در نظرسنجی هفتگی دنیای بورس مطرح شد

پیش بینی بورس هفته | پیش‌بینی هفته‌ای کم‌نوسان تا صعودی برای بورس تهران

12:09 - 1400/01/21
معاملات هفته گذشته بورس تهران با افت 1.4 درصدی شاخص کل به پایان رسید. عقب‌نشینی نماگر اصلی بازار در این هفته در شرایطی ثبت شد که سهامداران شرکت‌کننده در نظر سنجی سایت تحلیلی «دنیای بورس» روند شاخص کل در معاملات سهام هفته جاری را صعودی در نظر گرفته‌اند. با این حال ارزیابی کارشناسان از روند بورس در هفته جاری دو دسته‌گی را به خوبی نشان می‌دهد؛ به طوری که گروهی از کارشناسان روند صعودی را برای بازار متصور هستند و دسته دیگر نوسان اندک شاخص کل را پیش‌بینی کرده‌اند.
پیش بینی بورس هفته | پیش‌بینی هفته‌ای کم‌نوسان تا صعودی برای بورس تهران

دنیای بورس: بورس تهران به رفت‌وآمدهای خود در بازه 300 تا 310 هزار ادامه می‌دهد و همچنان منتظر سیگنال‌های مشخص‌تر از عوامل تعیین‌کننده است. قطعیت بیش‌تر از بازار جهانی، مشخص‌شدن جزئیات بودجه دولت برای سال آینده و انتظار برای تجدید ارزیابی برخی بنگاه‌های بزرگ می‌تواند روند بازار در بازه باقیمانده از سال را تحت‌تاثیر قرار دهد. در این میان گمانه‌زنی‌ها از مسیر بورس جالب توجه است:


کارشناسان:

صعودی: 48  درصد کارشناسان حاضر در نظرسنجی «دنیای بورس»، برای نماگر بازار سهام در هفته جاری روند صعودی را پیش‌بینی کرده‌اند. این کارشناسان معتقدند پس از اصلاح اخیر قیمت سهام، بازار باز هم با حمایت برخی عوامل بنیادی رشد را تجربه خواهد کرد. نرخ ارز موضوعی است که همچنان می‌تواند زمینه رونق بورس را حداقل تا سطح سقف قبلی شاخص کل فراهم کند. همچنین افزایش احتمال توافق تجاری بین چین و آمریکا و اثر آن بر رشد قیمت در بازارهای جهانی را در بورس کالامحور بورس تهران نباید از نظر پنهان داشت. امری که پتانسیل افزایش تقاضای قدرتمند در سهام گروه کالایی خواهد بود. تحت تاثیر این عوامل شاخص سهام  در مسیر صعودی قرار خواهد گرفت.

کم نوسان: 48 درصد کارشناسان حاضر در نظرسنجی معتقدند بررسی بسیار از عوامل می‌تواند نویددهنده از سر گرفتن رشد شاخص بورس باشد. عواملی همچون آزادسازی نرخ ارز و افزایش احتمال از سر گرفتن رشد آن، صعود قیمت کالاها در بازارهای جهانی مواردی هستند که می‌توانند موجب صعود شاخص سهام شوند؛ با این حال موانع رشد قیمت‌ها در بورس تهران را نباید از نظر پنهان داشت. افزایش نگرانی‌های سیاسی زیر فشار آمریکا، ابهامات در مورد توافق چین و آمریکا که همچنان عملی نشده‌است، در کنار برخی از سیاست‌گذاری‌ها در داخل کشور (به طور مثال اتفاقات پیرامون افزایش سرمایه بانک‌ها) در هفته گذشته مسائلی است که مانع از افزایش تقاضای سهامداران خواهد شد. بر این اساس به نظر می‌رسد علی‌رغم این‌که سهامداران در فضای کنونی در برخی نقاط بازار فعال باشند، کلیت بازار روند کم‌نوسانی را تجربه خواهد کرد.


نزولی: 4 درصد کارشناسان حاضر در نظرسنجی معاملات هفته منتهی به 21 آبان‌ماه، روند نزولی را برای شاخص سهام ارزیابی کرده‌اند. این دسته از کارشناسان بر شناسایی سود توسط سهامداران پس از رشد اخیر قیمت‌ها تاکید کرده‌اند. از سوی دیگر ابهامات در مورد تحولات سیاسی در مورد تحریم‌ها و ثبات نرخ ارز به عنوان مهم‌ترین عامل پیشران بورس در یک سال اخیر نیز ضعف تقاضا را رقم خواهد زد. بر همین اساس احتمالا بازار با یک بازبینی در قیمت سهام مواجه شود که احتمال اصلاح قیمت‌ها را حداقل در کوتاه‌مدت افزایش می‌دهد.

 

سهامداران:

صعودی: 54 درصد سهامداران حاضر در نظرسنجی «دنیای بورس» روند قیمت سهام را صعودی عنوان کرده‌اند. این سهامداران همچون کارشناسان با خوش‌بینی نسبت به افزایش احتمال توافق تجاری بین آمریکا و چین و اثر مثبت آن در بازار جهانی روند شاخص بورس در هفته جاری را صعودی ارزیابی کرده‌اند. به اعتقاد سهامداران اصلاح اخیر قیمت سهام در کنار حمایت عواملی همچون نرخ ارز و بازار جهانی و کم‌واکنشی بازار نسبت به ریسک‌های سیاسی، بورس را حداقل تا سقف قبلی شاخص به حرکت در خواهد آورد و می‌تواند موجب انتقال پول‌های جدید به بازار سهام شود.

کم‌نوسان: 27 درصد سهامداران شرکت‌کننده در نظر سنجی سایت تحلیلی «دنیای بورس» روند قیمت‌ها طی معاملات این هفته را کم‌نوسان پیش‌بینی کرده‌اند. این سهامداران می‌گویند معمولا پس از یک دوره رشد نسبتا پرشتاب قیمت‌ها احتیاط بر سر معاملات سایه می‌افکند تا بازار عامل دیگری برای شناسایی جهت حرکت خود بیابد. در فضای کنونی هنوز این محرک به بازار نرسیده است. نه فروشنده قدرتمندی وجود دارد و نه خریدار چندانی مشاهده می‌شود. این امر در نهایت روند کم‌نوسانی برای بورس تهران رقم خواهد زد.

نزولی: 19 درصد سهامداران برای نماگر اصلی بازار سهام روند نزولی را پیش‌بینی کرده‌اند. به اعتقاد این سهامداران به دلیل آن که در ماه‌های اخیر بورس با بازدهی قابل‌توجهی مواجه شده‌است، ریسک فشار فروش از سوی سهامداران با احتمال رخداد عوامل منفی بیشتر است. افزایش نگرانی‌های سیاسی که در روزهای اخیر شدت بیشتری گرفته است، می‌تواند زمینه ریزش قیمت‌ها را فراهم کند.