گزارش بازارهای ارز، سکه و سهام

دلار در حال تخلیه شوک جمعه؟/ سهام تا کجا می‌ریزد؟

12:30 - 1400/01/21
نرخ هر دلار آمریکا گرچه امروز نسبت به معاملات پنجشنبه رشد محسوسی را تجربه کرده (حدود 400 تومان) است اما در مقایسه با معاملات کاغذی روز جمعه نزولی شده است. امروز شوک قابل توجهی به معاملات سهام زده شد و ریزش دسته‌جمعی و صف‌های سنگین فروش سهام را شاهد بودیم. سناریوهای مختلفی را می‌توان مطرح کرد و واقعا پیشبینی عووامل غیراقتصادی امکان‌پذیر نیست اما یکی از سناریوهای محتمل بر اساس برداشت‌های خودمان را در این گزارش ارائه داده‌ایم.
دلار در حال تخلیه شوک جمعه؟/ سهام تا کجا می‌ریزد؟

دنیای بورس: دیروز در معاملات غیررسمی و کاغذی در کانال‌های تلگرامی و همچنین معاملات پشت‌خطی نرخ ارز مسیر صعودی را در پیش گرفت. حتی اخبار از نرخ حدود 14 هزار تومان نیز حکایت داشت. گرچه این نرخ‌ها مبنای دقیقی برای گزارش‌دهی محسوب نمی‌شود اما همیشه در روزهای هیجانی و شوک‌های غیراقتصادی معاملات غیررسمی اثر ویژه‌ای در التهاب بازار داشته است. بر این اساس اگر معاملات دیروز را در بازار ارز در نظر بگیریم امروز شاهد افت نرخ در بازار هستیم و البته نزول معاملات کاغذی نیز مشاهده می‌شود. بر این اساس امروز دلار به حدود 13600 تومان نزدیک شده است و باید در انتظار نوسان آتی این ارز بود. سکه نیز در سطح 4 میلیون 800 هزار تومان قرار گرفته است که جهش دلار در بازار داخل و طلای جهانی قیمت سکه را به خوبی شارژ کرده‌اند.

مهم‌ترین مسئله در شرایط کنونی برای بازار ارز و در ادامه اقتصاد کشور آرامش سیاسی است. پس از جنایت آمریکا و ترور سپهبد سلیمانی، ایران حق انتقام را برای خود محفوظ نگه داشته است. نمی‌توان سناریو بسیار بدبینانه را کاملا رد کرد اما فعلا به نظر می‌رسد با تامل بیشتری و بر اساس بیانیه شورای امنیت ملی در زمان و مکان مناسب‌تری به خوبی به اقدام جنایتکارانه آمریکا پاسخ داده خواهد شد.

بر این اساس تنش‌ها بالا خواهد ماند و این موضوع به نظر اجتنا‌ب‌ناپذیر اما اگر بازگشت آرامش نسبی را شاهد باشیم وضعیت متفاوتی برای بازارهای داخلی نظیر ارز و بورس نسبت به معاملات امروز رقم خواهد خورد. بینش دقیق از وضعیت موجود در سطح کلان کشور در کنار رصد فرصت مناسب برای ضربه به آمریکایی‌ها در کاهش شدت هیجان در بازارها نیز موثر خواهد بود.

بازگشت سهام با یک سناریو سیاسی محتمل

به معامله‌گران سهام نیز توصیه می‌شود این موارد را در نظر بگیرند. بعضا مقامات حکومتی و دولتی اشاره می‌کنند که احتمالا پاسخ به ترور سردار سلیمانی در زمان مناسب خود داده خواهد شد و اگر بنا نباشد که در کوتاه‌مدت بر شدت تنش‌ها افزوده شود احتمالا بار دیگر با حفظ سطح بالای تنش‌ها اما سایه درگیری مستقیم حداقل در کوتاه‌مدت از کشور برداشته می‌شود و این موضوع می‌تواند بازگشت آرامش روانی را به دنبال داشته باشد.

برخی کمپین‌ها برای مقابله با هیجان فروش سهام راه‌اندازی شده که امیدواریم کارساز باشد اما از نگاه علمی این کمپین‌ها یا شایعات در خصوص تعطیلی بازار برای کاهش شدت هیجان اتفاقا اثر عکس دارد. به جای محدودسازی بارها گفته‌ایم که باید به مکانیزم بازار اعتماد کرده و محدودیت‌ها مانند دامنه نوسان را حذف کنید. «دنیای بورس» چندان این عوامل را موثر نمی‌داند اما به صورت مشخص اگر بنا باشد سناریو درگیری مستقیم کنار گذاشته شود و اقدامات در زمان مناسب خود برای انتقام خون سردار سلیمانی به کار گرفته شود می‌توان امیدوار بود که زمان بازگشت آرامش به بازار سهام نیز چندان طولانی نباشد.اگر مطالب «دنیای بورس» را پیش از این دنبال کرده باشید با رویه متفاوت ما نسبت به دیگر رسانه‌ها آشنا هستید. در این خصوص در گزارش پیشین به تجربه تاریخی بورس از واکنش به عوامل غیراقتصادی پرداخته شده بود. اگر سهامی را حبابی بدانیم بارها به آن اشاره کرده و از آن ابایی نداریم اما پس از شوک امروز که احتمالا در معاملات فردا نیز ادامه‌دار باشد اگر تنش سیاسی و تشدید آن را در کوتاه‌مدت محتمل ندانیم نظر ما به بازگشت بازار است و احتمالا با بهانه‌های مشخص است که پیش از این به آن پرداخته شده بود.

البته نمی‌توان هیچ سناریویی را از روی میز برداشت با این حال فعلا با شواهد موجود سناریو بسیار بدبینانه شاید قابل چشم‌پوشی باشد. از نظر ما هراس در بازار و ترس معامله‌گران کاملا طبیعی است و نباید انتظار داشت که با احتمال وقوع تقابل همه جانبه نظامی یک سرمایه‌گذار دست روی دست بگذارد و هیچ کاری نکند. اما از نگاه منطقی اگر این موضوع بررسی شود باید در نظر داشت که پس از حمایت جانانه حقوقی‌ها در معاملات امروز اگر طی روزهای آتی خبری از به اوج رسیدن تنش‌ها نباشد احتمالا بازار رویه آرام را به خود خواهد گرفت. اما این‌که کدام نمادها را بخریم را بعدا مورد بحث قرار می‌دهیم. در گزارش‌های با عناوین «سهام بخریم یا بفروشیم؟» یا «اثر دلار بر استراتژی معامله‌گران» به این موارد تا حدودی پرداخته شده که با رخداد اخیر نیاز به اصلاح دارد که در گزارش‌های بعد به آن پرداخته خواهد شد.