دو دلیل متفاوت برای نوسان دلار و سکه

12:05 - 1400/01/21
دلار و سکه هفته گذشته را با یک سیکل افزایشی شروع کرد و پس از کاهش دوباره به مسیر افزایشی بازگشتند اما دلیل این افت‌وخیزها در بازار ارز و سکه چه بوده است؟

دنیای اقتصاد : دلار و سکه در هفته اول آبان رشد قیمت را ثبت کردند. روز پنج‌شنبه، سکه تمام بهار آزادی ۳۵ هزار تومان افزایش را به ثبت رساند و با فاصله‌گیری از مرز ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومانی به بهای ۳ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان رسید. در آن‌سو در بازار دلار، اسکناس آمریکایی ۴۵ تومان رشد را تجربه کرد و روی عدد ۱۱ هزار و ۲۵۰ تومان قرار گرفت.

دلار به لطف رشد روز آخر توانست بازدهی هفتگی خود را به حدود ۹ دهم درصد برساند؛ این در حالی بود که این ارز دو هفته پیش رشد منفی ۴/ ۲ درصدی را به ثبت رسانده بود. سکه نیز با افزایش روز پنج‌شنبه توانست در طول هفته گذشته ۳/ ۲ درصد بازدهی مثبت را به ثبت رساند. به این ترتیب فلز گران بهای داخلی توانست بخشی از افت ۳ درصدی ۲ هفته پیش را جبران کند.

اما چه عاملی باعث شد که در هفته گذشته سکه نسبت به دلار در معرض افزایش قیمت بیشتری قرار بگیرد؟ فعالان بازار دو دلیل متفاوت را برای این مساله عنوان کردند؛ گروهی به عامل بنیادی افزایش بهای طلای جهانی اشاره داشتند و دسته‌ای آن را به تحرک بیشتر معامله‌گران فنی نسبت دادند.

طلای جهانی در حالی که در طول هفته توان افزایشی خاصی را از خود نشان نداده و حتی تا محدوده هزار و ۴۸۰ دلاری پایین رفته بود، به یک‌باره در روز پنج شنبه سیر صعودی گرفت و حتی تا قیمت هزار و ۵۱۵دلار بالا رفت. کاهش نرخ بهره آمریکا عاملی است که انتظارات معامله‌گران جهانی بازار طلا و به تبع آن بازیگران بازار سکه داخلی را تحت تاثیر قرار داده است. در این میان، معامله‌گران فنی بازار سکه باور دارند این فلز گران بها دو هفته پیش نسبت به دلار با شدت بیشتری کاهش یافت؛ پس طبیعی بود که در راه بازگشت نیز گوی سبقت را نسبت به اسکناس آمریکایی برباید. 

در این میان، افزایش قیمت دلار نیز به نوبه خود در هفته گذشته جالب بود. این ارز از ۴ روز کاری هفته گذشته ۳ افزایش قیمت را به ثبت رساند و تنها در روز چهارشنبه بود که تحت تاثیر قدرت نمایی کاهشی‌ها قرار گرفت. برخی از فعالان این بازار باور داشتند قیمت پس از آنکه در مرز ۱۱ هزار تومانی مورد حمایت قرار گرفت، با افزایش خریدها مواجه شد.

از نظر این دسته، برخی از بازیگران بازار خطر شکست مرز ۱۱ هزار‌تومانی را حس می‌کردند، در نتیجه از معاملات عقب نشستند، ولی زمانی که جریان کلی به سمت حفظ این مرز رفت، آنها با احتیاط برخی از خریدهای خود را انجام دادند. در این میان تعداد زیادی از فعالان باور داشتند در هفته گذشته اتفاق خاصی در بازار نیفتاده است که حکایت از آغاز مسیری جدید بدهد.

از نگاه بازیگران فنی قیمت دلار هم چنان در بازه ۱۱ تا ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی زندانی است و توان خاصی را برای بالا یا پایین رفتن از آن از خود نشان نداده است.رفتار بازارساز ارزی نیز در هفته گذشته بیشتر بیانگر آن بود که به دنبال حفظ ثبات قیمت‌های بازار است و سعی دارد که قیمت‌ها دچار تکان شدیدی نشوند که ذهن بازیگران بزرگ و خرد را بار دیگر معطوف به این بازار کند.  بازارساز در هفته‌ای که گذشت سراسر قیمت صرافی‌های بانکی را روی عدد۱۱ هزار و ۱۵۰ تومان نگه داشت و همین موضوع نشانه‌ای از تمایل بازارساز بر حفظ شرایط موجود تعبیر می‌شد.

دو دلیل متفاوت برای نوسان دلار و سکه3