محمد گرجی‌آرا در گفتگو با «دنیای بورس» مطرح کرد

راز ماندگاری در بازار سهام چیست؟/ اشتیاق برای یادگیری و مطالعه دائمی

12:10 - 1400/01/21
«دنیای بورس» پاسخ «راز ماندگاری در سهام چیست؟» را از کارشناسان مختلف جویا شده است. محمد گرجی‌آرا از دیگر کارشناسان بازار سرمایه است که به این سوال پاسخ داده است. وی اشتیاق برای یادگیری و مطالعه دائمی موارد اقتصادی و مالی و شرکت را از شروط بقا در بازار سهام می‌داند.
راز ماندگاری در بازار سهام چیست؟/ اشتیاق برای یادگیری و مطالعه دائمی

دنیای بورس: در خصوص راز ماندگاری در سهام محمد گرجی‎آرا روی اشتیاق برای یادگیری و مطالعه دائمی موارد اقتصادی و مالی و شرکت تاکید می‌کند.

محمد گرجی‌آرا، کارشناس بازار سهام

بورس بازار پیچیده ای است که بسیاری از متغیرهای اقتصادی، سیاسی و اجتماعی در آن تجلی پیدا می کند و در قالب افزایش یا کاهش قیمت سهام می توان اثر این متغیرها را مشاهده نمود. به علت پیچیدگی و تعداد فراوان متغیرهای اثرگذار بر بورس بسیاری از فعالان جدید بازار یا نو سهامداران در دوره های مختلف که به بازار اضافه می شوند امکان دارد نوسانات بازار را به صورت تصادفی و غیر قابل پیش بینی تصور کنند و پس از مدتی با احساس سرخوردگی بازار را برای همیشه ترک نمایند.

همان طوری که امکان دارد پدیده ای مانند سیل برای افراد عامی یک پدیده تصادفی و غیرقابل پیش بینی باشد ولی این در حالی است که برای متخصصین هواشناسی این امر یک رویداد پیش بینی پذیرخواهد بود. روندهای بلند مدت سهام نیز تصادفی نیست و تابع متغیرهای کلان و متغیرهای شرکتی می باشد و مهم ترین عامل برای ماندگاری در بورس، مشتاق بودن برای یادگیری دائمی این متغیرها است که با مطالعه دائمی موارد اقتصادی و مالی و شرکت در کلاسهای تحلیل های اقتصادی و مالی زیر نظر نهادهای رسمی مالی دارای مجوز از سازمان بورس تا حد مناسبی شروع را برای نو سهامداران تسهیل می نماید.

عامل دیگری که می تواند به سهامداران کمک نماید استفاده از خدمات نهادهای مالی مانند سبدگردان ها، مشاوران سرمایه گذاری و صندوق ها می باشد که با مطالعه نظرات تحلیلی انتشار یافته بر روی وبسایت رسمی این شرکت ها و بررسی آن ها کمی از سردرگمی اطلاعاتی خود برای انتخاب سهام بکاهند.

عامل نهایی در ایجاد سرمایه گذاری ماندگار در بورس نیز مدیریت ریسک پرتفوی می باشد. معمولا افرادی که وارد بازار بورس می شوند بیشتر تمرکز و توجه خود را به بازدهی دارایی ها می دهند. این در حالی است که مهم ترین بخش سرمایه گذاری پرهیز از زیان و رعایت حد ضرر است.

نوسهامداران معمولا مبنی انتخاب دارایی ها و محرک ارزش آنها را فراموش می کنند و تحولات مثبت را در متغیرهای اثرگذار بر سهام خود بیشتر می بینند. مثلا برای یک سرمایه گذار عام، امکان دارد شرکت تولید کننده فولاد و شرکت پتروشیمی دو شرکت کاملا مجزا و متفاوت باشند ولی به علت این که این دو شرکت هر دو کامودیتی تولید می نمایند و محرک قیمت محصولات و سود آنها در دوره فعلی نرخ ارز است لذا عملا تغییرات نرخ ارز بوده است که سود هر دو شرکت را افزایش داده و بازدهی آن ها معمولا همبستگی بالایی دارد.

لذا در تشکیل پرتفوی مهم ترین اصل مدیریت ریسک و انتخاب سهام هایی متفاوت می باشد که اگر اتفاق نامناسبی برای صنعت و یا یک شرکت رخ داد سایر اجزای پرتفوی بتوانند آن عملکرد نامناسب را جبران کنند.

تحلیل پشوتن مشهوری‌نژاد را درباره این موضوع بخوانید (لینک مطلب)

تحلیل شروین شهریاری را درباره این موضوع بخوانید (لینک مطلب)

تحلیل مهدی ساسانی را درباره این موضوع بخوانید (لینک مطلب)

تحلیل محسن احمدی را درباره این موضوع بخوانید (لینک مطلب)

تحلیل ایمان مقدسیان را درباره این موضوع بخوانید (لینک مطلب)

تحلیل ولی نادی قمی را درباره این موضوع بخوانید (لینک مطلب)