پنج ناگفته معاملات بورس (چهارشنبه 22 آبان)

12:12 - 1400/01/21
بازار سهام امروز با پشت سر گذاشتن دو روز مثبت و البته کم رمق، بار دیگر با افزایش عرضه و محدود شدن دامنه حرکتی شاخص کل همراه شد. رشد 438 واحدی (معادل 0.14 درصدی) شاخص کل با افزایش عرضه‌ها موید این مطلب است. این اتفاق در حالی رخ می‌داد که ارزش معاملات خرد در روز پایانی هفته به مرز هزار میلیارد تومان رسیده‌است که بیم کاهش جریان نقدینگی را می‌دهد. در این گزارش با نگاهی دقیق‌تر نکات مهم بازار امروز را مورد بررسی قرار خواهیم داد.
پنج ناگفته معاملات بورس (چهارشنبه 22 آبان)

ریز موج‌ها در شاخص کل

پس از شروع نسبتا پر شتاب شاخص کل در بیست دقیقه نخست معاملات روزانه، رفتار دماسنج بازار به مانند روزهای قبل از ثبات لازم برخوردار نبود و بنابر آنچه پیش‌بینی می‌شد، شاهد اصلاح خفیف و پدیدار شدن عرضه‌ها در سراسر بازار بودیم. هرچند این عرضه‌های خرد تاثیر چندانی بر نوسان شاخص کل نداشت اما حاکی از این است که شاخص کل برای عبور از محدوده 310 هزار واحد نیازمند بهانه‌های بیشتری‌ست و عدم حضور دلایل محکم برای خرید می‌تواند حجم عرضه‌ها و اصلاح شاخص را در روزهای آینده در پی داشته باشد. این اصلاح در نگاه بلندمدت‌تر درجا زدن شاخص کل در محدوده 300-310 هزار واحدی و پشت سر گذاشتن اصلاح زمانی در این محدوده را تایید می‌کند که سیگنال خوبی برای سرمایه‌گذاران است. البته اگر ریسک کلانی کلیت بورس را تهدید نکند.

سهام قفل نمی‌شود

یکی از مهمترین خصوصیات این روزهای بازار سهام که در معاملات روز جاری نیز مشهود بود این است که سرمایه‌گذاران برای ورود یا خروج از یک سهم کمتر درگیر صف‌های خرید و فروش می‌شوند که این اتفاق از مزایای احتیاط در معاملات روزانه است. البته شکل نگرفتن جریان‌های قدرتمند در کلیت بازار از سوی دیگر باعث شده‌است تا فعالانی که به رشدهای زیاد در مدت زمان کم عادت کرده‌اند، با جذابیت کم بازار سهام روبرو شده و دست به خریدهای پرحجم نزنند. نوسان‌ها و ترغیب‌های سهام نیز با عرضه‌های زیاد سهامداران موجود ترس بازگشت روند را در دل سهامداران زنده می‌کند و تنها سرمایه‌گذاران در سهم‌هایی اقدام به خرید می‌کنند و حجم‌های بالایی را به ثبت می‌رسانند که جریان نقدینگی بالایی داشته باشد.

«چکاپا» 1000 میلیارد تومانی

معاملات روزهای اخیر سهام شرکت گروه صنایع کاغذ پارس خیره کننده است. نگاهی به ارزش معاملات این سهم در 21 روز کاری گذشته نشان دهنده ارزش معاملاتی مجموع 973 میلیارد تومانی این شرکت است. این عدد نشان می‌دهد که متوسط ارزش معاملات این سهم در مدت یاد شده بیش از 46 میلیارد تومان بوده‌است. تعداد سهام جابجا شده این شرکت در این بازه زمانی بیش از یک میلیارد و 160 میلیون سهم بوده‌است. یعنی در حدود نیمی از سهام شرکت در این بازه زمانی دست به دست شده‌است. می‌توان گفت که کل سهام شناور آزاد این سهم در این مدت جابجا شده‌است و در همین مدت قیمت سهم رشد بیش از 33 درصدی را تجربه کرده‌است. نکته جالب توجه در مورد این سهم این است که با این حجم از داد و ستد، میزان مالکیت سهام بالای یک درصد این شرکت تغییر چندانی نداشته و از 58 درصد به 54 درصد رسیده‌است. به عبارت دیگر سهامداران زیر یک درصد فعال روزهای شلوغی را در این سهم پشت سر گذاشته‌اند و فروش‌های سهامداران بالای یک درصد یا توسط این سهامداران جمع شده‌است یا به پوتفوی بازارگردان تازه‌وارد سرازیر شده‌است. لازم به ذکر است که ارزش معاملات این تک سهم در روز گذشته چیزی در حدود 12 درصد از ارزش معاملات خرد فرابورس را تشکیل می‌دهد.

سیگنال حق‌تقدم به رشد قیمت سهم؟

حق تقدم‌های استفاده نشده «سفانو» از 19 آبان مورد دادوستد قرار گرفتند و طی دو روز معاملاتی اخیر قیمت حق تقدم از قیمت نماد اصلی سبقت گرفته است. به این ترتیب در جلسه چهارشنبه هر سهم «سفانو» در قیمت 1368 تومان و هر حق تقدم آن در سطح 1434 تومان معامله شد. در معاملات امروز «سفانو» کار خود را با صف خرید 6.5 میلیونی به پایان برد و حجم کل معاملات آن در حدود 200 هزار سهم بود.  با توجه به آن که خریدار حق تقدم استفاده نشده امکان فروش مجدد آن را نخواهد داشت بنابراین خریداران امروز حق‌تقدم‌های سیمان فارس نو دست‌کم به رشد 14 درصدی قیمت سهم اصلی امیدوارند.

نکته حائز اهمیت آن که روند کشف قیمت دوباره و دادوستدهای حق‌تقدم سیمان فارس نو با شروع مجدد موج صعودی سیمانی‌ها همزمان شده است. در این بین عقب‌گرد قیمت‌‌ها در این گروه می‌تواند خریداران حق‌تقدم را در موقعیت سختی قرار دهد. معاملات «سفانوح» در 15 تیر به پایان رسیده بود و حق‌تقدم‌های استفاده نشده طی 4 جلسه معاملاتی اخیر رشد 86 درصدی را نسبت به آن موقع تجربه کرده‌اند. 

تعداد کل حق‌تقدم‌های استفاده نشده این نماد 7.9 میلیون بوده که طی 4 روز اخیر 6.6 میلیون سهم آن مورد معامله قرار گرفته است. بنابراین تنها 1.3 میلیون حق‌تقدم استفاده نشده باقی مانده که تا 29 آبان امکان دادوستد آن وجود دارد.

تحولات گروه مینو

نمادهای «غپینو»، «غمینو» و «غصینو» در بازار این روزها نوسان‌های زیادی را تجربه می‌کنند. سهام «غپینو» و «غمینو» از تاریخ 16 مهرماه با صف فروش سنگین و ریزش پی در پی روازنه قیمت‌ها مواجه بودند و در یک بازه زمانی کوتاه اصلاح سنگینی را تجربه کردند. «غمینو» در 9 روز کاری 30 درصد از ارزش بازار خود را از دست داد و «غپینو» نیز با ریزش 27 درصدی در 12 روز کاری در همان محدوده زمانی تقریبا رفتار مشابهی را از خود نشان داد. نکته جالب توجه در مورد این شرکت‌ها این است که هر دو سهم درست پس از ارائه پیشنهاد هیئت مدیره مبنی بر افزایش سرمایه مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها مسیر نزولی قیمت را پشت سر گذاشتند اما در روزهای اخیر باز هم به مدار رشد بازگشته‌اند. پیشنهاد افزایش سرمایه «غپینو» و «غمینو» به ترتیب 430 درصد و 217 درصد بوده‌است.

این تغییر جهت می‌تواند تحت تاثیر افضای اطلاعاتی باشد که پس از ساعات معاملاتی در سامانه کدال قرار گرفت. درخواست پذیرش نماد «غصینو» از بازار پایه به بازارهای بالاتر موضوعی‌ست که می‌تواند زنجیره به روزرسانی ارزش دارایی‌های این مجموعه را کامل کند.

تشکیل صف‌های خرید در این سه نماد طی سه روز گذشته نشان از جلب توجه معامله‌گران به این گروه است اما باید برای تخمین ارزشمندی سهام یاد شده در این محدوده بررسی‌های بیشتری انجام بگیرد. مخصوصا زمانی که بدانیم قیمت سهام «غپینو»، «غمینو» و «غصینو» از ابتدای سال تاکنون به ترتیب رشدهای 312 درصد، 285 درصد و 260 درصد را به ثبت رسانده‌اند.