سری جدید « اخزا » آمد| ارزش اوراق

12:30 - 1400/01/21
جدیدترین سری از اسناد خزانه اسلامی، با مجموع ارزش 4 هزار میلیارد تومان در فرابورس ایران پذیرش شد.

به گزارش «دنیای بورس» به نقل از فرابورس، جدیدترین سری از اسناد خزانه اسلامی در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران پذیرش شد که ناشر این اوراق در دو نماد «اخزا817» و «اخزا818» وزارت امور اقتصادي و دارايي به نمايندگي از دولت ايران است.

این سری از صکوک در مجموع شامل 40 میلیون ورقه است و با احتساب یک میلیون ریال قیمت اسمی هر ورقه، مجموع ارزش آن معادل 40 هزار میلیارد ریال خواهد بود. مدت سررسید اوراق «اخزا817» و «اخزا818» به ترتیب 33 و 34 ماهه بوده و به این ترتیب در تابستان سال 1401 سررسید خواهند شد.

باید توجه داشت که قيمت اسناد خزانه اسلامي پس از عرضه در بازار، توسط مکانیزم عرضه و تقاضا تعیین می‌شود؛ ضمن آنکه سود پرداختی نداشته و معادل قیمت اسمی آن در روز سررسید پرداخت خواهد شد.

همچنین مطابق بند (ب) تبصره 5 قانون بودجه سال 1398 كشور، تسويه اين اسناد در سررسید مقدم بر تمامي پرداخت‌های خزانه‌داري كل كشور بوده و واریز وجوه توسط شركت سپرده‌گذاري مركزي اوراق بهادار و تسويه وجوه به حساب خريداران انجام خواهد گرفت.

در حال حاضر 33 نماد اسناد خزانه اسلامی روی تابلو معاملات بازار اوراق با درآمد ثابت فرابورس قرار دارد که همگی در قالب اوراق «اخزا» خریدوفروش می‌شوند و نرخ بازده تا سررسید آن‌ها بین 17.3 تا 25.2 نوسان می‌کند.

همچنین بخوانید: تفاوت میان پذیره نویسی و عرضه اولیه چیست؟