پرتاپ گاز اشک آور در میان تظاهرات کنندگان| کارکنان سفارت خارج شدند

سه روز عزای عمومی در عراق| آتش گرفتن سفارت امریکا

12:30 - 1400/01/21
کارکنان سفارتخانه امریکا در بغداد از محیط کار خود خارج شدند. این تصمیم پس از تظاهرات امروز عراقی ها بعد از حملات یکشنبه امریکا به برخی از پایگاه های حشد الشعبی صورت گرفت.
سه روز عزای عمومی در عراق| آتش گرفتن سفارت امریکا

به گزارش «دنیای بورس»، پس از تجمع تظاهرکنندگان عراقی در برابر سفارت امریکا در بغداد، شبکه المیادین به نقل از وزارت خارجه عراق در گزارشی اعلام کرد: سفیر و کارکنان سفارتخانه  آمریکا در بغداد از ساختمان آن تخلیه شده اند. در همین حال البته خبرگزاری فرانسه از بغداد نوشته است تظاهرکنندگان عراقی روز سه‌شنبه به سفارت آمریکا در بغداد حمله ور شدند. یورونیوز هم در گزارشی نوشت، صدها نفر در اعتراض به حمله آمریکا به مواضع کتائب حزب اله در مقابل سفارت این کشور در بغداد، پایتخت عراق تجمع کردند. خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که معترضان توانسته‌اند با عبور از موانع امنیتی و منطقه فوق امنیتی اطراف سفارت عبور کرده و خود را به ساختمان سفارت آمریکا برسانند. خبرگزاری فرانسه از پرتاب گاز اشک‌آور در میان تظاهرکنندگان عراقی برای متفرق‌کردن آنها از جلوی سفارت آمریکا در بغداد خبر داد. گزارش ها حکایت از این دارد که به آتش کشیدن دیوارهای سفارتخانه آمریکا در بغداد به دست تظاهرکنندگان عراقی به آتش کشیده شد.

سه روز عزای عمومی در عراق| آتش گرفتن سفارت امریکا19

شبکه العربیه در همین حال مدعی شد متئو تولر، سفیر آمریکا در عراق به مقصدی نامعلوم بغداد را ترک کرده است. این در حالی است که وزارت خارجه عراق از اظهار نظر درباره خبر خروج سفیر آمریکا امتناع کرده است. پس از حمله موشکی امریکا به برخی از پایگاه های حشد الشعبی که عصر یکشنبه صورت گرفت، بسیاری جریان های سیاسی در عراق نسبت به آن واکنش نشان دادند. همچنین عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور عراق امروز (سه‌شنبه-۳۱ دسامبر)، در بیانیه‌ای، به دلیل بمباران اخیر مقرهای الحشد الشعبی در استان الانبار که در آن دست‌کم ۲۸ نفر از نیروهای الحشد الشعبی به شهادت رسیدند، سه روز عزای عمومی اعلام کرد.