پس از تبادل زندانیان ایرانی و امریکایی/ اعتراف هوک به ادامه مذاکرات

12:22 - 1400/01/21
پس از تبادل زندانیان ایرانی و امریکایی که به ابتکار دیپلماسی ظریف انجام شد، بسیاری تحلیلگران و ناظران بین المللی امیدوارند پس از گام های ابتدایی، گام های بعدی برای حصول توافق بهتر دو طرف برداشته شود. برایان هوک، رئیس گروه میز ایران هم نسبت به امیدواری به ادامه مذاکرات اعتراف کرد.

به گزارش «دنیای بورس» به نقل از خبرگزاری ها، برایان هوک در واکنش به تبادل اخیر دو زندانی ایرانی و آمریکایی ضمن ابراز امیدواری به مذاکره بیشتر با ایران بر تداوم فشارها تاکید کرد و به واشنگتن فری بیکن گفت: امیدواریم این مسئله ، گام اول باشد اما در نهایت به ایران مربوط است. زیرا آمریکا سال‌ها اعلام کرده آماده برگزاری جلسه برای گفت‌وگو کنسولی است.

وی با ادعای ادامه تلاش ها برای بازگشت دیگر زندانیان آمریکایی تصریح کرد: برای آزادی یک آمریکایی بدون پرداخت پول نقد، معافیت از تحریم‌ها و بدون تغییر در سیاست‌ها مذاکره کردیم. اما فشار حداکثری هم ادامه دارد و نشان می‌دهد می‌توانیم دو مسیر دیپلماسی و شامل پیروزی در آزادی آمریکایی‌های گرفتار در ایران و توافق جدید و بهتر برای جایگزین شدن برجام را طی کنیم .

به گفته هوک سال‌ها است که درخواست گفت‌وگوی کنسولی می‌کنیم و در طول سه هفته گذشته از طریق سوئیسی‌ها به عنوان اقداماتی انجام شد و توانستم با ایرانی‌ها دیدارهای انجام دهم و مثل همیشه تقاضای آزادی باب لوینسون را کردم اما دیپلمات‌های ایرانی فقط این وظیفه را داشتند که معامله‌ای انجام دهند.