آن دامن زده است. این مساله به خصوص در صورتی که بتواند اثرات مثبتی را تا قبل از دور بعدی انتخابات آمریکا نمایان کند می‌تواند انگیزه‌های قدرتمندی را برای کاستن از تنش‌های تجاری ایجاد کند.

قسمت بزرگی از بورس تهران نیز به صورت مستقیم از رونق و رکود بازار جهانی اثر می‌پذیرد و در صورتی که بازار جهانی روی خوش خودش را به نمایش بگذارد بورس تهران محرک قدرتمند دیگری خواهد داشت تا حتی مرز 400 هزار واحدی را پشت سر بگذارد.

راز آرامش فعلی بازار جهانی چیست؟

در آستانه چنین حادثه مهمی بازارهای جهانی ظاهری آرام گرفته‌اند. این مساله از پیش‌خور شدن توافق در قیمت‌ها نشات می‌گیرد یا آن که بازارها همچنان به دیده شک به نهایی شدن این توافق می‌نگرند؟

برخی کارشناسان معتقدند که اخبار مرتبط با توافق فاز اول مذاکرات تجاری همینک نیز در قیمت‌ها پیشخور شده است و نباید انتظار تحول خاصی را در صورت رسمی شدن آن داشت. در این صورت تنها باید در انتظار عقب‌گرد از تعرفه‌های قبلی بود و در این صورت اقتصاد جهانی محرک بیشتری برای رشد خواهد داشت.

برخی دیگر از کارشناسان نیز معتقدند بازار جهانی همچنان نهایی و اجرایی شدن چنین توافقی را به دیده تردید می‌نگرند. همان‌گونه که در گزارش‌های پیشین «دنیای بورس» در رابطه با جنگ تجاری آورده شد، برخی تحلیلگران به رفتار پرنوسان دو طرف در مسیر مذاکرات تجاری استناد می‌کنند و معتقدند تا آخرین لحظه این امکان وجود دارد که یکی از طرفین از قرارداد مذکور پا پس بکشند. همچنین چندی پیش‌تر یکی از تحلیلگران بلومبرگ به این موضوع اشاره کرده بود که چین و آمریکا پیش از این نیز به توافق‌هایی رسیده‌اند و حتی در رابطه با آن‌ها قرارداد امضا کرده‌اند ولی این قراردادها هیچ گاه به مرحله عمل نرسید.

بنابراین به نظر می‌رسد شرط لازم برای اثرگذاری چنین توافقی بر بازار جهانی، اجرایی شدن آن باشد و شرط کافی نیز می‌تواند ورود چین و آمریکا به مرحله دوم از توافق تجاری باشد. در این صورت احتمالا بتوان سطوح بالاتر قیمت کامودیتی‌های مصرفی و غیر سرمایه‌ای را انتظار داشت.

آماده‌باش بازیگران طلا

در هفته‌های اخیر قیمت طلا تحت‌تاثیر عوامل متعددی در مسیر صعودی قرار گرفت. در پایان سال میلادی 2019 بار دیگر برخی فعالان به اثر بابانوئل (Santa Rally) اشاره می‌کردند و بعضی دیگر معتقد بودند که برخی بازیگران طلا در تلاش‌اند تا قیمت طلا را در روزهای نیمه‌تعطیل و خلوت بازار جهانی از مرزهای مقاومتی عبور دهند تا در بازگشت بازارها مسیر برای ادامه صعود قیمت طلا هموار باشد.

در همین شرایط تنش‌های ایران و آمریکا در منطقه به سرعت بالا گرفت و حتی قیمت طلا را تا سطوح بالاتر از 1600 دلاری هر اونس بالا کشید. با این حال با فروکش تنش‌ها، قیمت فلز زرد مسیر نزولی را در پیش گرفت و نهایتا هفته گذشته را در سطح 1562 دلار به پایان برد. طلا همچنان نسبت به قبل از آغاز تنش بین ایران و آمریکا فاصله‌ای 44 دلاری را نشان می‌دهد.

به هر صورت مساله مهم آن است که در صورتی که چین و آمریکا به سمت پایان جنگ تجاری حرکت کنند و اقتصاد جهانی با محرک‌های قوی‌تری مواجه شود بعید نیست که سرمایه‌گذاران دارایی‌های امن، به خصوص طلا، از پناهگاه‌های خود بیرون آمده و فشار بر قیمت طلا وارد کنند. بنابراین برای سرمایه‌گذاران این حوزه نیز ضروری است تا اخبارمرتبط با جنگ و مذاکرات تجاری را در این هفته با دقت دنبال کنند.

جدول اقتصاد جهانی در هفته منتهی به 27 دی

در جدول زیر مهم‌ترین آمارهای اقتصادی این هفته را ملاحظه می‌کنید. این آمار می‌توانند به صورت مستقیم در تضعیف و تقویت قیمت ارزها مداخله کنند و به واسطه‌ برخی دیگر از متغیرها بازار کامودیتی‌ها و کالاهای مصرفی را متاثر سازند. 

شارژ جهانی بورس تهران در پایان هفته؟  | برنامه ترامپ برای جبهه جنگی دوم0