گزارش تحلیلی بازار تا یک ساعت مانده به پایان معاملات

بازدهی بورس به 110 درصد رسید| خودرویی ها از رالی جاماندند

12:30 - 1400/01/21
امروز هم بازدهی بورس با رشد شاخص بورس تهران به بالای مرز 100 درصد رسید. اما روند نمادهای بانکی درحالی با رصدگری همراه بود که دو نماد خودرویی از رالی بازار جا ماندند.
بازدهی بورس به 110 درصد رسید| خودرویی ها از رالی جاماندند

به گزارش «دنیای بورس»، شاخص کل بورس تهران در معاملات امروز نیز رشد حدود 4900 واحدی را تا نیمه نخست معاملات تجربه کرد. به این ترتیب بازدهی شاخص سهام از ابتدای سال به مرز 110 درصد رسیده است.

 سهام هلدینگ فارس، پالایش نفت بندرعباس، مپنا و فولاد مبارکه در میان نمادهای با بیشترین اثر مثبت بر شاخص کل قرار دارند. ارزش معاملات خرد بورس تهران به بیش از 1500 میلیارد تومان رسیده است.

 تقاضای قابل توجهی را برای سهام شاهد هستیم و نمادهای بسیاری را به صف خرید کشانده است. در این میان همچنان نقطه پایان صعود سهام مشخص نیست و در کنار وضعیت قیمتی برخی از نمادها فضای معاملات را نگران‌کننده نگه داشته است.

همچنین بخوانیم: ساده و مفید بدانیم| چرا پول ها به بورس آمدند؟

 

رصد نمادهای بانکی

معاملات امروز گروه بانکی نیز همراه با کل بازار مثبت دنبال می‌شود. در این گروه سهام بانک تجارت و صادرات از ابتدای سال جاری روند کم‌نوسانی را تجربه کرده‌اند. این در حالی است که در سال گذشته در چنین روزهای نمادهای بانکی با محوریت سهام بانک تجارت در کانون توجه معامله‌گران سهام قرار داشتند. بازار به دنبال هر بهانه‌ای برای داغ کردن این نمادها است و همان‌طور که در پایان موج صعودی «وتجارت» نیز عنوان شد پس از افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی و فشار عرضه مجالی برای رشد قیمت یافت نشد.

 «وبملت» اما در سال 98 وضعیت بهتری را داشت این نماد به رشد خود در سال 98 نیز ادامه داد و در بازگشایی این نماد پس از توقف چندماهه، در شهریور رشد 50 درصدی را شاهد بودیم. این نماد در قیمت‌های حدود 630 تومان معامله می‌شود و همچنان درگیر مقاومت سقف تاریخی خود است و در محدود 5 تا 10 درصدی سقف تاریخی نوسان می‌کند. در این نماد انتظار برای انتشار اخبار از افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی و نتیجه ارزیابی کارشناسی ارزش‌گذاری دارایی‌های این بانک وجود دارد. علاوه بر این «وبملت» با انتظار برای افزایش سرمایه از محل تسعیر دارایی‌های ارزی نیز مواجه است.

 در این گروه «وپارس» نیز با افت به کانال 200 تومان پشت مقاومت 300 تومان مانده است. این نماد نیز گرچه گزارش توجیهی افزایش سرمایه را ارائه داد اما برخی از نگرانی‌ها در خصوص محدودیت بانک‌ها در انجام افزایش سرمایه از محل سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت (اخباری در این خصوص از بانک مرکزی در ماه‌های گذشته منتشر شد)  فشار را بر این نماد نگه داشته است. در شرایط کنونی انتظار برای انجام مراحل افزایش سرمایه وجود دارد.

«ونوین» با عرضه‌های سنگین گروه ساختمان ایران از سطوح بیش از 440 تومان به 270 تومان رسید اما با کاهش فشار عرضه و همچنین تقاضای موجود از این کف فاصله گرفت و امروز نیز با رشد بیش از 2 درصدی در 345 تومان معامله می‌شود. این نماد نیز انتظار افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها را می‌کشد. کاهش فشار عرضه حقوقی‌ها می‌تواند در تعیین مسیر قیمتی «ونوین» موثر باشد.

«وآیند» و «وشهر» دو سهم بانکی در بازار پایه هستند که داستان‌های خاص خود را دارند. «وآیند» مالک ایران‌مال عنوان می‌کنند و این سهم پس از بازگشایی در روز گذشته امروز نیز با صف خرید سنگین مواجه است. «وشهر» از سطوح کمتر از 90 تومان همراه با رالی داغ بازار پایه رشد خود را آغاز کرده است و در شرایط کنونی نیز در 142 تومان با صف خرید سنگین همراه است. این بانک گرچه شایعه افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی را رد کرده است اما همچنان بازار بر این موضوع اصرار دارد که با توجه به زیان سنگین موجود در صورت‌های مالی این بانک شاید انتظار برای افزایش سرمایه چندان اشتباه نباشد.

 «وپاسار» امروز به 250 تومان رسیده است. این سهم در دی سال گذشته با یک جهش قیمتی بازگشایی شد ولی عرضه‌های سنگین از سوی سهام‌داران درصدی مانند سرمایه‌گذاری خوارزمی را شاهد بودیم. این سهم در ادامه تا نزدیک 100 تومان نیز افت داشت اما از ابتدای 98 طی یک رالی چندین ماهه به 270 تومان نیز رسید. بعد از آن اصلاح اندکی را تجربه کرد و در هفته‌های اخیر رشد آرامی را تجربه می‌کند.

 

«خودرو» و «خساپا» از رالی بازار جاماندند

همچنین  در معاملات امروز سهام ایران‌خودرو و سایپا برخلاف دیگر سهام بازار با افت قیمت مواجه شده‌اند. گرچه در کل همچنان سهام خودرویی بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داده‌اند اما در رشد قیمتی دسته‌جمعی سهام،  خودرویی‌ها چندان مورد توجه بازار نیستند.

 البته دیگر نمادهای خودرویی وضعیت بهتری را در معاملات دارند و حتی صف‌های خرید را برای نمادهای کوچک‌تر این گروه شاهد هستیم. عملکرد آبان خودروسازان خبر از بهبود نسبی وضعیت عملیاتی خبر می‌داد. اما آن‌چه در شرایط کنونی می‌تواند به رشد سهام خودرویی کمک کند انتشار اخبار پیرامون میزان افزایش سرمایه این نمادها است.

 علاوه بر این برخی از فعالان بازار عنوان می‌کنند در حالی‌که سهام خودرویی در صعود دسته‌جمعی سهام درجا می‌زنند با عقب‌نشینی تقاضا در سایر گروه‌ها می‌توان انتظار افزایش تقاضا برای سهام این گروه را داشت. در چهارشنبه هفته گذشته نیز شاهد رشد «خودرو» و «خساپا» با هجمه تقاضا به دنبال افت نسبی دیگر گروه‌ها بودیم.

 خواندن این مطالب را هم فراموش نکنیم: