تجاوز به خاک عراق| حمله امریکا به حشد شعبی ها + آمار کشته شدگان

12:27 - 1400/01/21
 جزئیات مربوط به حمله هوایی آمریکا به پایگاه‌های الحشد الشعبی در غرب عراق تشریح شد.

به گزارش «دنیای بورس» به نقل از فارس، جواد کاظم الربیعاوی» مدیر دفتر عملیات مشترک الحشد الشعبی یکشنبه شب ساعاتی پس از حمله هوایی آمریکا به مواضع گردان‌های حزب‌الله عراق در شهر مرزی القائم گفت که در این حمله هوایی، ده‌ها نفر شهید و مجروح شدند.

وی به پایگاه خبری الحشد گفت: «امروز (یکشنبه) فرمانده یگان عملیات الجزیره مستقر در الانبار و دو تیپ 45 و 46 الحشد الشعبی در حملات پهپادی آمریکا هدف قرار گرفت».

الربیعاوی افزود: «حمله هوایی در منطقه المرزعه و در داخل اراضی عراق و در مرز با سوریه صورت گرفت».

وی افزود: «عملیات نجات مجروحان و انتقال پیکر شهدا با همکاری تیم امدادرسانی شهر القائم ادامه دارد».

چند پهپاد ناشناس شامگاه یکشنبه گردان‌های حزب‌الله عراق وابسته به الحشد الشعبی در شهر مرزی «القائم» استان الانبار (غرب عراق) را هدف قرار دادند.

وزارت دفاع آمریکا نیز بلافاصله پس از انجام این حمله بیانیه‌ای صادر کرد و در آن گفت که ارتش این کشور مواضع الحشد الشعبی در نزدیکی شهر «القائم» عراق را هدف حمله هوایی قرار داده است.

 

مقر نیروهای حزب الله عراق هدف حمله هوایی

به گزارش تارنمای المسله عراق، مقر لشکر ۴۵ گردان های حزب الله در منطقه القائم واقع در غرب استان الانبار هدف قرار گرفته است. هنوز گزارشی از خسارت های این حمله مخابره نشده است.  برخی منابع عراقی گزارش دادند که این حمله توسط نیروهای آمریکایی صورت گرفته است. براساس گزارش اسکای نیوز، همه پایگاه های نیروهای آمریکا در عراق در حالت آماده باش هستند. برخی از کشته شدن 15 حشد شعبی در این حملات خبر می دهند.

 

حمله راکتی علیه پایگاه نیروهای امریکایی

به گزارش اسکای نیوز، پایگاه نظامی التاجی واقع در شمال بغداد که نیروهای آمریکایی در آن مستقر هستند، هدف چهار فروند موشک کاتیوشا قرار گرفت.

"حسن سالم" نماینده پارلمان عراق گفت: بمباران آمریکایی - صهیونیستی به مواضع الحشد الشعبی به ویژه تیپ ۴۵ و ۴۶ متعلق به گردان های حزب الله نقض حاکمیت و امنیت عراق است.

ارتش آمریکا ساعتی پیش با تایید حملات هوایی روز یکشنبه اعلام کرد که نیروهای ما حملات دقیقی علیه پنج مقر و تاسیسات متعلق به نیروهای الحشد الشعبی و حزب الله در خاک عراق و سوریه انجام دادند.

بر اساس اعلام رسانه ها، به دنبال این حملات پایگاه های نظامی آمریکا در عراق به حال آماده باش درآمد. «عین الاسد» در استان الانبار و «کی وان» در کرکوک دو پایگاه عمده و مهم امریکا در عراق به شمار می روند.

فرماندهی الحشد الشعبی در عراق هم با صدور بیانیه ای با تایید حمله امریکا اعلام کرد که پهپادهای این کشور یکشنبه شب مواضع تیپ ۴۵ را در منطقه المزرعه در شهرستان  القائم در غرب استان الانبار بمباران کردند.

در همین حال فرمانده نیروهای عملیات الحشد الشعبی در استان الانبار گفت که هدف آمریکا و صهیونیست ها از بمباران این نیروها به هم ریختن معادلات و مقاومت بسیج مردمی عراق بوده است.

«قاسم مصلح» در گفت و گویی تلویزیونی اعلام کرد که در حمله هوایی آمریکا و رژیم صهیونیستی مقر تیپ های ۴۵ و ۴۶ در شهرستان القائم هدف قرار گرفت. الحشد الشعبی لحظاتی پیش در بیانیه ای اعلام کرد که در حملات هوایی امریکا به مقر این نیروها چهار نفر از جمله یک فرمانده کشته و ۳۰ نفر دیگر مجروح شدند.

 

جریان‌های عراقی: نقض حاکمیت کشورمان را محکوم می کنیم

جنگنده‌های ارتش آمریکا عصر روز یکشنبه چند مقر گردان‌های حزب‌الله الحشد الشعبی عراق را در مرز سوریه بمباران کردند. وزارت دفاع آمریکا با صدور بیانیه‌ای این حمله را تأیید کرده است.

منابع الحشد الشعبی اعلام کردند که در این حمله هوایی، ۱۰ نفر از نیروهای الحشد الشعبی از جمله یکی از فرماندهان آن و دو معاون وی و معاون منابع فرمانده تیپ ۴۵ شهید و ۳۵ نفر دیگر مجروح شدند.مقامات و جریان‌های سیاسی متعدد عراقی این حمله را محکوم کرده و آن را نقض حاکمیت این کشور توصیف کردند.

 

عصائب اهل الحق: پایان حضور آمریکا ضروری است

جنبش عصائب اهل الحق عراق در واکنش به این حمله تاکید کرد که حضور آمریکا در این کشور تهدیدی برای عراق به شمار می‌آید.

در بیانیه این جنبش آمده است: «امروز پایان حضور نظامی آمریکا در عراق به هر شیوه ممکن پیش از آنکه طولانی‌تر شود ضروری شده است.» جنبش عصائب اهل الحق از تمامی گروه‌های سیاسی عراق خواست تا به صورت متحد به «حمله بزدلانه» آمریکا واکنش نشان دهند.  «قاسم مصلح» فرمانده نیروهای الحشد الشعبی در عملیات استان الانبار تأکید کرد که هدف آمریکا از بمباران مواضع الحشد به هم ریختن معادلات بوده است.

 

حمایت صهیونیست‌ها از حمله آمریکا

«اسرائیل کاتص» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی در واکنش به نقض عراق توسط آمریکا، از حمله به مواضع الحشد الشعبی عراق استقبال کرد و آن را اقدامی در تقابل با ایران توصیف کرد.

«عادل عبدالمهدی» نخست وزیر پیشبرد امور عراق نیز در واکنش به این حمله به وزیر دفاع آمریکا پیام داد که با حمله به مواضع الحشد الشعبی شدیدا مخالف بوده است. وی هشدار داد: «بمباران مواضع الحشد الشعبی تنشی خطرناک است که امنیت عراق و منطقه را تهدید می‌کند.»

 

حکیم: دولت و پارلمان عراق موضعی قاطع اتخاذ کنند

«سید عمار الحکیم» رهبر جریان حکمت ملی عراق حمله آمریکا به پایگاه‌های الحشد الشعبی عراق را محکوم کرده و آن را نقض آشکار حاکمیت عراق و توافقنامه‌های امنیتی میان بغداد و واشنگتن توصیف کرد.

وی از دولت و پارلمان عراق خواست تا موضعی آشکار و قاطع در قبال این اقدام آمریکا که عدم احترام به حاکمیت عراق به شمار می‌آید، اتخاذ کنند. «فالح الخزعلی» عضو ائتلاف الفتح در پارلمان عراق در واکنش به حمله هوایی آمریکا به پایگاه‌های حزب‌الله عراق تاکید کرد که نظامیان آمریکایی با بمباران مقرهای الحشد الشعبی به جنگی آشکار با عراق وارد شدند.

وی در پیامی در توئیتر گفت: «نیروهای آمریکایی به جنگی آشکار با عراق ورود کردند و ارتش احمق آمریکا از پیامدهای اشغالگری خود در عراق درس عبرت نگرفته است.»

 

حزب‌الله عراق: تجاوز آمریکا تحقیر حاکمیت عراق است

گردان‌های حزب الله عراق نیز با صدور بیانیه‌ای حمله آمریکا به مواضع این نیروها در غرب استان الانبار عراق را تجاوزی خصمانه علیه نیروهای مدافع مرزهای عربی این کشور و بی اعتنایی به حاکمیت عراق و شرافت ملت آن خواند.

در این بیانیه آمده است: «کلاغ‌های شرارت آمریکایی تجاوز خصمانه‌ای را مرتکب شده و فرزندان ما را که مدافع مرزهای غربی کشورمان بودند هدف قرار دادند. تجاوز آمریکا بی‌اعتنایی و تحقیر حاکمیت عراق و شرافت ملت آن است.»

«برهم صالح» رئیس جمهور عراق نیز در واکنش به حمله آمریکا به پایگاه‌های الحشد الشعبی اعلام کرد که این بمباران‌ بر خلاف توافقات دو کشور و غیر قابل قبول است.