توافق نفتی اعراب/ بازار نفت در سال 2020

12:27 - 1400/01/21
کویت از توافق با عربستان بر سر تقسیم میدان‌های نفتی خبر داد.

به گزارش «دنیای بورس» به نقل از ایرنا، خبرگزاری رسمی کویت (کونا) اعلام کرد که ریاض و کویت برای تقسیم منطقه بی‌طرف توافقی که شامل میادین نفتی می‌شود به توافق رسیده‌اند. دیروز وزیر نفت کویت نسبت به حل اختلاف با عربستان بر سر منطقه بی‌طرف ابراز امیدواری کرده و گفته بود تا پایان سال جاری میلادی اختلافات برطرف می‌شود.

منطقه بی‌طرف شامل میدان‌های نفتی الخفجی و وفره می‌شود که برداشت مواد نفت از این میادین در پی یک اختلاف ۵ ساله متوقف شده بود. توقف برداشت نفت توسط دو کشور تولید روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت خام سنگین را کاهش داد. این میزان معادل با نیم درصد تولید جهانی است.

 یک منبع آگاه به خبرگزاری رویترز گفته است که از سرگیری تولید نفت از میادین مشترک در چند مرحله انجام می‌پذیرد و سه ماه برای رسیدن به ظرفیت کامل استخراج زمان می‌برد. منطقه بی‌طرف، زمینی به مساحت حدود ۵ هزار و ۷۰۰ کیلومتر مربع است که بر اساس پیمان ۱۹۲۲ بین کویت و عربستان قرار گرفته است. در دهه ۱۹۷۰، دو کشور به توافق رسیدند که این منطقه را بین خودشان تقسیم کنند.

منابع نفتی در این مناطق به‌طور مشترک اداره می‌شوند.  میدان نفتی ساحلی الخفجی در شرق عربستان با یک توافق مشترک توسط شرکت نفت دولتی دو کشور عملیاتی شده است اما در مورد میدان الوفره اختلاف‌نظر وجود دارد. در سال ۲۰۱۴ همزمان با بسته شدن میدان ساحلی الخفجی در حوزه استحفاظی عربستان از سوی این کشور روابط بین عربستان و کویت بر سر منطقه بی‌طرف تیره‌ شد.

دلیل رسمی اعلام شده از سوی عربستان برای بستن میدان نفتی مشکلات زیست‌محیطی اعلام شد. کویت چند ماه بعد در سال ۲۰۱۵ پاسخ عربستان را داد و آنها را مجبور به بستن میدان ساحلی وفره در جنوب کویت کرد. این بخش در تقسیم بندی‌های دهه ۱۹۷۰ بخش‌هایی از سرزمین کویت به‌شمار می‌رود.

در همین رابطه نیز بخوانید: پیش بینی وال استریت از بازار نفت در سال 2020 (لینک)