تحلیل بورس امروز | نقشه نیمروز بورس دوشنبه 9 دی 98

12:30 - 1400/01/21
شاخص کل بورس تهران امروز نیز بیش از 5800 واحد دیگر رشد کرد و به میانه کانال 375 هزار واحد رسید. بازدهی بورس از ابتدای سال جاری به 110 درصد رسیده است. قله‌های سهام یکی از پس دیگری فتح می‌شود و شتاب بورس به حدی بالا بوده که کمتر کسی به رکوردهایی که روزانه در بورس تهران جابجا می‌شوند توجه دارد. در شرایط کنونی شاید بتوان انتظار تغییر در سکانداران صعودی بورس را در روزهای آتی داشت.
تحلیل بورس امروز | نقشه نیمروز بورس دوشنبه 9 دی 98

دنیای بورس: ارزش معاملات امروز خرد بورس تهران نیز در رقم چشم‌گیر بیش از 2600 میلیارد تومانی قرار گرفت. شاخص کل بورس قله جدیدی را فتح کرد و در کانال 375 هزار واحد قرار گرفت. با تبی که سهام در مسیر صعودی دارد شاید فعلا منتظر باشیم تا همچنان رکوردهای تازه‌ای برای سهام ثبت شود. با چنین هجمه‌ای از نقدینگی متصور بودن یک سقف برای سهام می‌تواند اشتباه باشد. به بیان بهتر نمی‌توان نقطه پایان صعود بورس را مشخص کرد مگر این‌که عامل بیرونی مانند بازار ارز سیگنال منفی را به سهام ارسال کند که در چنین شرایطی نیز احتمال چرخش نقدینگی به سمت سهام غیرکالایی وجود دارد. در این خصوص به گزارش با عنوان «روایت‌ها از اثر صعود یا نزول دلار بر سهام» مراجعه کنید.

گرچه بارها تکرار کرده‌ایم اما نسبت به صعود افسارگسیخته سهام و موج اصلاحی احتمالی نگرانیم. شاخص کل هم‌وزن امروز نیز پرشتاب صعود کرد. معامله‌گران سهام بازار پایه به نظر می‌رسد از کره دیگری آمده‌اند و به هیچ هشداری توجه ندارند. تمامی داستان‌های خوش کنونی می‌تواند در آنی به یک روایت تلخ تبدیل شود. بر این اساس پس از این‌که بارها نسبت به حباب واضح قیمت در بازار پایه هشدار داده شد بار دیگر به معامله‌گران این بازار تذکر داده شود که با چشمانی باز سهم را بخرید. در این‌جا خرید و فروش هیچ سهمی مورد شماتت نیست تنها تذکر نسبت به عدم وجود توهم از ارزندگی سهام بازار پایه و نمادهای کوچک بازار است که مرزهای حباب را پشت سر گذاشته‌اند.

تصویب آیین‌نامه افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی

«دنیای بورس» فارغ از نگاه تحلیلی و بنیادی به بررسی روایت‌ها از سهام نیز می‌پردازد. در این خصوص یکی از روایت‌هایی که در هفته گذشته مطرح شد سرنوشت سهام با سناریو افت نرخ دلار در بازار ارز بود. در این‌جا روایت دیگری را نیز می‌توان مطرح کرد. بر این اساس در بازار عنوان می‌شود که پس از رشدهای اخیر عمده نمادهای بازار با تصویب آیین‌نامه تجدید ارزیابی و در صورت افت دلار به کانال 12 هزار تومان فضا کاملا برای داغ شدن سهام که پتانسیل چنین افزایش سرمایه‌ای را دارند داغ می‌شود. بر این اساس معامله‌گران سهام از دو گروه بانکی و خودرویی به عنوان دو گروه که نمادهای بسیاری در انتظار افزایش سرمایه هستند نام می‌برند.

البته همان‌طور که بارها اشاره شده افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی اثر بنیادی مستقیم بر یک شرکت ندارد اما حافظه تاریخی بازار این افزایش سرمایه را جذاب نگه داشته است.

عمکرد پاییز زیر ذره‌بین بورس‌بازان

در هفته‌های آتی بر تعداد شرکت‌هایی که عملکرد پاییز را ارائه می‌دهند افزوده می‌شود. عملکرد پاییز پس از یک رالی پرشتاب صعودی می‌تواند مسیر آتی سهام را بهتر مشخص کند. در این شرایط به معامله‌گران توصیه می‌شود با نیم‌نگاهی به گزارش اجماع پیشبینی سودآوری تحلیلگران و همچنین نگاهی به صورت‌های مالی نیمه نخست و عملکرد آذر (مجموع عملکرد فروش پاییز) به پیشواز این گزارش‌ها بروند.

در قسمت نخست گزارش به حباب واضح سهام کوچک‌تر بازار اشاره شد در این‌جا می‌توان به جذابیت ویژه‌ای بنیادی برخی از نمادهای بزرگ بازار اشاره کرد. پیش از این در خصوص این نمادها مطالبی ارائه شده است. اما هدف از طرح مسئله جذابیت این نمادها یک توصیه دوستانه به معامله‌گران است. اگر به هر طریقی و با هر وسیله‌ای سود قابل توجهی را از بازی در سهام کوچک‌تر و مشکوک به حباب کسب کرده‌اید در شرایط کنونی وقت آن رسیده است که به ریسک بالای موجود این نماد توجه داشته و در صورت لزوم پرتفو خود را خانه‌تکانی کنید.