پنج ناگفته معاملات بورس شنبه (18 آبان 98)

12:09 - 1400/01/21
فضای کلی بازار سهام امروز تحت تاثیر بار روانی مثبت گروه خودرویی و تعدیل هیجانات منفی روی گروه بانکی، در مدار مثبت قرار گرفت و شاهد غلبه تقاضا بر عرضه بودیم به نحوی که در پایان معاملات روزانه، شاخص کل رشد 525 واحدی (0.17 درصدی) را تجربه کرد. البته عرضه صف‌های خرید در نمادهای بزرگ خودرویی و تکرار روند همبستگی پنهان در معادلات سرمایه‌گذاران و استفاده از نوسان‌های روزانه منجر به بازگشت شاخص کل از سقف روزانه (رشد 1696 واحدی) و تشدید عرضه‌ها پس از یک‌ساعت نخست معاملات شد.
پنج ناگفته معاملات بورس شنبه (18 آبان 98)

دنیای بورس/ علی صالحی:

توجهی که منعکس نشد

شاخص گروه عرضه برق، گاز، بخار و آب گرم در بورس امروز افت 0.41 درصدی را به ثبت رساند. این اتفاق در حالی رخ داد که نمادهای متکی به عرضه برق در این گروه روز کاملا مثبتی را پشت سر گذاشتند اما به دلیل سهم بازار کم و پذیرش برخی از این نمادها در فرابورس، این صف‌های خرید و توجه بازار در شاخص صنایع (که فقط در شرکت‌های بورسی وجود دارد) منعکس نشد. نمادهای «بجهرم» ، «ونیرو» ، «بکهنوج» ، «بزاگرس» و «وهور» امروز معاملات کاملا مثبتی را پشت سر گذاشتند. اخباری مبنی بر واقعی شدن نرخ برق خریداری شده توسط دولت از تولیدکنندگان برق است. در همین راستا خواند گزارش "تحول سودآوری برقی‌ها با یک خبر" توصیه می‌شود.

مرز روانی شاخص درست یا غلط؟

یکی از نکات جالب توجه در ساختار ذهنی معامله‌گران بورسی که همواره به عنوان یک عامل کارا تاثیرگذار بوده‌است، توجه ویژه به روند شاخص کل و اعدادی‌ست که این نماگر بورسی ثبت می‌کند. در نگاه کلی هرچند که حرکت شاخص کل به عنوان برآیند وزنی شرکت‌های بورسی بیانگر نوسانات قیمتی منعکس کننده رفتار بازار سهام است اما حساسیت اعداد خاص مثل سطح 300 هزار واحدی و واکنش‌های معنادار به این گونه سطوح روانی نمی‌تواند جنبه تحلیلی داشته باشد و صرفا به عنوان یک سوپاپ اطمینان روانی عمل می‌کند. در این خصوص یک نکته جالب توجه در بازار شکل گرفته‌است. قیمت برخی از سهام مطرح بورسی در روز جاری به سطح قیمت خود در اواسط مهرماه و اوج شاخص کل رسیده‌اند. در حالی که شاخص کل ریزش نزدیک به 10 درصدی را تجربه کرده است. سهام شرکت ایران خودرو، غول‌های فلزی نظیر «فولاد» و «فملی» از این جمله هستند. با این تفاوت که در سهم‌های بنیادی با محوریت سودآوری، ترس‌های عمومی تاثیر چندانی در نوسان قیمت‌ها نداشته‌است اما در سهم‌‎هایی نظیر ایران‌خودرو، شاهد ریزش بیش از 20 درصدی قیمت و جبران آن در این بازه زمانی بوده‌ایم. بر این اساس شناخت سهام ارزشمند بورسی و سرمایه‌گذاری در آنها بدون توجه به میزان تاثیرگذاری بر شاخص کل (اندازه شرکت) می‌تواند در زمان‌هایی که معامله‌گران رفتار گیجی از خود نشان می‌دهند یک انتخاب هوشمندانه باشد.

صنایع برتر بورسی

نگاهی به صنایع برتر بورسی در معاملات اولین روز هفته نشان می‌دهد که هنوز عنان بازار در دست خودرویی‌هاست. عمده سرمایه‌گذاران با دیدگاه معاملات روزانه، برای ورود به سهام به دنبال گزینه‌هایی می‌گردند که حواشی و اخبار بیشتری داشته باشند. بسیاری بر این باورند که در بازار راکد و کم تحرک، سهم‌هایی که به اصطلاح خبرخیز باشند، نوسان‌های بیشتری را نصیب سرمایه‌گذاران خواهند کرد. از سوی دیگر افزایش حجم و ارزش معاملات روزانه در یک صنعت، متغیر مهم نقدشوندگی را در محدوده مناسبی قرار می‌دهد که خیال سهامداران را بابت ورود سرمایه‌های بزرگتر به این صنایع راحت‌تر می‌کند. یکی از نسبت‌های مهم در تشخیص میزان نقدشوندگی صنایع بورسی، نسبت روزانه ارزش معاملات به ارزش بازاری آن صنعت است. البته این نسبت می‌تواند تحت تاثیر معاملات پرحجم یک نماد اطلاعات داده شده را اندکی منحرف کند که برای حل این مشکل باید نسبت نقدشوندگی را برای هر نماد به دست آورد. نکته دیگر لزوم بررسی این نسبت در بازه‌های زمانی طولانی‌تر است.

در جدول زیر نسبت ارزش معاملات روز شنبه به ارزش بازار 14 صنعت با بیشترین ارزش معاملات روزانه آورده شده‌است.

پنج ناگفته معاملات بورس شنبه (18 آبان 98)11

تجدید ارزیابی؛ بهانه‌ای برای تمام فصول

همانطور که اشاره شد در بازاری که احتیاط و تردید در ورود پول حرف اول معاملات روزانه را می‌زند، مواردی نظیر تجدید ارزیابی دارایی‌ها به عنوان یک موتور محرک برای داغ شدن سهام با توجه به سابقه خوشایند درگیر شدن سرمایه‌گذاران در چنین فرآیندی عمل خواهد کرد. سهم‌هایی از صنایع مختلف که درگیر این موضوع یا شایعات مربوط به آن بوده‌اند در دوره‌های گذشته حرکت‌های عجیب قیمتی را تجربه کرده‌اند.

اخبار تایید نشده در خصوص افزایش سرمایه «ستران»، «قاسم»، گروه مینو که شامل نمادهایی چون «غپینو»، «غصینو» و «غمینو» می‌شود. زیرمجموعه‌های دارویی تامین، نماد «غنوش» و مواردی از این دست که در بازه یکساله رشدهای چند ده برابری را به ثبت رسانده‌اند هر کدام به نحوی درگیر این موضوع بوده‌اند و در حال حاضر نیز نمادهای گروه بانکی و خودرویی و نماد «فباهنر» با این بهانه در چشم بازار هستند و جذب نقدینگی زیادی را در آنها می‌بینیم هرچند در پس این فرآیند ارزش افزوده‌ای نهفته نباشد.

خودرو و لاستیک خودرو

گروه خودرویی با بهانه تجدید ارزیابی دارایی‌ها امروز با ثبت معاملات به ارزش 210 میلیارد تومان به عنوان داغ‌ترین صنعت روز شناخته می‌شود. نته جالب توجه فاصله زیاد ارزش معاملات این گروه در فضای مثبت از سایر صنایع بورسی‌ست به نحوی که صنعت بعدی بانکی‌ها با ارزش معاملات 117 میلیارد تومان هستند. ثبت ارزش 160 میلیارد تومانی معاملات در 4 نماد «خساپا»، «خگستر»، «خپارس» و «خودرو» با عرضه چندین باره صف‌های خرید روزانه از نکات مهم داد و ستدهای امروز بازار سهام به شمار می‌آید. دست به دست شدن زیاد سهام در این محدوده قیمتی با عرضه‌های آبشاری سهامداران حقوقی همراه نبود و جز در مورد سهام شرکت سایپا که حجم عرضه حقوقی‌های به شکل معنادارای بیش از خرید آنها بود، در دیگر نمادهای مطرح شاهد توازن خرید و فروش سهامداران حقوقی بودیم. بنابراین نمی‌توان عرضه صف‌های خرید را به عرضه سهامداران حقوقی نسبت داد. اما حجم بالای معاملات در گروه خودرویی (با فاکتور گرفتن قطعه‌سازها) آن هم در موج مثبت می‌تواند پیام دو پهلویی را به بازار بدهد خصوصا اینکه قیمت سهام شرکت ایران خودرو امروز به مرز خود در روز 13 مهرماه رسید و به این سطح واکنش نشان داد.

یکی دیگر از صنایع پر تقاضا در بازار امروز که در کنار صنعت خودروسازی (با ثبت رشد 3.16 درصد) روند کاملا مثبتی داشت، صنعت لاستیک با رشد 2.9 درصدی شاخص در روز جاری بود. این صنعت که پتانسیل افزایش قیمت با حذف ارز 4200 تومانی را دارد، علاوه بر این اتفاق پنهان، عملکرد خیره‌کننده‌ای را در تابستان سال جاری نسبت به بهار به ثبت رسانده‌است. اگرچه تعمیم این عملکرد به دوره‌های بعدی بدون درنظر گرفتن متغیرهای مهم یک امر ساده‌انگارانه به شمار می‌رود اما اقبال سرمایه‌گذاران به سهام این گروه حاکی از خوشبینی ایجاد شده در بین فعالان بورسی نسبت به این صنعت است.