نشست خبری «یک دیدار، یک عرضه» برگزار شد

پذیره نویسی تامین سرمایه دماوند/ از سه شنبه به مدت 30 روز

12:20 - 1400/01/21
تامین سرمایه دماوند میخواهد سهام در دست انتشار خود را پذیره نویسی عمومی می کند. زمان این پذیره نویسی از سه شنبه به مدت 30 روز اعلام شده است.
پذیره نویسی تامین سرمایه دماوند/ از سه شنبه به مدت 30 روز

به گزارش «دنیای بورس» به نقل از فرابورس، تامین سرمایه دماوند (سهامی عام در شرف تاسیس) در نظر دارد سهام در دست انتشار خود را به روش ثبت سفارش مورد پذیره‌نویسی عمومی قرار دهد. ارزش اسمی هر سهم 100 تومان و تعداد قابل پذیره‌نویسی ۶۰۰ میلیون سهم است.

مدیر عرضه این پذیره‌نویسی زمان عرض پذیره نویسی و دوره ثبت سفارش از روز سه شنبه مورخ ۱۹ آذرماه به مدت ۳۰ روز است. دامنه قیمت در ثبت سفارش برای هر سهم معادل 100 تومان و تامین سرمایه لوتوس پارسیان با میزان 60 میلیارد تومان متعهد پذیره‌نویسی‌ است.

گسترش صنعت نوین ایرانیان با ۳۴.۸ درصد مالکیت، سهامدار عمده این شرکت در هیئت موسسان است؛ سرمایه‌گذاری سینا با ۳۳.۹۹ درصد سهامدار بعدی است. بیمه سینا، سرمایه‌گذاری اعتضاد غدیر، خدمات بیمه‌ای سپهر ایرانیان و کارگزاری بورس بهگزین دیگر شرکت های موسس این شرکت هستند. جلسه پذیره‌نویسی این شرکت امروز در فرابورس برگزار میشود.

نخستین شرکت تامین سرمایه‌ای سهامی‌عام روز سه‌شنبه پذیره‌نویسی می شود. امروز در جلسه دیدار مدیران سهامداران عمده و مدیرعامل به همراه معاون بازارهای خارج از بورس شرکت فرابورس  جزئیات و نحوه پذیره‌نویسی شرکت تامین سرمایه «دماوند» تشریح و بررسی شد.

برهمین اساس پذیره‌نویسی 600 میلیون سهم تا سقف 50 هزار تا به ازای هر نفر به مدت 30 روز مطابق با درخواست خریداران روز سه‌شنبه 19 آذرماه سال‌جاری آغاز می‌شود.

در این نشست امیرحسین ارضاء ضمن تاکید بر دقت سهامداران خرد بر مدل انجام پذیره‌نویسی و تاسیس شرکت در جمع اصحاب رسانه گفت: پس از انجام پذیره‌نویسی که پیش‌بینی می‌شود در همان روز نخست به طور کامل محقق شود سهم قابلیت معامله تا زمان تشکیل جلسه هیات موسس وجود ندارد.

وی که به نمایندگی از شرکت سرمایه‌گذاری غدیر در جلسه حضور داشت با اشاره به این مطلب که مطابق قانون، شرکت‌ها مهلت 6 ماهه برای پذیره‌نویسی، تشکیل هیات موسس و برگزاری مجمع دارند، اما در خصوص شرکت‌های سهام عام این زمان به میزان 9 ماه مهلت قانونی است.

از این رو تا پایان بهمن‌ماه تلاش  بر این است که تمامی مراحل قانونی تشکیل شرکت تامین سرمایه دماوند به اتمام برسد.

ارضاء در خصوص اقداماتی که در این مدت بر عهده سهامدار عمده قرار دارد، یادآور شد: یکی از اقداماتی که سرمایه‌گذاری غدیر در این مدت باید به انجام برساند و جزو تعهدات غدیر است عرضه تامین سرمایه نوین به صورت یکجاست و غدیر باید از سهامداری این شرکت خارج شود.

در ادامه بهنام محسنی معاون بازارهای خارج از بورس فرابورس در خصوص ورود تامین سرمایه دماوند به بورس خاطرنشان کرد: این نخستین تامین سرمایه سهامی عام است که از نکات حائز اهمیت در این باره ترکیب سهامداران این شرکت است.

وی گفت: وجه تمایز این تامین سرمایه با سایر تامین سرمایه‌ها، روش پذیره‌نویسی سهام در شرف تاسیس به صورت ثبت سفارش است. این پذیره‌نویسی در عدد اسمی 100 تومان با اعلام ناظر بازار در دامنه ثابت و تا سقف 50 هزارتایی است و سفارش‌ها در دوره ثبت سفارش به نسبت 600 میلیون سهم تخصیص داده می‌شود.

محسنی با اشاره به زمان قابل معامله بودن سهم خاطرنشان کرد: بعد از عرضه و ثبت سفارش به نماد معاملاتی تا زمان ثبت شرکت و عملیات تاسیس باید در انتظار بماند.

در همین رابطه حسین بوستانی، مدیرعامل هلدینگ مالی غدیر تصریح کرد: ایده تاسیس شرکت تامین سرمایه به 3 یا 4 سال قبل برمی‌گردد. این ایده میان غدیر و بنیاد مورد بررسی قرار گرفت و از بهمن سال قبل اقدام به جمع‌آوری مبالغ اولیه از سوی هیات موسس شد.

وی گفت: در هلدینگ مالی با توجه به ابعاد بزرگ سرمایه‌گذاری‌های غدیر، بر آن شدیم که یک حرکت با اندازه و ابعاد بزرگ مالی مطابق با سیاست‌گذاری‌های دو مجموعه یعنی بنیاد مستضعفان و غدیر شکل داده شود.

وی معتقد است که نحوه پذیره‌نویسی این تامین سرمایه باعث تمایز آن از سایرین می‌شود.

بوستانی گفت: با حمایت سهامداران انتظار می‌رود که عملکرد مناسب همراه با سرعت قابل توجه، رشد مناسبی را در بازار بدهی کشور برای این تامین سرمایه شاهد باشیم. وی گفت: نمادی که برای این شرکت به تصویب رسیده است به نام «تماوند» هست.

محسن علیخانی عضو هیات مدیره شرکت مالی و سرمایه‌گذاری سینا نیز با اشاره به این مطلب که بالاترین میزان شرکت‌های عرضه شده از لحاظ رقم و حجم از سوی هلدینگ سینا به انجام رسیده، اظهار داشت: تامین سرمایه دماوند دارای مزیت‌های نهفته است که با وجود گروه‌های سهامداری قوی و پروژه‌های زیاد در دست اجرا، این قابلیت را دارد که در همان بدو تاسیس فعالیت خود را به سرعت آغاز کند.

وی با اشاره به این امر مهم که تامین سرمایه دماوند برخلاف سایر شرکت‌های تامین سرمایه در بازار سهامدار بانکی ندارد خاطرنشان کرد: 65 درصد سهام این قبیل شرکت‌ها متعلق به بانک‌هاست و درآمدشان از سوی بانک‌ها تامین می‌شود. اما شرکت تامین سرمایه دماوند بدون اتکا به این روش، با توجه به پروژه‌های موجود در دو مجموعه بنیاد و سرمایه‌گذاری غدیر، درآمدزایی کرده و آینده بهتری را برای مجموعه خود ترسیم سازد.

وی ابراز امیدواری کرد که در آینده این شرکت بتواند حضور سهامداران خارجی را در مجموعه خود شاهد باشد.

در ادامه این نشست که به منظور معارفه شرکت تامین سرمایه دماوند برپا شد، حجت‌اله انصاری، مدیرعامل این شرکت با اشاره به این مطلب که بازار پول با محدودیت‌هایی برای تامین مالی موجه است، تصریح کرد: با توجه به این محدودیت‌ها، اگرچه 92 درصد تامین مالی از بازار پول صورت می‌گیرد، اما این برای ما نویدبخش پتانسیل مناسب در سرمایه‌گذاری روی شرکت تامین سرمایه است.

وی با اشاره به این مطلب که با تکیه بر توان و تفکر قوی در حوزه مالی می‌توان فرصت‌ها را شناسایی کرد و برای اجرای برنامه‌ها اولویت‌بندی داشت، اظهار کرد: پتانسیل موجود در صنعت تامین سرمایه، تامین مالی از طریق بازار سرمایه است. اگرچه در حال حاضر سهم تامین مالی این شرکتها 8/7 درصد است اما با تکیه بر توان یادشده می‌توان سهم بازار سرمایه را ارتقا داد.

انصاری با اشاره به این مطلب که در سال 98 بیشترین تمرکز بر انتشار اوراق بدهی گزارش شده است یادآور شد: در ادامه فعالیت تامین سرمایه دماوند، علاوه بر توجه بازار بدهی در خدمات مدیریت سرمایه‌گذاری نیز توجه ویژه خواهیم داشت.

انصاری گفت: از 181 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در بازار، 87 هزار میلیارد تومان آن تحت مدیریت تامین سرمایه‌ها (یعنی تنها 48 درصد) است.

وی با اشاره به جزئیات برنامه‌های پیش روی تامین سرمایه دماوند افزود: از مهمترین برنامه‌های پیش رو، کسب سهم زیاد از اوراق بدهی و اوراق سرمایه‌ای، کسب سهم از صندوق‌های سرمایه‌گذاری و  نوآوری‌های مالی است که امیدواریم با پذیره‌نویسی «دماوند» در حداقل زمان ممکن الزامات لازم برای حضور حداکثری برای اجرای فعالیت خود در بازار سرمایه را کسب کند.

وی با اشاره به اینکه ورود به صندوق‌های کالایی از دیگر مواردی است که در برنامه شرکت از اهمیت ویژه برخوردار است، گفت: به طور بدیهی منفعت شرکت و سهامداران در اولویت کاری ما قرار دارد و از این رو به دنبال انجام فعالیت‌های با ارزش افزوده بالاتر و تامین سود بیشتر هستیم.