تصویب در کمیسیون اقتصاد هیات دولت

آیین نامه تجدید ارزیابی ها تصویب شد| در انتظار رای هیات وزیران

12:30 - 1400/01/21
منابع خبری می‌گویند آیین نامه اجرایی افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها در جلسه اصلی کمیسیون اقتصاد دولت به تصویب رسید. جلسه کمیسیون اقتصاد هیات دولت امروز تشکیل شد.
آیین نامه تجدید ارزیابی ها تصویب شد| در انتظار رای هیات وزیران

به گزارش «دنیای بورس»،  آیین نامه اجرایی افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها در جلسه اصلی کمیسیون اقتصاد دولت به تصویب رسید. این آیین نامه اصلاحی در صورت تصویب در هیات وزیران از تاریخ اجرای ماده ۱۴ قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی مصوب ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ لازم الاجرا است. حالا باید دید که هیات وزیران چه تصمیمی در این باره خواهد گرفت، اگر چه به نظر که مشکل خاصی در این باره نباشد. 

پیشتر گفته شده بود که وزارت امور اقتصادی و دارایی با هدف اصلاح ساختار مالی بنگاه‌های تولیدی و تقویت بازار سرمایه، پیشنهاد اصلاح آیین نامه تبصره (۱) ماده (۱۴۹) اصلاحی قانون مالیات‌های مستقیم را به منظور معافیت مالیاتی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به دولت ارائه کرده است. قرار بود امروز این آیین نامه مورد بررسی قرار گیرد که حالا خبر رسید آیین نامه مزبور به تصویب رسید.

این خبر شاید از نظر واقعی اثر آن‌چنانی نداشته باشد زیرا بسیاری از نمادها با انتظار برای اجرایی شدن این آیین‌نامه رشد قیمت را تجربه کرده‌اند. با این حال در شرایطی که بازار هر روز به دنبال بهانه‌ای برای داغ کردن سهام و رالی قیمتی است شاید این خبر بتواند اثر خود را در نمادهایی که انتظار چنین افزایش سرمایه‌ای را می‌کشند منعکس کند.

در معاملات امروز این موضوع را شاهد نبودیم و در چنین شرایطی باید منتظر معاملات فردا و واکنش سهام مرتبط بود. این موارد به خصوص در شرایطی که در ماه‌های پایانی سال انتظار انتشار گزارش‌های توجیهی افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی وجود دارد جالب توجه است.

پیش از این «دنیای بورس» در گزارشی به علت جذابیت افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی اشاره کرده بود. شاید عامل بنیادی از این موضوع حمایت نکنند اما عوامل بازاری به صورت سنتی حامی این اخبار بوده‌‌اند.

این مطلب را در «دنیای بورس» فراموش نکنید:  افزایش سرمایه چیست؟/ انواع آن را بشناسیم